Slovenská firma získala od EÚ prestížny grant. Môže čerpať až 25 miliónov eur

  • Spoločnosť Tachyum získala od Európskej únie grant
  • Celkovo môže využiť vyše 25 miliónov eur
  • Ich procesor môže zmeniť budúcnosť vojenstva
tachyum procesor
Procesor Prodigy spoločnosti Tachyum Tachyum
  • Spoločnosť Tachyum získala od Európskej únie grant
  • Celkovo môže využiť vyše 25 miliónov eur
  • Ich procesor môže zmeniť budúcnosť vojenstva

Spoločnosť Tachyum sa stala súčasťou dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu (IPCEI) v oblasti mikroelektroniky a komunikačných technológií. Táto spoločnosť je jednou z 56 firiem z 14 krajín Európskej únie, ktoré Európska komisia (EK) vybrala na získanie grantu z verejných zdrojov vo výške až 8,1 miliardy eur.

Dostanú desiatky miliónov eur

V rámci tohto financovania komisia súhlasila s poskytnutím 26,4 milióna eur pre Tachyum na urýchlenie dodávky univerzálneho procesora Prodigy 2, informovala v stredu spoločnosť.

Tachyum sa do IPCEI zapojila s projektom „Urýchlenie vývoja európskeho procesora Prodigy 2 HPC/AI“, ktorý rieši základnú podstatu medzinárodného programu – potrebu vytvorenia konkurencieschopného európskeho procesora.

„Posilnenie kapacity Európy v oblasti vývoja novej generácie procesorov a polovodičov je kľúčom k zabezpečeniu konkurencieschopnosti regiónu a zároveň k riešeniu najdôležitejších environmentálnych a spoločenských výziev,“ uviedol generálny riaditeľ Tachyum Radoslav Danilák.

IPCEI zahŕňa 68 projektov od 56 spoločností. Títo priami účastníci budú úzko spolupracovať v rámci viac ako 180 plánovaných cezhraničných partnerstiev. Okrem schválených 8,1 miliardy eur z verejných zdrojov sa očakáva, že ďalších 13,7 miliardy eur prinesú súkromné investície.

Prodigy prináša novú architektúru, ktorá zjednocuje funkcie centrálneho procesora, grafického procesora aj procesora na urýchlenie výpočtov a algoritmov umelej inteligencie do jediného čipu. Vďaka využiteľnosti pre všetky pracovné zaťaženia môžu servery dátových centier poháňané Prodigy plynule a dynamicky prepínať medzi výpočtovými doménami.

Prestížne ocenenie aj návšteva prezidentky

Ako sme ťa takmer presne pred rokom informovali, spoločnosť Tachyum zožala veľký úspech aj v rámci Central European Startup Awards  – najväčšieho festivalu startupov, ktorý nie je konferenciou a ani neponúka prezentácie účastníkov.

Ocenenie presnejšie dostal CEO spoločnosti Radoslav Danilák. Získal ocenenie ako zakladateľ, respektíve spoluzakladateľ startupu. Podľa odborníkov preukázal silné vodcovské schopnosti a dosiahol výnimočné výsledky v biznise. Je inšpiráciou nielen pre svoj tím, ale aj vzorom pre ďalšiu generáciu zakladateľov.

Hlavným produktom spoločnosti je, ako je vyššie spomenuté, Prodigy – prvý univerzálny procesor na svete. Pozornosť si zaslúžil vďaka inovatívnemu prístupu a potenciálu priniesť prevrat do odvetvia.

prezidentka tachyum
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Len pred niekoľkými mesiacmi prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila bratislavské sídlo spoločnosti Tachyum. Počas prehliadky spoločnosti spoluzakladateľ a CEO startupu Tachyum poskytol prezidentke rýchlu prezentáciu značky.

Zároveň jej boli predstavené výhody, ktoré vývoj spoločnosti prináša pre priemysel, Slovensko a posun spoločnosti vpred, ako napríklad v oblasti znižovania spotreby energie, prezradil toho času pre Startitup.

„Je vidno, že pani prezidentka sa zaujíma o Slovensko, jeho smerovanie a aby to išlo dobrým smerom a pozitívne sa to rozvíjalo. Preto si našla čas, aby sa prišla pozrieť na jednu z firiem, ktorá sa pokúša posunúť Slovensko dopredu,“ zhodnotil návštevu Danilák.

Veľký význam v obrannom sektore

Ako v minulosti informoval Fontech, procesor Prodigy má potenciál byť využitý v pokročilých vojenských a obranných leteckých aplikáciách. S narastajúcim počtom nových generácií stíhačiek po celom svete sa stáva kľúčovým faktorom vysoký výpočtový výkon na efektívne spracovanie dát z rôznych senzorov a ich prevod na užitočné informácie.

Pre dosiahnutie vyššej účinnosti vo vzduchovom a zemskom boji je nevyhnutná prvotriedna výpočtová kapacita prostredníctvom najmodernejších procesorov, ktoré podporujú rýchlo sa rozvíjajúce konvenčné aj AI algoritmy.

Prodigy ako univerzálny procesor umožňuje integrovanú kontrolu letu a zhromažďovanie dát z riadených AI senzorov a rozhodovanie na základe informácií z bojového prostredia. Tieto informácie sú optimalizovane prezentované pilotovi na jednej platforme, čo zvyšuje efektivitu a výkonnosť.

Zdroje: TASR, Fontech, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá