„Tajná zbraň“ proti Covidu odhalená: Zmierniť príznaky dokáže obyčajný babský recept

  • Zmierniť príznaky koronavírusu dokáže obyčajný babský recept
  • K takémuto zisteniu prišla nová štúdia amerických vedcov
Žena v posteli.
Ilustračné foto, Freepik/@katemangostar
  • Zmierniť príznaky koronavírusu dokáže obyčajný babský recept
  • K takémuto zisteniu prišla nová štúdia amerických vedcov

Výplach nosa a kloktanie slanou vodou je obyčajný babský recept, ktorý pozná takmer každý. Čo však väčšina ľudí netuší, je to, že môže pomôcť zmierniť príznaky Covid-19 a dokonca tak znížiť aj riziko hospitalizácie.

K takémuto zisteniu došla nová štúdia amerických vedcov, ktorá zatiaľ nebola publikovaná, no jej závery predstavili odborníci na výročnom vedeckom zasadnutí American College of Allergy, Asthma and Immunology.

Jednoduchý a dostupný „nástroj“

Podľa novej štúdie dokáže jednoduchý liek z bežných ingrediencií zmierniť príznaky koronavírusu. Postačí ti iba rozpustiť soľ vo vode a kloktať ňou krk či vyplachovať si nos. 

Ako dokazujú vedci vo svojej štúdii, pozitívne výsledky prinieslo užívanie silných, ale aj slabých soľných roztokov. 

„Kloktanie a vyplachovanie nosa pacienti vykonávali štyrikrát denne počas 14 dní,“ prezradil k štúdii jej hlavný autor Sebastian Espinoza.

„Je to veľmi jednoduchý nástroj, ktorý je univerzálne dostupný, lacný a ľahko použiteľný,“ doplnil Espinoza.

„Zistili sme, že oba režimy (silný aj slabý roztok) sú zrejme spojené s nižšou mierou hospitalizácií v porovnaní s kontrolnými skupinami, ktoré žiadny roztok neužívali,“ dodal lekár ďalej.

Doplnková prevencia

„Je to zaujímavý nápad a potenciálna doplnková prevencia,“ uviedol pre denník The Washington Post lekár Peter Hotez, ktorý sa na štúdii nepodieľal.

Podľa Hoteza má však ostať primárnou prevenciou koronavírusu predovšetkým očkovanie.

Na snímke je sestra, ktorá očkuje ženu proti covidu.
zdroj: TASR/Ján Krošlák

„Kloktanie slanou vodou by sa malo stále považovať za druhoradé vzhľadom na dôležitosť získania vysokej alebo dostatočnej hladiny protilátok neutralizujúcich vírus z vakcíny,“ zdôraznil.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 45. kalendárnom týždni mierne stúpla v Bratislavskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 22 vzoriek. „V 45. kalendárnom týždni 2023 bolo vyšetrených spolu 22 vzoriek. Všetky vyšetrené vzorky boli pozitívne na prítomnosť RNA SARS-CoV-2. V desiatich vzorkách (45,45 percenta) došlo k miernemu vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 12 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu,“ priblížil úrad.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od začiatku vlaňajška sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd. Pre zlepšenú epidemiologickú situáciu sa od 19. júna pristúpilo k redukcii odberov a vyšetrovania vzoriek odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 45. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 4 603 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. „Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 4 486 (97,46 percenta) vzoriek,“ dodal.

Rozšírené kapacity na očkovanie

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) rozširuje kapacity na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. V jej očkovacích centrách bude od štvrtka (2. 11.) očkovať 350 ľudí denne. Chce tak skrátiť čakacie lehoty. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Eva Kliská s tým, že v súčasnosti sa v UNB očkuje 100 osôb denne.

„Spolu s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou (Hlas-SD) sme sa dohodli na rozšírení kapacít očkovacích centier v UNB. Reagujeme tak na zvýšený záujem o očkovanie v Bratislavskom kraji, kde je už teraz v čakárni registrovaných viac ako 1 500 záujemcov,“ skonštatoval riaditeľ UNB Alexander Mayer. Ocenil zdravotníkov, ktorí prejavili záujem byť súčasťou očkovacích tímov.

Na snímke je zdravotníčka s vakcínou proti Covidu.
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

V očkovacích centrách UNB, teda v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na Kramároch, v Nemocnici Ružinov a v Nemocnici svätého Cyrila a Metoda v Petržalke môžu očkovanie podstúpiť iba registrované osoby.

„Registrácia je možná na stránke korona.gov.sk,“ doplnila hovorkyňa. Zdravotníci v UNB budú výnimočne očkovať aj cez víkend (4. 11. až 5. 11.).

O očkovanie má podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) v súčasnosti záujem 6 393 osôb, 3 007 z nich má pridelený termín. Najvyšší záujem o očkovanie je v Bratislavskom kraji, kde je 3 351 registrovaných záujemcov.

„Z toho viac ako polovica (1 762) má aktuálne už aj pridelený termín očkovania,“ povedala pre TASR hovorkyňa centra Veronika Daničová.

Termíny sa záujemcom podľa jej slov prideľujú priebežne podľa kapacít očkovacích miest. „V prípade, že v danej chvíli neexistuje voľný termín, záujemca ide do čakárne, ktorá sa priebežne vyprázdňuje tak, aby bola pre občanov maximalizovaná dostupnosť očkovania,“ dodala.

Zdroje:  American College of Allergy, Asthma and Immunology , The Washington Post, TASR, korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá