Táto dedinka vo Švajčiarsku ti zaplatí 60-tisíc eur, ak sa tam nasťahuješ

  • Využiješ ponuku, ktorá je na stole a začneš nový život uprostred Álp?
up
facebook.com/EpicEurope
  • Využiješ ponuku, ktorá je na stole a začneš nový život uprostred Álp?

Ponuku obce Albinen obkolesenej majestátnymi štítmi hôr a nádhernými zelenými lúkami zvažujú ľudia po celej Európe. Táto dedinka prišla v posledných rokoch o množstvo obyvateľov, ktorí sa rozhodli odsťahovať sa za prácou do veľkých miest. Starosta musel nariadiť aj uzatvorenie školy, nakoľko tu zostalo len 7 žiakov. Miestne úrady sa preto rozhodli situáciu vyriešiť a hľadajú nových obyvateľov.

Nedostatok pracovných miest nie je neriešiteľným problémom, pokiaľ ľuďom nevadí za prácou dochádzať. Albinen leží totiž len niekoľko kilometrov od vysokohorského kúpeľného mestečka Leukerbad, kde je dostatok pracovných príležitostí. Aj keď má Albinen len 240 obyvateľov, domčekov je tu omnoho viac. Ich majitelia sem však prichádzajú len na víkendy.

Ak by si si myslel, že tu žijú, či dožívajú len starší obyvatelia, bol by si na omyle. Viac ako 23 % populácie tvoria mladí ľudia vo veku do 19 rokov. Viac ako 50 % obyvateľov sú dospelí a seniorov je tu podobne ako mladých, a teda cez 24 %.

Podmienky pre záujemcov 

Jednou z podmienok pre udelenie príspevku je dlhodobé bývanie v dedinke. Záujemcovia o udelenie dotácie si tu musia zakúpiť alebo postaviť dom v hodnote najmenej 171-tisíc eur. Za takúto sumu by si si tu mohol zabezpečiť napríklad trojizbový dom s obytnou plochou 70 m2.

Nárok na finančnú odmenu majú len osoby pod 45 rokov, pričom ich nová nehnuteľnosť musí byť ich hlavným domovom, nie len tým prechodným. Noví obyvatelia musia tiež súhlasiť s tým, že v obci zotrvajú minimálne 10 rokov. Ak dohodu porušia, peniaze budú musieť vrátiť.

Ak splníš všetky podmienky ako dospelý človek, obdržíš viac ako 21-tisíc eur. Čiastka za dieťa je v prepočte 8 650 eur. Štvorčlenná rodina by si tak prilepšila o približne 60-tisíc eur.

Sťahovanie sa do Švajčiarska

Švajčiarsko nie je členom Európskej únie, aj keď má otvorený pracovný trh, platia tu kvóty na udelenie povolení k pobytu občanov EÚ. Budeš potrebovať povolenie k pobytu, ktoré sa vydáva na základe dĺžky pracovnej zmluvy.

Ak máš pracovnú zmluvu na 1 rok alebo na dobu neurčitú, musíš požiadať o povolenie k pobytu, ktoré je platné 5 rokov. Toto povolenie k pobytu zaručuje pracovný a geografický pohyb, to znamená, že môžeš zmeniť povolanie, miesto pracovného výkonu alebo sa stať  samostatne zárobkovo činnou osobou. Informácie o sociálnom zabezpečení nájdeš tu.

Môžno sa pýtaš, čo z toho bude mať táto dedinka, teda okrem toho, že nezanikne. Výdavky, ktoré zaplatí budúcim obyvateľom sa im údajne vrátia prostredníctvom daní a zmlúv so staviteľmi. Miestne noviny zdôrazňujú, že ide o investíciu do budúcna.

Mestský typ človeka tu zrejme príliš dlho nevydrží, pretože obyvatelia Alibinea sa živia prevažne poľnohospodárstvom. Ak ťa však lákajú Alpy, pestrá flóra a fauna a nevadí ti jednoduchý spôsob života, možno je to pre teba skvelá príležitosť.

zdroj:albinen.ch, independent.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech