Táto krajina má prvý prípad COVID-19 po vyše dvoch mesiacoch. Priniesla ho žena, ktorej vyšli testy negatívne

  • Zdalo sa, že Nový Zéland boj nad koronavírusom vyhral
  • Občanov preto nepotešilo, že krajina hlási po 2 mesiacoch nový prípad
koronavírus
Unsplash/ThisisEngineering RAEng/Fusion Medical Animation
  • Zdalo sa, že Nový Zéland boj nad koronavírusom vyhral
  • Občanov preto nepotešilo, že krajina hlási po 2 mesiacoch nový prípad

Agentúra TASR informuje, že prvýkrát za viac ako dva mesiace bola na Novom Zélande zaznamenaná nákaza  novým druhom koronavírusu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Infikovanou je 56-ročná žena, ktorá sa 30. decembra vrátila zo štvormesačného pobytu v Európe, pričom ho strávila najmä v Španielsku a Holandsku. Po svojom príchode bola dva týždne izolovaná v karanténnom hoteli v Aucklande, z ktorého odišla 13. januára. Dva testy vykonané počas jej izolácie boli negatívne.

Svet zmietajúci sa v pandémii má novú záchranu – kolchicín. Dostaneš ho aj v lekárni, toto o ňom zatiaľ vieme

Po jej prepustení z karantény spolu s manželom navštívili počas niekoľkých dní asi 30 rôznych miest v regióne Northland ležiacom severne od Aucklandu.

Žena mala pozitívny výsledok testu desať dní po ukončení karantény, prvé príznaky ochorenia COVID-19 vrátane bolesti svalov sa u nej prejavili 15. januára. V súčasnosti prebieha trasovanie kontaktov infikovanej Novozélanďanky.

Novozélandský minister zdravotníctva Chris Hipkins na nedeľňajšej tlačovej konferencii uviedol, že zatiaľ sa nerozhodlo, či bude v krajine zavedená úplná alebo čiastočná karanténa, keďže zdroj infekcie ani vírusový kmeň sa ešte nepodarilo určiť. Tiež sa preveruje, či sa mohla žena nakaziť v karanténnom hoteli, kde sa v čase jej pobytu nachádzalo asi 600 ľudí, ktorí tam pracovali alebo bývali.

Ministerstvo zdravotníctva neskôr v nedeľu podľa portálu stuff.co.nz oznámilo, že u ľudí v izolácii bolo zistených ďalších osem prípadov ochorenia COVID-19. Tieto osoby pricestovali z Juhoafrickej republiky, USA, Británie, Spojených arabských emirátov, Etiópie a Indie.

Lokálna infekcia koronavírusom bola na Novom Zélande naposledy zistená vlani 18. novembra. Nový Zéland so svojim piatimi miliónmi obyvateľov je považovaný za jeden z vzorov v boji proti koronavírusovej pandémii. Od začiatku pandémie tam zaznamenali 1927 prípadov nákazy a 25 úmrtí na komplikácie spojené s ochorením COVID-19. Aktívnych prípadov na Novom Zélande je 79.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech