Talibani si užívajú infantilnú zábavu, ženy musia sedieť doma a dievčatá nesmú chodiť do školy

  • Bojovníci hnutia Taliban sú zachytení na fotografiách, ako sa vozia na pedálových plavidlách na jazere
  • Už predtým boli zachytení na videu, ako sa vozia na kolotočoch a detských autíčkach alebo cvičia v posilňovni
  • Kým si bojovníci užívajú, ženy musia zostať doma. V Kábule nariadili pracovníčkam administratívy, aby nechodili do práce
  • Brány stredných škôl tiež ostávajú zatvorené pre dievčatá. Výučba na vysokých školách by mala pokračovať
Taliban ženy
Twitter/TASR/AP, Politics For All, Felipe Dana
  • Bojovníci hnutia Taliban sú zachytení na fotografiách, ako sa vozia na pedálových plavidlách na jazere
  • Už predtým boli zachytení na videu, ako sa vozia na kolotočoch a detských autíčkach alebo cvičia v posilňovni
  • Kým si bojovníci užívajú, ženy musia zostať doma. V Kábule nariadili pracovníčkam administratívy, aby nechodili do práce
  • Brány stredných škôl tiež ostávajú zatvorené pre dievčatá. Výučba na vysokých školách by mala pokračovať

Bojovníci afganského radikálneho hnutia Taliban sú zachytení na fotografiách, ako sa vozia na pestro pomaľovaných pedálových šliapacích plavidlách na jazere v strednom Afganistane. Zbrane ani pri zábave neodložili a majú ich so sebou.

Hnutie, ktoré je v krajine pri moci, pritom naďalej obmedzuje práva žien a dievčat, uvádza TASR. Správu zverejnila webová stránka nzherald.co.nz s odvolaním sa na tlačovú agentúru AP.

Zábery zverejnené na sociálnych sieťach novinárom a filmárom Jakeom Hanrahanom zachytávajú militantov, ako sa vozia na farebných plavidlách v tvare labutí na jednom z jazier v Národnom parku Bande Amír.

Park tvorí séria šiestich jazier s vodou tmavomodrej farby v pohorí Hindúkuš v strednom Afganistane a nachádza sa približne 75 kilometrov od mesta Bámiján.

 

Už predtým sa objavili zábery, ktoré zachytávajú bojovníkov Talibanu, ako sa vozia na kolotočoch alebo cvičia v posilňovni. Talibani sa zabávali jazdou na autíčkach pre deti alebo koňoch, v oboch prípadoch mali pri sebe aj samopaly AK-47, prezývané ako kalašnikov.

Ženy ostávajú naďalej doma 

Zatiaľ čo si bojovníci militantného hnutia užívajú zábavu na šliapadlách a kolotočoch, ženy a dievčatá musia zostať doma.

Nový starosta hlavného mesta Kábul, ktorého dosadilo militantné hnutie Hamdullah Nomany, nariadil, aby zamestnankyne radnice zostali doma. Podľa BBC starosta metropoly uvádza, že Taliban „považoval za nevyhnutné nachvíľu pozastaviť prácu žien“.

Dodal, že ženy tvoria asi tretinu zamestnancov. V zamestnaneckom pomere je ich približne 3-tisíc, niektoré sa budú môcť vrátiť do práce. „Napríklad ženy pracujú v ženských toaletách, kam muži nemôžu ísť,“ vysvetlil starosta.

Ďalšie ale dostali príkaz zostať doma. „Ale pre pozície, ktoré môžu obsadiť iní (muži), sme im povedali, aby zostali doma, kým sa situácia normalizuje. Ich platy budú vyplácané,“ dodal.

zdroj: TARS/AP, Felipe Dana

Podobné výzvy uskutočnil aj hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid, ktorý uviedol, že ženy by mali ostať doma pre ich „bezpečnosť“. Mudžáhid dodal, že bojovníci Talibanu nie sú zvyknutí na komunikáciu so ženami a musia byť preškolení. Mzda ženám má byť naďalej vyplácaná.

Ženy nie sú zastúpené ani v novej dočasnej vláde, čo vzbudilo protesty v Kábule za ženské práva.

Ďalší hovorca militantného hnutia Zekrullah Hashimi v reakcii na protesty uviedol, že ženy by mali radšej rodiť deti ako sa venovať politike. Pričom prirovnal bývalé političky a pracovníčky afganskej vlády k prostitútkam.

Brány stredných škôl sa znovu otvorili, ale len pre chlapcov

Počas prvej vlády militantného hnutia, v rokoch 1996 – 2001 bolo ženám znemožnené pracovať aj študovať. Taliban sa riadi prísnym právom Šaría, ktoré neumožňuje prácu žien a výučbu dievčat spolu s mužmi.

Militantné hnutie tak argumentovalo, že na prácu a štúdium žien nie sú podmienky, čo prakticky uväznilo ženy a dievčatá doma.

zdroj: TASR/AP, Felipe Dana

Teraz Taliban tvrdí, že štúdium dievčatám bude umožnené, ale do strednej školy sa zatiaľ vrátili len chlapci. Afganské deti mali mesačnú pauzu, odkedy krajinu ovládlo militantné hnutie. Na základné školy sa smeli vrátiť všetky deti, uvádza The Guardian.

Taliban už avizoval, že ženy sa budú môcť vrátiť aj na vysoké školy. Budú však musieť nosiť predpísaný islamský odev. Študenti budú taktiež rozdelení na základe pohlavia. Minister pre oblasť vyššieho vzdelávania Abdul Bákí Hakkání povedal, že Taliban sa nechce vrátiť k obdobiu spred 20 rokov. „Začneme stavať na tom, čo existuje dnes,“ povedal podľa TASR.

Zdroje: TASR, BBC, the Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech