Svet je opäť o krok bližšie k superrýchlemu cestovaniu. Ponad oceán to potrvá menej ako hodinu

  • Pojem hypersonické cestovanie je v titulkoch médií skloňovaný čím ďalej, tým častejšie
  • Poľa najnovších informácií by sme k nemu mali byť opäť o krok bližšie
  • Vedcom sa podarilo vyvinúť špeciálny motor pre vysokorýchlostné lietadlá
vacations-1569608_1280
Pexels
  • Pojem hypersonické cestovanie je v titulkoch médií skloňovaný čím ďalej, tým častejšie
  • Poľa najnovších informácií by sme k nemu mali byť opäť o krok bližšie
  • Vedcom sa podarilo vyvinúť špeciálny motor pre vysokorýchlostné lietadlá

Takzvané hypersonické lietanie po najnovšom vynáleze inžinierov z Británie už nemusí byť len hudbou budúcnosti, ale blízkou realitou. Najväčší problém, ktorým bolo tavenie motora v rýchlosti väčšej, než je rýchlosť zvuku, by mal odstrániť nový ochladzovač. Informuje o tom Daily Mail.

Odborníci z Reaction Engines Limited spojazdnili svoj vynález pri rýchlosti približne 4 000 kilometrov za hodinu, čo znamená, že hypersonické lietanie je pre milovníkov cestovania opäť o krok bližšie. Nielenže nový „pre-cooler“ dokáže pomôcť osobnej doprave a z Londýna do New Yorku to vďaka nemu môže trvať nie sedem hodín, ale už menej ako hodinu. Vďaka novej technológií bude možné vyvážať potrebné zásoby dokonca aj do orbitu.

It will fly at 25 TIMES the speed of sound!! 🤯

Gepostet von Daily Mail am Montag, 8. April 2019

Ani teplota pri viac ako trojnásobku rýchlosti zvuku nedokázala vďaka novinke z dielne vedcov motor počas jazdy roztaviť, a tak je najnovšie na pláne vo výskumných halách v Colorade testovanie rýchlosti zvýšenej na približne päťnásobok. Vďaka jedinečnej technológii sa horúci vzduch vháňaný do turbín v priebehu jednej dvadsatiny sekundy z tisícich stupňov dokáže schladiť na izbovú teplotu. Podľa odborníkov je to ohromný zlom v rámci vývoja hypersonických lietadiel.

zdroj: Unsplash

Vo vzduchu aj na koľajniciach

Rýchlosť je v poslednom období mimoriadne žiadanou entitou, a to nielen v rámci oblohy. Leteckej doprave už dnes významne konkuruje železničná doprava a vôbec nemusíme chodiť ďaleko, aby sme si uviedli príklad. Maďarské, slovenské, české a poľské hlavné mestá by mohli byť prepojené vlakom jazdiacim až 250 kilometrov za hodinu už čoskoro (viac si prečítaj TU) a hoci to nie je čínska technológia, kde 600 a viac kilometrov za hodinu nie je ničím neobvyklým, musíme sa uskromniť.

Zdroj: Daily Mail, The Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech