Ťažký rok 2020? Niektorí skrachovali, no tieto odvetvia doslova prosperovali

  • Prišli o prácu, podniky a na krku im ostali iba dlhy
  • Mnohým firmám sa ale naopak veľmi darilo. Pre ďalšie to bol bežný rok
  • Na koronu každý spomína inak
peniaze, zamestnanec
TASR/AP, DPA
  • Prišli o prácu, podniky a na krku im ostali iba dlhy
  • Mnohým firmám sa ale naopak veľmi darilo. Pre ďalšie to bol bežný rok
  • Na koronu každý spomína inak

Osobne poznám kuchárov, čo museli predať auto, aby ešte mali na nájom. Čo mi hovorí priateľka, ktorá robí v banke, tak gastro je K.O. Každý deň majú v banke niekoľko ľudí z gastra, čo žiadajú o pôžičku. A žiadna banka im nič nedá. Doslova s plačom idú preč,“ opísal pre Startitup situáciu v gastre kuchár známych bratislavských reštaurácii Ivan Bugala.

Už pred vyvrcholením pandémie, ktoré Slovensko práve prežíva, prišlo o svoje podniky či prácu kvôli korone vyše 60 000 ľudí. Nikto z odborníkov nepochybuje, že číslo odvtedy ďalej narastá a tento trend ešte nejaký čas potrvá. „Predpokladáme, že ďalší čistý prírastok počtu nezamestnaných bude zhruba 10-tisíc ľudí. Miera nezamestnanosti tak stúpne z 7,4-7,5 percenta na takmer 8 percent,“ vidí ešte nasledujúce mesiace analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Slovenské gastro v rozpade: Do konca roka takmer polovica z nás skrachuje. Ak to potrvá do jari, až 90%

Objem prepravy klesol zo 100% na asi 1%. Náš vozový park má fixné náklady vo výške 7000 € mesačne a za posledného pol roka sme mali mesačné tržby v priemere 700 €,“ hodnotí zúfalo situáciu aj majiteľ prepravnej spoločnosti Sizumaro Roman Fraňo, ktorého firma predtým vozila dovolenkárov na Swechat či do európskych destinácii.

Toto sú tí menej šťastní, ktorí na rok 2020 nebudú spomínať v dobrom. Gastro, hotelierov, ich zamestnancov, ďalších ľudí, ktorých živil cestovný ruch, majiteľov fitnes-centier, trénerov… úprimne ľutuje celý zvyšok Slovenska. Vírus mnohým z nich zobral prácu, firmy či doslova celoživotné dielo. Na krku dlhy a bez práce.

Pre mnohých však bol z ekonomického, podnikateľského hľadiska korona rok takmer bežným rokom, bez výraznejších zmien. A niektorým sa naopak veľmi darilo, a to aj vďaka korone. 

peniaze
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Tí šťastnejší

Aj keď mnohí opisujú rok 2020 ako doslova katastrofu a z podnikateľského hľadiska prežívajú nočnú moru, nájde sa aj množstvo šťastlivcov a odvetví, kde tržby a zisky doslova rástli.

Priemyselné podniky, či už v Európe, USA alebo v Číne, vyrábajú akoby skoro žiadna kríza nebola. Medzi odvetvia, ktorým sa darilo viac, patril automobilový či elektrotechnický priemysel. Fajn je, že ani ďalší krátkodobý výhľad nenaznačuje, že by sa situácia pre nich mala zmeniť,“ odpovedá na otázku Startitup analytik Tatra banky Juraj Valachy.

zdroj: TASR/ Lukáš Grinaj

Vďaka tomu bez problémov prežilo aj mnoho firiem, ktoré pre takéto stále fungujúce fabriky pracujú – napríklad tým, že vozia ich zamestnancov do práce, varia tam pre nich, poskytujú pre nich údržbu, IT, bezpečnostné či iné služby. Za bránami fabriky akoby bol iný svet, kde aj gastro dokonca funguje. Len vďaka automobilkám majú u nás takúto prácu a príjem minimálne desiatky ďalších, slovenských firiem.

Potom sú odvetvia a firmy, ktorým nie len že sa darilo „akoby skoro žiadna korona nebola,“ ale hlavne vďaka nej vystrelili ešte viac smerom hore. „Ide predovšetkým o technologické firmy, ktoré profitovali z posunu ekonomického a vôbec spoločenského života do digitálneho online prostredia – od zábavy a komunikácie až po online infraštruktúru a nakupovanie,“ hodnotí pre Strartitup najúspešnejšie odvetvia minulého roka analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

zdroj: Unsplash/ Christian Wiediger

Doslova zvyšovať výrobu museli aj mnohé fabriky, vyrábajúce produkty, ktoré ľudia v obchodoch doslova brali útokom alebo sa stali ešte žiadanejšími. Či už išlo o toaletné papiere, hygienické potreby alebo napríklad konzervy, ktoré ľudia v istých kritickejších, neistých obdobiach nakupovali aj o desiatky percent viac než zvyčajne – zrejme ako zásoby, ak by sa svet i obchody náhodou zavreli úplne. Napríklad známe konzervárne Novofruct pre „výrazný dopyt“ hľadali tento rok do fabriky nových ľudí.

Aj Teba prinútila aktuálna situácia zostať doma, lebo nemôžeš ísť do práce?Pridaj sa k nám do teamu NOVOFRUCT….

Posted by NOVOFRUCT SK on Thursday, March 26, 2020

 

Slováci ich jedli ešte za socializmu. Príbeh legendárnych slovenských výživ, ktoré generujú miliónové tržby

Ďalším sektorom, ktorý bol pomerne odolný voči kríze z hľadiska hospodárskych výsledkov bol zdravotnícky sektor, keďže rástol záujem spoločnosti o zdravie a jeho prevenciu ako takú,“ pokračuje v hodnotení roka pre firmy Stanislav Pánis.

Rok 2021 plný očakávaní

Vieme, komu sa minulý rok naozaj nedarilo i komu áno, otázkou teraz je, aký bude podľa odborníkov nový rok a komu sa bude dariť tentokrát?

Ako pre Startitup potvrdili aj spomínaní analytici, minimálne v prvých mesiacoch by mal ešte do istej miery pokračovať trend starého roka – teda očakáva sa, že o prácu prídu ďalší ľudia, trápiť a krachovať budú ďalšie podniky z gastra a dariť sa naďalej bude napríklad automotive firmám, čo zaručí existenciu aj tým, ktoré pre ne pracujú.

zdroj: TASR/ Lukáš Grinaj. V trnavskom závode PSA Peugeot Citroën

No po ešte ospalom úvode sa má naštartovanie ekonomiky prejaviť a to – ako sa zhodujú analytici všetkých bánk – naozaj výrazne. „Očakávame, že globálna ekonomika by v budúcom roku mala rásť vyše päťpercentným tempom, najrýchlejším minimálne od roka 2010. Takéto oživenie by malo podporiť odraz ziskov firemného sektora, rádovo o 25-30 percent,“ pokračuje Pánis.

Dodáva, že v druhej polovici roka 2021 má dôjsť aj k celkovému obratu v nezamestnanosti a jej čísla sa začnú uberať opačným, teda zmenšujúcim sa tempom. A to snáď aj v tých najviac zasiahnutých odvetviach.

Dobré správy analytikov: Ekonomiku čaká najrýchlejší rast za 10 rokov. Straty z korony vymaže behom niekoľkých mesiacov

Ide o prognózy, ktoré sú síce postavené na základe viacerých informácií a údajov, no samozrejme stále nie sú úplne zaručené. Svetlú nádej vidia analytici i odborníci v blízkej budúcnosti hlavne vďaka objavenej vakcíne. No čo ako nezafunguje alebo z nejakého dôvodu sa včas nedodá veľkej populácii ľudí – trebárs, že ju odmietnu?

„Ani si nechcem predstaviť, čo by nás ďalej čakalo bez vakcíny. Bez nej by to bol opäť ponurý rok plný ekonomického úpadku,“ hodnotí závažnosť vakcinácie Juraj Valachy z Tatra banky.

Ďalšími aspektom, ktorý môže očakávané zobudenie ekonomiky spomaliť je podľa ekonomických analytikov okrem nevydarenej vakcinácie aj neschopnosť vlád a ich slabé finančné stimuly. „Bude veľmi dôležité, aby sa podporné opatrenia vlády neskončili predčasne,“ zdôrazňuje Národná banka Slovenska vo svojej správe o zotavení ekonomiky.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá