Talentovaný Slovák zdokumentoval, ako to vyzerá na COVID oddelení. Realita bola horšia ako predstava, hovorí

  • Ján Rábara je slovenský fotograf, ktorý pochádza z Bytče
  • Stal sa jedným z najvyhľadávanejších svadobných a párových fotografov
  • Nedávno však prišiel so sériou fotografií, ktoré poukazujú na situáciu v nemocniciach
covid nemonica pacienti korona
Oddelenie, na ktorom liečia covidových pacientov, Ján Rábara
  • Ján Rábara je slovenský fotograf, ktorý pochádza z Bytče
  • Stal sa jedným z najvyhľadávanejších svadobných a párových fotografov
  • Nedávno však prišiel so sériou fotografií, ktoré poukazujú na situáciu v nemocniciach

Ján Rábara je primárne svadobný fotograf, tiež sa venuje foteniu párov. Jeho fotografie sú plné emócií a každá jedna si nesie svoj príbeh.

Tento fotograf však pred pár dňami prišiel s úplne odlišným projektom, z ktorého síce tiež vyžarujú emócie, no skôr tie opačné. Podarilo sa mu dostať na miesto, kde by sa nechcel ocitnúť nikto z nás. 

Fotografiami zachytil situáciu na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v Považskej Bystrici, kde ležia pacienti nakazení koronavírusom. Aj vďaka svojej práci ukázal verejnosti, aký ťažký priebeh môže mať ochorenie, ktoré už nejaký čas trápi celý svet.

covid nemonica pacienti korona
zdroj: Ján Rábara

Chcel ľudom ukázať, aká je reálna situácia v nemocniciach 

Aj napriek tomu, že Ján je svadobný fotograf, vždy sa mu páčili historické fotografie z nemocničného alebo vojenského prostredia. „Chcel som skúsiť zdokumentovať toto obdobie čo najdôveryhodnejšie. Samozrejme, primárne som sa na to dal preto, že ma už nebavilo čítať komentáre niektorých ľudí, že je to vymyslené,“ hovorí Ján.

S touto myšlienkou sa pohrával už dlhšie. Keď v decembri videl niekoľko fotografií z nemocnice v Žiline, povedal si, že by to možno bolo realizovateľné, a za opýtanie nič nedá.

covid nemonica pacienti korona
zdroj: Ján Rábara

„Ešte v decembri som oslovil pána primára Milana Kulkovského, či by niečo také bolo možné zrealizovať v NsP Považská Bystrica. Už dlhšie som sledoval jeho blogy a prácu na Facebooku. Predpokladal som, že by tomu mohol byť otvorený, čo aj bol,“ opisuje Ján. Po približne mesiaci sa mu pán primár ozval s tým, že po konzultácii s vedením by mohol prísť.

Realita bola horšia ako predstava

Ján chcel situáciu nafotiť tak, ako je jemu blízke. Ako hovorí, bol veľmi zvedavý, čo ho v nemocnici bude čakať. Rovnako však pociťoval zodpovednosť, aby dokázal prostredníctvom fotografií ukázať čo najlepšie to, čo tam videl, a ako to naňho vplývalo.

Aj napriek tomu, že mal nejakú predstavu do čoho ide, hovorí, že realita bola horšia. „Nemyslel som si, že ľudia, ktorí tam ležia, doslova len ležia. Žiadna komunikácia, pohyb alebo očný kontakt,“ opisuje Ján a dodáva, že necítil, že pacienti jeho prítomnosť vnímajú.

covid nemonica pacienti korona
zdroj: Ján Rábara

„Samozrejme, rozprával som sa aj s personálom. Boli na mňa veľmi milí a ukázali mi, v čom spočíva ich každodenná práca a priestory, v ktorých pracujú. Obdivujem, že v tej kombinéze vydržia toľké hodiny denne. Ja som sa varil už pri obliekaní,“ hovorí fotograf.

Ján má pocit, že na Oddelení anestézie a intenzívnej medicíny ho pacienti vôbec nevnímali. Avšak ako hovorí, pacienti, ktorých mal možnosť vidieť na Internom oddelení II., boli v lepšom stave a pri vedomí. 

covid nemonica pacienti korona
zdroj: Ján Rábara

Je rozdiel vidieť fotku v televízii a vidieť sériu fotiek z oddelenia

Aj napriek tomu, že fotografie vplývajú smutným dojmom, šírenie osvety o ochorení Covid-19 je podľa Jána dôležité. „Prevažná väčšina ľudí, ktorí ma sledujú dlhé roky, majú k tomu, čo som zdokumentoval, pozitívny postoj,“ hovorí.

Ako však pokračuje, nájdu sa aj ľudia, ktorí spochybňujú chorobu alebo to, čo nafotil. Týchto ľudí je ale málo. „Viem, že tieto fotky zrovna nie sú veselé, ale cieľom zdokumentovania nebolo ľudí strašiť fotkami,“ konštatuje Ján. Cieľom bolo priblížiť ľuďom aktuálnu situáciu v nemocniciach a taktiež to, ako v skutočnosti vyzerá práca zdravotníkov a ako beží život ľudí, ktorí tam ležia.

covid nemonica pacienti korona
zdroj: Ján Rábara

Vďaka tomuto projektu si Ján doplnil obraz o tom, ako to vyzerá na takomto oddelení aj reálnym zážitkom. Ako hovorí, utvrdilo ho to ešte viac v tom, že zdravie je prvoradé a mali by sme zaň byť vďační.

Ján si myslí, že je dôležité ukazovať spoločnosti situáciu aj takýmto spôsobom. „Určite je rozdiel vidieť jednu fotku niekde v televízii a vidieť sériu fotiek z oddelenia,“ tvrdí a dodáva, že by sa to možno dalo aj okresať, ale chcel, aby to bolo ucelené, a tvorilo to nejaký dej.

Silný odkaz Slovákov zdravotníkom: Postavili pre nich obrovské srdce za to, že idú na dno svojich síl

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech