Svet má novú vylepšenú vakcínu, je mimoriadne účinná a bezpečná. Dosiahla výsledky, aké zatiaľ nemá žiadna iná

  • Nová vakcína CoVac-1 proti ochoreniu koronavírusu prešla prvou skúškou na ľuďoch
  • Jednorazová vakcína bola podaná 36 účastníkom vo veku od 18 do 80 rokov
  • Vyvolala imunitné bunky, známe tiež ako T bunky, ktoré sú kľúčom k dlhodobej imunitnej ochrane
pandemia, koronavirus
Ilustračný obrázok, TASR/AP
  • Nová vakcína CoVac-1 proti ochoreniu koronavírusu prešla prvou skúškou na ľuďoch
  • Jednorazová vakcína bola podaná 36 účastníkom vo veku od 18 do 80 rokov
  • Vyvolala imunitné bunky, známe tiež ako T bunky, ktoré sú kľúčom k dlhodobej imunitnej ochrane

V Univerzitnej nemocnici Tübingen sa počas novembra 2021 začalo klinické hodnotenie novej vakcíny s názvom CoVac-1, ako informuje portál IDW.

Výsledky prvej fázy klinického testovania boli nedávno uverejnené v renomovanom časopise Nature

Jednorazová vakcína

Nová vakcína CoVac-1 je vyvinutá tak, aby poskytovala ľuďom čo najdlhšie trvajúcu imunitu. Ako informuje portál IFLScience, vakcína prešla prvou skúškou a ukázala sa ako mimoriadne účinná a bezpečná.

Táto jednorazová vakcína je založená na proteínoch SARS-CoV-2. U 100 % účastníkov, ktorým bola podaná, vyvolala imunitné bunky, známe aj ako T bunky, už 28 dní po jej podaní.

zdroj: Unsplash/@cdc

CoVac-1 môže poslúžiť ako doplnková vakcína najmä starším ľuďom, u ktorých je menšia pravdepodobnosť vyvolania imunity aktuálne schválenými vakcínami.

„CoVac-1 môže dobre poslúžiť ako (doplnková) vakcína na vyvolanie imunity T-buniek, najmä u starších a imunokompromitovaných jedincov so zhoršenou schopnosťou vyvolať dostatočnú imunitnú odpoveď po očkovaní proti SARS-CoV-2 aktuálne schválenými vakcínami,“ informujú autori štúdie.

Kľúč k dlhodobej ochrane

Ak je telo napadnuté nejakým patogénom, imunitný systém jedinca zareaguje okamžitým vyslaním bielych krviniek, aby ho zničili. V tomto prípade T bunky napadajú tie infikované a stimulujú bunky, ktoré produkujú protilátky.

Nová štúdia ukázala pozitívne výsledky. T bunky, ktoré vakcína CoVac-1 vyvoláva, sú kľúčom k dlhodobej imunitnej ochrane proti ochoreniu COVID-19. Účinnosť vakcíny nebola u jedincov ovplyvnená žiadnymi súčasnými variantami – Alfa, Beta, Delta alebo Gamma. 

Žiadne vážne vedľajšie účinky

V rámci štúdie bolo v prvej fáze testovania zaočkovaných celkovo 36 účastníkov vo veku od 18 do 80 rokov. U niektorých boli pozorované mierne vedľajšie účinky, ako únava a bolesť hlavy. Závažné problémy sa nevyskytli u žiadneho z účastníkov štúdie. Každý jedinec pociťoval iba miernu bolesť v mieste vpichu, čo nie je nič zvláštne.

zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

„Táto lokálna reakcia je pre našu vakcínu očakávaná a žiadaná. Je to spôsobené vytvorením depotu v mieste vpichu, ktorý zabraňuje rýchlej degradácii vakcíny a umožňuje tak dlhotrvajúcu imunitnú odpoveď,“ vysvetľuje doktor Jonas Heitmann, jeden z autorov štúdie.

Tím vedcov meral u účastníkov aj reakciu už spomínaných T buniek v rôznych časových intervaloch. Po mesiaci nezistili žiadne vážne vedľajšie účinky. T bunky, ktoré vakcína vyvolala, sa v imunitnom systéme jedincov nachádzali po dobu najmenej troch mesiacov. 

Vakcínu CoVac-1 odlišuje od ostatných existujúcich vakcín najmä to, že obsahuje kópie rôznych antigénov odvodených z proteínov SARS-CoV-2, a to aj vrátane neslávne známeho spike proteínu a iných menej spomínaných proteínov. 

Štúdia je momentálne v druhej fáze, a to ako CoVac-1 obstojí proti existujúcim vakcínam, bude známe až po jej skončení. 

Zdroje: IDW, IFLScience, Nature

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá