Svetová ekonomika príde kvôli koronavírusu minimálne o 5 biliónov dolárov

  • Podľa najnovších prognóz má svetová ekonomika počas najbližších dvoch rokov prísť o 5 biliónov dolárov
  • Pre predstavu, je to viac ako ročná produkcia Japonska
kríza
Zdroj: Unsplash - Patrick Assalé
  • Podľa najnovších prognóz má svetová ekonomika počas najbližších dvoch rokov prísť o 5 biliónov dolárov
  • Pre predstavu, je to viac ako ročná produkcia Japonska

Prebiehajúca pandémia koronavírusu nemá obrovský dopad len na zdravie ľudí, ale markantným spôsobom zasiahla aj svetovú ekonomiku. Tá by mohla počas najbližších dvoch rokov prísť o sumu 5 biliónov dolárov. Je to, ako keby ste stratili viac ako ročnú produkciu Japonska. Informoval o tom svetoznámy portál Bloomberg.

S týmto varovaním prišli známe banky z Wall Street na čele s JPMorgan, ktoré upozorňujú, že svet sa vrhol do najhlbšej recesie od 30. rokov 20. storočia. Ako uvádza portál Mamul, banky zároveň predikujú, že tento pokles bude síce krátkodobý, no bude trvať určitý čas, kým sa ekonomika vráti na predkrízovú úroveň.

Podľa väčšiny ekonómov svetových bánk by sa vďaka bezprecedentným fiškálnym stimulom mala ekonomika vrátiť na svoju úroveň koncom roka 2021 až začiatkom 2022.

Pandémia môže spôsobiť najväčší kolaps obchodných tokov od vojny

S týmto tvrdením prišla v stredu Svetová obchodná organizácia (WTO), ktorá vytvára pravidlá pre medzinárodný obchod členských štátov a rieši ich spory. Prognóza celkového vývoja ekonomiky sa očakáva aj od Medzinárodného menového fondu, ktorú má oznámiť po svojom zasadnutí budúci týždeň.

Veľké zastavenie produkcie hlási aj eurozóna, ktorá podľa tvrdení prezidentky Európskej centrálnej banky Christin La Gardeovej prichádza počas každého mesiaca trvajúcej pandémie o 2 až 3 percentná ekonomickej produkcie.

kampan zadarmo od startitup

Čísla môžu maskovať dopad krízy na ľudí

Čísla a prognózy, ktoré v posledných dňoch zverejňujú svetové banky a ďalšie organizácie môžu byť pre niekoho nie až tak zrozumiteľné a celkovo maskovať dopad tejto krízy na ľudí.

Jedno je však isté a to to, že viac ako miliarda pracovníkov je v súčasnosti vystavená vysokému riziku zníženia platov alebo dokonca straty zamestnania. Uviedla to tento týždeň vo svojom stanovisku Medzinárodná organizácia práce (MOP). Spojené štáty sú toho najlepším príkladom, kde sa za posledné týždne prihlásilo viac ako 6 miliónov ľudí na miestnych úradoch práce.

Na Slovensku chcú predísť rekordnej nezamestnanosti pomocou “Kurzarbeit”

Slovenskú ekonomiku môže v týchto neistých časoch zachrániť nemecký systém s názvom Kurzarbeit, ktorý je jeden z dôvodov, prečo sa Nemecko v kríze v rokoch 2008 – 2009 stihlo tak rýchlo zotaviť.

Čítaj viac >> Ako predísť rekordnej nezamestnanosti? Tvoje pracovné miesto môže zachrániť “Kurzarbeit”.

Na margo signálov z Národnej banky reagoval aj bývalý minister financií a guvernér NBS Peter Kažimír : „Sú to všetko veľmi škaredé čísla. Vidíme však svetlo na konci tunela. Slovenská ekonomika to zvládne aj napriek modrinám a škrabancom. Dôležité je, že toto krízové obdobie je dočasné, a tak ako razantne prišlo, tak rázne by malo byť aj naše zotavenie sa.“

Ďalej vysvetľuje, že o prácu by v čase ekonomického poklesu mohlo prísť od 75 do 130-tisíc ľudí. NBS k vývoju slovenskej ekonomiky pripravila aj informačné video, v ktorom upozorňuje na možné riziká recesie.

Národná banka pritom pracuje len s výpadkom dvoch mesiacov. Ak by išlo o dlhšie obdobie a výpadok by bol na úrovni pol roka, tak dôsledky môžu byť omnoho horšie. Rekordná nezamestnanosť nám teda zatiaľ (minimálne dva mesiace) nehrozí, avšak ak by kríza trvala dlhšie ako dva mesiace, mohlo by tomať  devastačné následky na našu ekonomiku a súčasne na životy všetkých pracujúcich.

Kažímír však v tlačovej správe NBS vysvetľuje, že svetlo na konci tunela existuje: „Na zmiernenie dopadov už dnes centrálne banky prispievajú svojim dielom. Každý z nás chce, aby bol ten tunel čo najkratší a boli sme z neho čím skôr vonku,“ dodal.

Čítaj viac>> Čaká nás historická nezamestnanosť? Slovenská ekonomika zažije výrazný prepad

 Zdroje: bloomberg.com, mamul.am, countryeconomy.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá