Svetovou podnikateľkou roka sa stala Indka, ktorá pomáha v boji s COVID-19. Je druhou ženou v histórii

  • Startupom pomáha s vývinom vakcíny proti šíreniu COVID-19
  • Okrem iného vyvíja jej spoločnosť Biocon liek, ktorý by mal zabezpečiť ústup globálnej pandémie
Kiran Mazumdar-Shaw
Instagram realkiranshaw
  • Startupom pomáha s vývinom vakcíny proti šíreniu COVID-19
  • Okrem iného vyvíja jej spoločnosť Biocon liek, ktorý by mal zabezpečiť ústup globálnej pandémie

Doktorka Kiran Mazumdar-Shaw, výkonná riaditeľka spoločnosti Biocon so sídlom v Indii, získala prestížne ocenenie podnikateľka roka 2020. Ceny sa odovzdávali virtuálne, no ich hodnota sa nemenila. Nová svetová podnikateľka roka si titul zaslúžila aj za významný podiel na vývoji lieku proti koronavírusu. 

Aktuálne 67-ročná Indka založila spoločnosť Biocon, ktorá sa dnes venuje vývoju diagnostických testov na ochorenie COVID-19. Výrazne prispieva aj v pomoci  malým firmám na vývoj vakcíny proti novému koronavírusu.  

Ide o tretie ocenenie v poradí, ktoré si prevzal indický podnikateľ a historicky druhé pre ženu. Kiran vybudovala najväčšiu indickú biofarmaceutickú spoločnosť  a je zároveň najvplyvnejšou a najbohatšou samostatne zarábajúcou ženou v krajine. Magazín Forbes ju zaradil na 65.miesto najvplyvnejších žien sveta.

Cieľom podnikania je riešenie problémov. Najväčšie príležitosti sa často objavujú v najťažších obdobiach, a presne tak to bolo aj počas mojej podnikateľskej cesty,“ hovorí Kiran a dodáva, že chce, aby život zachraňujúce lieky boli dostupné pre všetkých bez rozdielu. Nechce sa venovať len akcionárom. Jej spoločenská zodpovednosť je na prvom mieste. Tvrdí, že každý jeden podnikateľ zodpovedá za komunitu, v ktorej pôsobí. 

„Ženy tiež zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v hospodárskom rozvoji a ich funkcia a prispenie sa príliš dlho ignoruje. Je dôležité, aby sme aj vďaka platforme EY Svetový Podnikateľ roka povzbudili viac žien, aby sa zapojili do podnikateľských aktivít,“ vyslovila sa vo svojej online ďakovnej reči.

4 miliardy

Podnikať v oblasti biomedicínskych technológií nechcela. Viaceré zdroje hovoria o tom, že po skončení univerzity v Austrálii sa chcela venovať pivnému biznisu. 

V roku 1978 bolo vstupným kapitálom do dnes už veľmi úspešnej firmy 500 dolárov. Biocon a jeho dcérske spoločnosti sú dnes priekopníkmi v oblastiach, ktoré pre ostatné indické spoločnosti nie sú tak bežné. Zákazníkov majú vo viac ako 120 krajinách, firma je lídrom na trhu v oblasti biosimilárnych liečiv či imunosupresívach.

V roku 2014 sa spoločnosť Biocon stala prvou indickou verejnou biotechnologickou spoločnosťou. Trhová kapitalizácia spoločnosti v súčasnosti presahuje 4 miliardy amerických dolárov, uvádza správa spoločnosti EY.

Potreba pomôcť v boji s COVID-19

Keď v januári prepukla epidémia nového koronavírusu a takmer okamžite sa zmenila na globálnu pandémiu, firma Biocon cítila povinnosť rozšíriť svoje zameranie. 

Hneď ako sme sa postarali o bezpečie svojich zamestnancov, začali sme sa pozerať na to, ako by sme v tejto situácii mohli pomôcť. Jedným z najväčších problémov v Indii bolo testovanie, a tak naše laboratória začali vyvíjať testovacie zariadenia, ktoré sme poskytli vláde,“ povedala Mazumdar-Shaw pre slovenský Forbes.

Zdroje: ey.com, forbes.sk, businessinsider.in

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK