Tehotné ženy majú nárok na úplnú novinku, za ktorú doteraz museli platiť

  • Dve návštevy pôrodnej asistentky budú počas tehotenstva a dve návštevy v šestonedelí
  • Návštevy pripravia budúcu matku na pôrod
Tehotná žena, ktorá sa drží za brucho
Ilustračná fotografia, Unsplash/@freestocks
  • Dve návštevy pôrodnej asistentky budú počas tehotenstva a dve návštevy v šestonedelí
  • Návštevy pripravia budúcu matku na pôrod

Nový zákon, ktorý nadobudol platnosť od začiatku tohto roka, prináša významnú podporu tehotným ženám na Slovensku. Teraz môžu využívať štyri plne hradené návštevy pôrodnej asistentky, ktoré im pomôžu pripraviť sa na pôrod a poskytnú potrebnú starostlivosť počas tehotenstva a šestonedelia.

Z verejného zdravotného poistenia sa môžu od nového roka plne hradiť dve návštevy pôrodnej asistentky v domácom prostredí ženy počas tehotenstva a dve návštevy v šestonedelí, informovala TASR. 

Počas návštev má pôrodná asistentka zistiť podmienky v sociálnom prostredí, kam matka príde po pôrode, či je pripravená na pôrod, či má základné vybavenie, ktoré bude potrebovať. Obsahom návštev má byť aj psychofyzická príprava žien na pôrod, poradenstvo týkajúce sa tehotenstva a cvičenia, ktoré pripravia budúcu matku na pôrod.

tehotenské brucho
zdroj: Unsplash/Kaylee Garrett

Po pôrode má pôrodná asistentka možnosť navštíviť matku do 24 hodín po príchode domov a znovu počas obdobia šestonedelia, aby poskytla pomoc pri dojčení a monitorovala zdravotný stav matky. V prípade komplikácií odporúča okamžitú lekársku starostlivosť.

Zákonné požiadavky stanovujú, že pôrodná asistentka musí mať zmluvu so zdravotnou poisťovňou, v ktorej je matka poistená, aby mohla poskytovať tieto služby.

Tento krok umožňuje lepšiu prípravu na pôrod a poskytuje dôležitú starostlivosť v prvých týždňoch materstva, čo prispieva k zlepšeniu zdravia matiek a ich bábätiek.

Nárok na materské dávky

Dávnejšie sme ťa informovali v našom článku, že nárok na materské dávky môžu získať aj tehotné ženy, ktoré sú bez práce či dokonca vysokoškoláčky. 

Ako uvádza portál Slov-Lex.sk, od júna minulého roka zákon garantuje nárok na materské dávky aj budúcej matke, ktorá síce bola zamestnaná a materskú by dostala, ale o prácu prišla a v tom čase ešte dieťa nečakala.

Po novom, ak žena otehotnie do 180 dní od straty práce alebo skončenia platenia odvodov, má nárok na štandardnú osemmesačnú lehotu. V tomto prípade ju bude Sociálna poisťovňa počítať od začiatku 40. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Aj tu musí presný dátum stanoviť lekár.

Ochranná lehota vždy zanikne, ak žena začne platiť odvody napríklad ako živnostníčka alebo sa opäť zamestná. 

Skupina poslancov predložila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý by umožnil novým matkám získať nárok na materské dávky aj v prípade, že sa ešte nestihli zamestnať, ale napríklad len nedávno ukončili štúdium na vysokej alebo strednej škole.

Namiesto požiadania o nemocenské poistenie by sa do požadovaných 270 dní zohľadnila doba ich štúdia na strednej alebo vysokej škole. Budúca matka by však dávky dostala len v prípade, že úspešne dokončí svoje štúdium.

Dôvodová správa k návrhu tiež uvádza, že sa inšpirovali českou praxou, kde takáto legislatívna úprava už platí a podľa nej dochádza k odlivu slovenských študentiek na české vysoké školy, čo má negatívny vplyv na slovenské hospodárstvo.

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá