Ženy vo vláde? Radšej nech rodia deti, tvrdí predstaviteľ Talibanu. Bývalé političky nazval prostitútkami

  • Počas prvej vlády Talibanu boli výrazne obmedzené ženské práva
  • Nová vláda Talibanu tiež nebude mať ženské zastúpenie. Proti tomu rozhodnutiu protestovali ženy aj muži v Kábule
  • Hovorca Talibanu Zekrullah Hashimi uviedol, že ženy by mali radšej rodiť deti. Bývalé političky obvinil z prostitúcie
  • Štúdium ženám bude povolené ale iba oddelene v predpísanom oblečení. Šport bude pre ženy zakázaný
eny Taliban
TARS/AP, Felipe Dana
  • Počas prvej vlády Talibanu boli výrazne obmedzené ženské práva
  • Nová vláda Talibanu tiež nebude mať ženské zastúpenie. Proti tomu rozhodnutiu protestovali ženy aj muži v Kábule
  • Hovorca Talibanu Zekrullah Hashimi uviedol, že ženy by mali radšej rodiť deti. Bývalé političky obvinil z prostitúcie
  • Štúdium ženám bude povolené ale iba oddelene v predpísanom oblečení. Šport bude pre ženy zakázaný

Práva žien v Afganistane sa za vlády radikálneho hnutia Taliban v rokoch 1996-2001 výrazne obmedzili a zhoršili, ale od svojho návratu k moci v polovici augusta Taliban vyhlasuje, že zavedie menej extrémny režim.

V dočasnej vláde, ktorú militantné hnutie predstavilo, ale nefiguruje žiadna žena. Po predstavení vlády protestovali ženy aj muži v Kábule za ženské práva. Protesty boli násilne prerušené a Taliban zakázal aj samotné protestovanie v krajine.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že nikto by sa v tejto chvíli nemal pokúšať „organizovať protesty za žiadnych okolností“. V prípade porušenia tohto nariadenia hrozí „vážne stíhanie“. Taliban uviedol, že niektorí ľudia v uplynulých dňoch „narušili verejný poriadok a obťažovali ľudí“, uvádza TASR.

Ženy by mali rodiť deti, ženy v predchádzajúcich vládach obvinil z prostitúcie 

Hovorca Talibanu Zekrullah Hashimi v rozhovore pre afganskú televíziu TOLO news uviedol, že ženy by mali namiesto angažovania sa v politike rodiť ženy. Bývalé ministerky a pracovníčky pre vládu prirovnal k prostitútkam.

„Žena nemôže byť ministerkou, je to, ako keby ste jej dali na krk niečo, čo nemôže niesť. Nie je potrebné, aby boli ženy v kabinete – mali by rodiť. Demonštrujúce ženy nemôžu zastupovať všetky ženy v Afganistane,“ cituje Hashimiho slová NDTV.

Novinár, ktorý ho spovedal mu pripomenul, že ženy tvoria polovicu spoločnosti. „My ich však nepovažujeme za polovicu. Akú polovicu? Samotná polovica je tu nesprávne definovaná. Polovica tu znamená, že ich držíte vo vláde a nič viac. A ak porušíte ich práva, nie je to problém. Bez ohľadu na to, čo tieto médiá, USA a jej bábková vláda v Afganistane povedali, za posledných 20 rokov, bolo to niečo iné ako prostitúcia v kanceláriách? “

Opäť novinár nesúhlasil, že nemôže obviňovať všetky ženy z prostitúcie. „Nemyslím všetky afganské ženy. Štyri ženy protestujúce v uliciach, nereprezentujú ženy z Afganistanu. Ženy v Afganistane sú tie, ktoré rodia Afgancov, a vychovávajú ich k islamskej etike,“ uviedol hovorca.

Študovať môžu ale len v predpísanom odeve, športovať nie 

Afganské ženy môžu na razidiel od politiky ostať v školách, kde môžu naďalej študovať na univerzitách, vrátane postgraduálnych programov. Podmienkou je ale nosenie islamského odevu. Študenti budú taktiež rozdelení na základe pohlavia.

Uviedol to v nedeľu minister pre oblasť vysokoškolského vzdelávania novej afganskej vlády vytvorenej hnutím Taliban, uvádza TASR.

 Minister pre oblasť vyššieho vzdelávania Abdul Bákí Hakkání povedal, že Taliban sa nechce vrátiť k obdobiu spred 20 rokov. „Začneme stavať na tom, čo existuje dnes,“ povedal.

zdroj: TASR via AP Photo/Rahmat Gul

Študentky budú musieť podľa jeho slov dodržiavať obmedzenia vrátane predpísaného odevu. Učiť by ich mohli aj mužskí pedagógovia, ale tí by mali byť zahalení záclonou, uvádza BBC. Hakkání však ďalšie podrobnosti neposkytol.

Vyučovanie bude rozdelené podľa pohlaví. „Nedovolíme, aby chlapci a dievčatá študovali spolu,“ povedal minister.

Ženy nebudú môcť ani športovať, pretože nie je nevyhnuté, aby športovali. V športe nastávajú situácie, kde nie je možné zahaliť ženské telo alebo tvár. „Islam nedovoľuje, aby ženy boli videné takto,“ uviedol rozhovore pre austrálsku televíziu SBS zástupca vedúceho kultúrnej komisie Talibanu Ahmadullah Wasiq.

Zhromaždené študentky boli v nikáboch a v burkách 

Zmeny podľa jeho slov nastanú aj v oblasti predmetov, ktoré sa na univerzitách vyučujú. Ako to bude vyzerať možno ukazuje údajné zhromaždenie študentiek na podporu Talibanu. Približne 300 žien v sále bolo zahalených od hlavy po päty, ako to vyžaduje nová prísna politika týkajúca sa obliekania na školách. Ženy mávali vlajkami Talibanu a rečníčky ostro kritizovali Západ a vyjadrili podporu politike islamistov.

Malá skupina žien bola oblečená v burkách, ktoré majú iba malý sieťovaný otvor a len cezeň sa dá pozerať, ale väčšina sedela oblečená v čiernych nikáboch zahaľujúcich tvár okrem očí. Mnohé mali aj čierne rukavice.

Ženy, ktoré boli podľa organizátorov študentky, počúvali v sobotu na Pedagogickej univerzite Šahída Rabbáního v Kábule sériu príhovorov. Pódium lemovali veľké vlajky Talibanu a rečníčky kritizovali ženy, ktoré v posledných dňoch protestovali po celom Afganistane proti vláde hnutia.

Niektoré ženy v sále držali na rukách bábätká, ktoré sa občas počas príhovorov rozplakali. Iné prítomné boli ešte malé dievčatá, evidentne príliš mladé na štúdium na univerzite.

Zdroje: TASR, NDTV, BBC, SBS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá