Táňa založila firmu, ktorú pozná každý Slovák: Na trhu sa musíte vedieť predrať aj v konkurencii firiem, ktoré rastú

  • Pelikán je prvou firmou, ktorá na Slovensku predávala letenky online
  • Založila ju Tatiana Ondrejková
  • Pre Startitup prerozprávala príbeh o úspechu
Tatiana Ondrejková, CEO Pelikánu
Tatiana Ondrejková
  • Pelikán je prvou firmou, ktorá na Slovensku predávala letenky online
  • Založila ju Tatiana Ondrejková
  • Pre Startitup prerozprávala príbeh o úspechu

O slovenských podnikateľkách sa málo hovorí a menej píše. Pravdou však je, že slovenské ženy „nezaspali na vavrínoch“. Nájdeš u nás firmy, kde za nitky ťahajú ambiciózne ženy, ktoré sa na ceste za úspechom nestratili. Tatiana Ondrejková je zakladateľkou a CEO firmy Pelikán, ktorá zákazníkom pomáha cestovať čo najlacnejšie už dlhé roky. 

Známa postavička pelikána sprevádza cestovateľov aj sporadických dovolenkárov kúpou výhodných leteniek do všetkých kútov zeme. Táňa však firmu vytvorila tak trošku „z trucu“. Keď sa po strednej škole zamestnala v cestovnej kancelárii, uvedomila si, že svet dovoleniek ponúka široké možnosti. A tak z cestovného ruchu, ktorý bol v tom čase u nás „v plienkach“, vytvorila inovatívny koncept. 

Internet nám dnes uľahčuje život vo všetkých sférach, aj tieto systémy však bolo treba vybudovať. Práve Pelikán bola prvá cestovná kancelária, ktorá na Slovensku ponúkala predaj leteniek online. Dnes sú jednotkou na trhu a Táňa s hrdosťou spomína na časy, keď sa jej konkurenti smiali. 

Nedávno sa zúčastnila aj šou Jama Levova ako jedna z investorov. Pre Startitup zaspomínala na svoju kariérnu dráhu, výzvy, ktoré ju sprevádzali pri ceste na vrchol, aj svoje účinkovanie v Jame levovej.

Prečítaj si exkluzívny rozhovor s velikánkou slovenského podnikania a zistíš, že úspešný môže byť každý, kto má víziu a silu vôle. Táni totižto optimizmus nikdy nechýbal. 

  • Aké výzvy musela prekonať na ceste k úspechu?
  • Ako vznikla postavička pelikána?
  • Čo odlišuje Pelikán od konkurencie? 
  • Aké bolo účinkovanie v šou Jama Levova?

Aká bola vaša profesijná cesta?

Dvoma slovami: škola života. Po základnej škole som nastúpila na gymnázium v Banskej Bystrici, z ktorého som v 3. ročníku odišla študovať na gymnázium do Bratislavy. Z finančných dôvodov som nešla ďalej študovať na vysokú školu. Zamestnala som sa ako asistentka riaditeľa v spoločnosti, ktorá vyrábala základné dosky do TV Sony.

Po troch mesiacoch som odtiaľ odišla a začala pracovať v au pair agentúre. Odtiaľ som sa dostala do cestovnej kancelárie, ktorá sa zameriavala na predaj leteniek študentom.

Tam som si uvedomila, že v tejto práci sa spájajú dve veci, ktoré ma vždy veľmi fascinovali – cestovanie a technológie. Prekážal mi však štýl manažovania, najmä prístup k zamestnancom od majiteľa, a preto som sa rozhodla, že si to vyskúšam s podnikaním sama.

Založila som si vlastnú cestovnú kanceláriu, ktorá sa zameriavala najmä na predaj leteniek. Po viacerých zásadných zmenách v tomto segmente zo strany dodávateľov som bola nútená rozmýšľať nad tým, ako ďalej v tomto segmente zostať tak, aby bol škálovateľný, ale zároveň finančne udržateľný. Riešením bol internet, a tak vznikol Pelikán.

Počas fungovania Pelikánu sme spolu so spoločníkom spustili aj iné ecommerce projekty. Aktuálne vykonávam exekutívu už minimálne, viac sa venujem strategickému riadeniu a investíciám do startupov alebo scaleupov.

Tatiana Ondrejková
zdroj: Tatiana Ondrejková

V jednom rozhovore ste spomínali, že pre spoločnosť veľkosti Pelikán je dôležité mať zavedený systém. O aký systém ide?

Máme v pelikánovi zavedených viac systémov. Napríklad na komunikáciu s klientom, na spracovanie požiadaviek od klientov, na internú komunikáciu, na školenia nových zamestnancov, na vytvorenie a spracovanie marketingovej kampane. Na rôzne procesy máme rôzne systémy a rôzne nástroje, ktoré nám každodennú prácu uľahčujú.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá