Ako sa na Slovensku „perú špinavé peniaze“: Kauzy, ktoré lámu politické väzy

  • Startitup sa pozrel na to, ako vyzerá pranie špinavých peňazí v praxi
  • Prípad Kajetána Kičuru či megakauza Tipos sú len špičkou ľadovca
Kičura, Dzurinda
TASR/Ján Krošlák, Ilustračné foto: TASR/Prezídium Policajného zboru v Bratislave, SITA
  • Startitup sa pozrel na to, ako vyzerá pranie špinavých peňazí v praxi
  • Prípad Kajetána Kičuru či megakauza Tipos sú len špičkou ľadovca

Vystavovanie stoviek pochybných faktúr, podniky, ktoré zívajú prázdnotou, no napriek tomu prosperujú ako za „zlatých čias“. Ale aj prijímanie úplatkov úradníkmi v štátnej správe, ktorým spriaznené osoby pošlú financie rovno na osobný účet, a následne sa za tieto „špinavé“ peniaze kupujú napríklad luxusné nehnuteľnosti na rodinných príslušníkov. 

Toto všetko môžu byť spôsoby, ako sa (nielen) na Slovensku perú „špinavé“ peniaze. Pochopiteľne „pranie“ peňazí je omnoho širší pojem, využívajú ho gangstri, ale neraz aj politici či iní mocní ľudia na to, aby ukryli svoje pochybne získané peniaze a majetky. Často aj na Slovensku padá tieň podozrenia z korupcie i na známych politikov. Či už ide o pochybnosti o transparentnosti kampane Rudolfa Kusého, alebo opätovné obvinenie Petra Kažimíra z korupcie, tematika je „na stole“ aj v našich končinách.

„Pranie špinavých peňazí“

V našich končinách sa v súvislosti s legalizáciou peňazí z trestnej činnosti spájala napríklad megakauza Tipos, údajné nejasné financovanie SDKÚ či známa nahrávka hlasu podobnému expremiérovi Robertovi Ficovi. Ten mal peniaze pre Smer zohnať „vlastnou hlavou“.

Robert Fico
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ako však prebieha samotné „pranie špinavých peňazí“? Startitup si na túto praktiku posvietil. „Pod pojmom pranie špinavých peňazí sa myslí predovšetkým legalizácia príjmov z trestnej činnosti, ide teda najmä o peniaze pochádzajúce z korupcie, daňových únikov či inej kriminálnej činnosti, ako je predaj drog, zbraní a podobne,“ vysvetľuje pre Startitup Michal Piško, riaditeľ neziskovej organizácie Transparency International Slovensko.

Podľa odborníka „pranie peňazí“ verejné rozpočty nielen ochudobňuje, ale tieto zdroje často slúžia aj na financovanie ďalších spoločensky škodlivých fenoménov, vrátane organizovanej trestnej činnosti a terorizmu. 

V skratke ide o činnosť, pri ktorej peniaze, ktoré pochádzajú z nejakého (nelegálneho) zdroja, prejdú určitým procesom, po ktorom vyzerajú, akoby pochádzali z legálnych aktivít. „Pranie špinavých peňazí“ je pre osoby, ktoré túto činnosť vykonávajú doslova „nevyhnutnosťou“. Nezvyčajne veľké sumy nelegálnych peňazí totiž automaticky vyvolávajú pozornosť a môžu človeka, ktorý túto trestnú činnosť pácha, priamo spojiť s kriminálnou činnosťou. 

Tri kroky prepierania

Všeobecný proces prania špinavých peňazí pozostáva z troch krokov. Konkrétne ide o umiestňovanie, vrstvenie a integráciu. Vo fáze umiestnenia sa peniaze vložia na bankový účet. Často sa to robí vkladom prostriedkov na bankový účet zaregistrovaný na anonymnú spoločnosť alebo profesionálneho sprostredkovateľa, opisuje web The Economic Times.

Nasleduje vrstvenie, kedy kriminálnici urobia veľké množstvo transakcií medzi rôznymi účtami, ale často aj krajinami a s rôznymi menami. Ide o krajiny, kde zákony proti praniu špinavých peňazí nie sú také prísne, a preto je ťažké vystopovať ich zdroj. Transakcie, ako je nákup obchodovateľných aktív, ako sú drahé autá, umelecké diela a nehnuteľnosti, môžu byť tiež zahrnuté do vrstvenia finančných prostriedkov.

peniaze
zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Posledným krokom je integrácia. V nej sa peniaze dostanú naspäť k človeku, ktorý ich vypral, a pôsobia legitímnym dojmom. Zločinec tieto peniaze potom môže napríklad investovať do legálneho podnikania, kde môže požadovať platbu predložením falošných faktúr, alebo trebárs založiť falošnú charitu a umiestniť sa do správnej rady, samozrejme, s poriadne tučným platom.

„Na Slovensku je tzv. latencia tejto trestnej činnosti a jej páchatelia nie sú trestne stíhaní v takom rozsahu, ako sa v skutočnosti táto kriminálna činnosť vyskytuje,“ hovorí pre Startitup ostrieľaná advokátka a bývalá prokurátorka Eva Mišíková. Existuje množstvo spôsobov prania špinavých peňazí, v nasledujúcich riadkoch si predstavíme tie najpoužívanejšie. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Economic Times, Webpomoc, Teraz, Archív Startitup, Zastavme Korupciu, Plus Jeden Deň, Aktuality, TASR, SITA, TA3, Archív Startitup, Transparency International

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá