Tatry nezvládajú nápor turistov. Prvýkrát bol zastavený predaj skipasov, parkoviská sú preplnené

  • Vysoké Tatry praskajú vo švíkoch 
  • Tisícky turistov, preplnené električky, dlhočizné kolóny áut a totálne obsadené parkoviská
  • Takto to vyzeralo v slovenských veľhorách počas takzvaného "zlatého týždňa", kedy je dovolenkárov najviac počas celého roka Vyvstáva otázka, či toto je podoba turizmu, ktorú sme chceli
TASR - Oiver Ondráš
  • Vysoké Tatry praskajú vo švíkoch 
  • Tisícky turistov, preplnené električky, dlhočizné kolóny áut a totálne obsadené parkoviská
  • Takto to vyzeralo v slovenských veľhorách počas takzvaného "zlatého týždňa", kedy je dovolenkárov najviac počas celého roka Vyvstáva otázka, či toto je podoba turizmu, ktorú sme chceli

Mesto Vysoké Tatry zažíva v týchto dňoch takzvaný zlatý týždeň, ten sa spája s vysokou návštevnosťou slovenských a zahraničných turistov. To so sebou každoročne prináša aj problémy na cestách a parkoviskách, počas sviatkov sa na viacerých úsekoch čakalo v kolónach niekedy aj 20 minút.

Gepostet von Michal FEIK am Montag, 30. Dezember 2019

 „Určite nielen v Tatrách, ale všade inde na Slovensku šoféri pocítili na cestách rozdiel. Mesto Vysoké Tatry v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry posilnilo takisto skibusy premávajúce medzi ubytovacími zariadeniami a lyžiarskymi strediskami,“ opisuje samospráva mesta, pre SITA.

Online predaj skipasov musel byť zastavený

Aj regulácia návštevnosti v našom najväčšom lyžiarskom stredisku nabrala nový rozmer. Po zavedení flexi cien, ktorými sa spoločnosť Tatry mountain resorts, snažila výškou ceny skipasov regulovať návštevnosť najmä v top sezóne, musela ešte v piatok pristúpiť k ďalšiemu kroku – zastaveniu online predaja skipasov.

zdroj: TASR - Pavol Zachar

Prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska hovorí o nevyhnutnej investícii do  rozšírenia infraštruktúry. Vybudovanie nových parkovísk, rozšírenie zjazdoviek kvôli väčšej bezpečnosti resp. otvorenie nových na rozptýlenie lyžiarov, je podľa riaditeľ strediska Mateja Huleja, dôležité  najmä pre zabezpečenie komfortu a bezpečnej lyžovačky pre väčší počet lyžiarov.

zdroj: TASR/Pavol Zachar

 „To všetko je dlhotrvajúci a náročný administratívny proces. Ten však nedokážeme v súčasnej situácii kvôli rôznym prekážkam doviesť do realizácie tak, aby sme mali ešte vyššiu kvalitu infraštruktúry a služieb pre návštevníkov Jasnej. Práve preto sme museli pristúpiť najprv k regulácii návštevnosti flexi cenami a v prípade absolútnej špičky aj pozastavením online predaja skipasov,” uviedol riaditeľ strediska Matej Hulej. 

Nie je dôvod sa porovnávať s Rakúskom

Premiérové obmedzenie predaja skipasov v Jasnej vníma generálny riaditeľ Tatry mountain resorts, a.s. Bohuš Hlavatý v širšom kontexte:

„Chýbajú jasné pravidlá hry, chýba zonácia, ktorá by jasne definovala, kde chránime prírodu a kde je možný rozvoj. Namiesto toho je tu netransparentný systém výnimiek, ktorého dôsledkom sú absurdity typu zjazdoviek v najvyššom stupni ochrany prírody. Dáva sa nám ako príklad Rakúsko – pričom práve tam toto všetko majú – jasné pravidlá, čo sa kde môže a kde nie. U nás sa na možný rozvoj nepozeráme s rozumom a pragmaticky, ale chaoticky, emotívne a niekedy aj pokrytecky,” uzatvára B. Hlavatý.

zdroj: TASR - Oiver Ondráš

Pribudnú v Tatrách nové veľká parkoviská? 

Zámer Tatrancov zvýšiť podporu ekologického cestovania a riešiť problémy s parkovaním počas hlavnej lyžiarskej sezóny avizovala ešte na začiatku zimy výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry Lucia Blašková. 

Skibusy by mali vďaka spomínanému posilneniu najazdiť o 7 tisíc kilometrov viac. „Chceme motivovať ľudí, ktorí prichádzajú do Tatier, a to ako hotelových hostí, tak aj jednodňových návštevníkov, aby nejazdili autami na zjazdovky, ale začali viac využívať skibus,“ vysvetlila vtedy pre agentúru SITA Blašková, podľa ktorej sa dá spojom do Tatier dostať aj z Popradu či z podhorských obcí.

zdroj: TASR - Oiver Ondráš

Podľa mesta Vysoké Tatry by bolo rozširovanie parkovísk či budovanie parkovacích domov len z dôvodu sviatkov, keď tam zaznamenávajú nárast počtu áut na cestách, neúčelné a nehospodárne. 

„Problémom v tomto smere sú najmä jednodňoví turisti či návštevníci lyžiarskych stredísk, i keď my v meste sa, samozrejme, tešíme, že ľudia z celého Slovenska si Tatry vyberajú za destináciu pre oddych, šport a rekreáciu,“ skonštatovala samospráva vo vyjadrení.

Aktuálne preto nemá v pláne žiadny podobný projekt a nemá informáciu o tom, že by rozširovanie parkovísk chystal najväčší prevádzkovateľ zimných lyžiarskych stredísk v Tatrách

Zdroje: TMR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech