Na tejto obrovskej farme vypestujú až 15% austrálskych paradajok bez pôdy a sladkej vody

  • Vedel si, že existuje spôsob, ako vypestovať tony čerstvého ovocia a zeleniny vďaka slanej vode a solárnej energii?
sundrop-farms-greenhouse
assets.inhabitat.com
  • Vedel si, že existuje spôsob, ako vypestovať tony čerstvého ovocia a zeleniny vďaka slanej vode a solárnej energii?

Na austrálskej SunDrop Farms takto vypestujú až 15% všetkých austrálskych paradajok. Morskú vodu čerpajú z neďalekého zálivu, pomocou odrazeného slnečného tepla ju zbavia soli, a následne ňou pokropia hydroponicky pestovanú produkciu.

zdroj: assets.inhabitat.com 

Prevádzka farmy je naozaj unikátna, pretože prebieha bez fosílnych palív, sladkej vody a pôdy, čo šetrí nielen financie, ale aj životné prostredie. Spoločnosť tvrdí, že ich udržateľný spôsob pestovania ročne ušetrí až 26 000 ton oxidu uhličitého a toľko sladkej vody, koľko by sa zmestilo do 180 olympijských bazénov. A presne to naša rýchlo rastúca populácia potrebuje.

zdroj: assets.inhabitat.com

A ako to celé funguje? Pole zrkadiel obklopuje masívnu solárnu vežu,a odráža na ňu slnečné svetlo. Veža sa tak ohrieva,a získané teplo poskytuje nielen stabilnú teplotu pre skleníky, ale využíva sa aj na odsolenie až jedného milóna litrov morskej vody denne. Paradajky sa na farme pestujú hydroponicky, v kokosovom vlákne.

Farma má okrem Austrálie svoje pobočky aj vo Veľkej Británii a USA. V SunDrop Farms však veria, že ich udržateľná technológia postupne expanduje aj do iných lokalít.

zdroj článku: inhabitat.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech