Svetielko nádeje pre biznis: Prevádzky by sa nemali zatvárať tam, kde sa nikto nenakazil, tvrdí Sulík

  • Minister hospodárstva navrhuje zatvárať prevádzky reštaurácií či fitnescentier dynamicky
  • Richard Sulík navrhne zmenu opatrení na rokovaní vlády
matovič sulík
TASR/Jaroslav Novák
  • Minister hospodárstva navrhuje zatvárať prevádzky reštaurácií či fitnescentier dynamicky
  • Richard Sulík navrhne zmenu opatrení na rokovaní vlády

Reštaurácie, fitnescentrá a ďalšie podniky by sa nemali zatvárať tam, kde sa nikto nenakazil. Povedal to Richard Sulík v relácii Braňo Závodský naživo na Rádiu Expres. Minister hospodárstva navrhne túto zmenu na stredajšom rokovaní vlády.

V okresoch, kde sa nikto nenakazil v divadle, reštaurácii či fitnescentre by tak mali zostať tieto prevádzky otvorené. Sulík vychádza najmä zo skutočnosti, že tieto prevádzky nie sú najčastejšie miesta, kde Slováci prichádzajú do styku s potenciálne nakazenými či chorými ľuďmi.

Ak dôjde k nákaze napríklad vo fitnescentre v Tvrdošíne, zatiaľ také neevidujeme, tak v poriadku. Zatvorme všetky fitnescentrá v tomto okrese. Takéto dynamické pravidlo omnoho presnejšie mieri a rieši problém rovnako. Ale nepácha veľké ekonomické škody, ako to teraz ideme urobiť,“ povedal Sulík. 

5 ohnísk v reštauráciách, 27 vo firmách. Kde na Slovensku šíri koronavírus

Premiér Igor Matovič na tlačovej besede zopakoval, že ide o preventívne opatrenia. Podľa neho nebudeme čakať na to, kedy sa z reštaurácií, kín či divadiel stanú horiace ohniská nákazy. Rovnaký názor vyjadril aj minister práce Milan Krajniak a minister Financií Eduard Heger. 

Opatrenia, ktoré pripravujeme, nie sú len reaktívne, čiže nevychádzajú výlučne z dát, kde a ako sa nákaza už rozšírila, ale aj proaktívne. Zameriavajú sa na obmedzenie rizikových činností, ktoré sú identifikované na základe doterajších poznatkov o spôsobe šírenia respiračných ochorení,“ uviedla pre Aktuality.sk hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. 

Gastro bije na poplach a žiada o okamžitú pomoc od štátu. Inak neprežijeme, odkazujú

Od štvrtka 15. októbra začínajú platiť nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Reštaurácie a iné podniky z oblasti pohostinstva môžu predáať jedlo len so sebou. Zatvoria sa divadlá, kiná, rušia sa koncerty. Podnikatelia už dnes bijú na poplach, že táto vlna opatrení ich úplne položí na lopatky.

Premiér Igor Matovič v televízii JOJ povedal, že Sulíkov návrh nemá šancu na vláde prejsť. „To, čo navrhne a schváli krízový štáb, pretaví hlavný hygienik do opatrenia a to zverejní. Vláda s tým nič nemá. Ak toto Richard Sulík nevie, tak je to hrozné. Ak to vie, tak je to populizmus na úrovni Kotlebu,“ povedal Matovič. Na stredajšej vláde sa teda o tomto opatrení rokovať nebude a reštaurácie, fitnescentrá a ďalšie prevádzky sa vo štvrtok zatvoria.

 

Zdroj: RádioExpres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech