Taiwan má pred sebou zásadné voľby. Môžu rozhodnúť medzi mierom a vojnou s Čínou

  • Súčasní kandidáti majú nejednotné postoje pre budúcnosť krajiny
  • Čína reaguje na obvinenia z manipulovania volieb
asia-tenvojak, armáda, Taiwansions-07107-78c8568590db4063b5a8d512612e0bf7
Ilustračný obrázok, SITA/AP Photo/Chiang Ying-ying
  • Súčasní kandidáti majú nejednotné postoje pre budúcnosť krajiny
  • Čína reaguje na obvinenia z manipulovania volieb

Významnou udalosťou pred voľbami na Taiwane je výzva vysokopostaveného čínskeho predstaviteľa Čang Č‘-ťüna, aby sa obyvatelia Taiwanu v nadchádzajúcich prezidentských a parlamentných voľbách rozhodli „správne“. Tento úradník označil tieto voľby, ktoré sa uskutočnia 13. januára, za rozhodujúce rozhodnutie medzi cestou mieru a vojny, prosperity a úpadku.

Čína, ktorá si nárokuje Taiwan ako súčasť svojho územia, neustále vykresľuje nadchádzajúce voľby ako kľúčový moment, ktorý môže určiť trajektóriu vojny alebo mieru v regióne. Tento postoj je opakujúcou sa témou v prístupe Číny k politickým procesom na ostrove, píše agentúra Reuters.

Správna strana histórie?

Ďalej Reuters informuje, že hoci najvyšší čínski predstavitelia vrátane prezidenta Si Ťin-pchinga sa zväčša zdržali priamych verejných komentárov k taiwanskému hlasovaniu, Si vo svojom novoročnom príhovore zdôraznil nevyhnutnosť „zjednotenia“ Číny s Taiwanom, hoci bez toho, aby sa výslovne zmienil o voľbách.

Čang Č‘-ťün, šéf čínskeho Združenia pre vzťahy cez Taiwanský prieliv a bývalý vedúci úradu ústrednej vlády pre záležitosti Taiwanu, vo svojom novoročnom posolstve zdôraznil význam nadchádzajúcich volieb.

Prezentácia Taiwanskej bojovej techniky
zdroj: TASR/AP, Daniel Ceng

Zhang, ktorý zohrával kľúčovú úlohu pri formovaní čínskej taiwanskej politiky v rokoch 2013 až 2018, zdôraznil, že voľby predstavujú zásadný rozhodovací bod, ktorý môže ovplyvniť vyhliadky regiónu na mier, prosperitu a budúcu trajektóriu vzťahov cez prieliv.

Vyzval obyvateľov Taiwanu, aby sa pridali k tomu, čo označil za „správnu stranu histórie“, a zabezpečili tak obnovenie mierového vývoja vo vzťahoch medzi úžinami.

Taiwanská vláda v reakcii na to dôrazne odmietla nároky Číny na zvrchovanosť a vyhlásila, že rozhodnutie o budúcnosti ostrova je výlučne v rukách jeho obyvateľov. Toto vyhlásenie poukazuje na pretrvávajúce napätie a vysoké stávky spojené s nadchádzajúcim volebným procesom a odráža pevný záväzok ostrova k sebaurčeniu tvárou v tvár vonkajšiemu tlaku.

Kto sú kandidáti?

Lai Ching-te, známy aj ako William Lai, je ticho hovoriaci bývalý lekár so silnou politickou minulosťou vrátane funkcie starostu mesta Tainan. Je známy tým, že oslovuje tvrdých stúpencov nezávislosti a centristov a napriek svojmu postoju za nezávislosť sa zaväzuje zachovať súčasný štatút Taiwanu bez ďalších vyhlásení nezávislosti.

Hou Yu-ih, bývalý policajt a šéf taiwanskej Národnej policajnej agentúry, má ako starosta mesta New Taipei povesť efektívneho a umierneného politika. Je zástancom dialógu na zníženie napätia medzi štátmi prielivu.

Ko Wen-je, bývalý chirurg a zakladateľ Taiwanskej ľudovej strany, sa zameriava na domáce otázky a stavia sa do pozície pragmatického technokrata, ktorý navrhuje koalíciu s KMT pre vyvážený prístup k vzťahom s Čínou, informuje o kandidátoch The Economist.

Čínska reakcia na obvinenia z manipulovania volieb

Čínske ministerstvo obrany obvinilo v utorok vedenie Taiwanu z „nafukovania“ tvrdení, že Peking zasahuje do nadchádzajúcich prezidentských volieb na ostrove. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„DPP (Demokratická pokroková strana) nafukuje tvrdenia, že Čína zasahuje do volieb (na Taiwane),“ vyhlásil hovorca Wu Čchien počas tlačovej konferencie. Zároveň obvinil vládnucu stranu zo „snahy o rozpútanie konfliktu a zmanipulovanie volieb“.

Jednou z hlavných tém predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami 13. januára sú vzťahy s kontinentálnou Čínou. Taiwanské úrady opakovane vyjadrili obavy z ovplyvňovania volieb a šírenia dezinformácií. Voľby sa budú konať v atmosfére stupňujúcej sa nátlakovej kampane zo strany Pekingu, ktorý ostrov dlhodobo vyhlasuje za súčasť svojho územia.

Wu označil vyhlásenia Tchaj-peja za obohranú pesničku, no a vyhlásil, že čoraz viac obyvateľov Taiwanu jej prestáva veriť. Prezidentský kandidát DPP Laj Čch’jing-tche počas televíznej debaty zopakoval varovanie pred ovplyvňovaním volieb zo strany Číny a stranu Kuomintang (KMT) obvinil z požičiavania si moci Číny na získanie vládnej moci na Taiwane. Kandidát KMT Chou Jü-jie, ktorý chce s Pekingom nadviazať bližšie vzťahy, označil voľby za voľbu „medzi vojnou a mierom“.

Oficiálny názov Taiwanu je Čínska republika a rovnako ako Čínska ľudová republika na pevnine sa oba štátne útvary považujú za jediného reprezentanta Číny. Rozišli sa počas občianskej vojny, ktorá sa v roku 1949 skončila na pevnine víťazstvom komunistov.

Porazení nacionalisti si na Taiwane vytvorili vlastnú vládu. Samosprávny ostrov v súčasnosti nemá s väčšinou krajín oficiálne diplomatické vzťahy, iba obchodné a kultúrne zastúpenia.

Zdroje: Reuters, TASR, The Economist

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá