Tento jedinečný dom na strome ponúka 360 stupňový výhľad do krajiny. Navštíviť ho môže ktokoľvek

  • Hitom posledných rokov sa stali exkluzívne domy na strome, v ktorých sa môžeš ubytovať a stráviť príjemné chvíle v prírode
  • Tento Tree House je však celkom iný, ako tie ostatné a nie je to len tým, že si v ňom môžeš založiť aj oheň
foto:Richard Hodonický/Jan Hromádko
  • Hitom posledných rokov sa stali exkluzívne domy na strome, v ktorých sa môžeš ubytovať a stráviť príjemné chvíle v prírode
  • Tento Tree House je však celkom iný, ako tie ostatné a nie je to len tým, že si v ňom môžeš založiť aj oheň

Tento nevšedný Tree House vznikol ako ďalší z radu experimentálnych stavieb, ktorým sa autor projektu Jan Tyrpekl venuje už dlhodobo. Cieľom unikátnej stavby, bolo poskytnúť jeho užívateľom bezprostredný kontakt s krajinou, silný autentický zážitok a pokúsiť sa týmto spôsobom prebudiť hlbší záujem ľudí o miesto, kde žijú.

Tree House bol vybudovaný  svojpomocne a financovaný z vlastných prostriedkov autora. Objekt sa nachádza na súkromnom pozemku, ktorý slúži ako pastva pre ovce. Nájsť ho môžeš neďaleko Prahy. Ide o dve drevené platformy, ktoré sú zavesené nezávisle na sebe. Strop nesie ovisnutý drevený prstenec, na ktorom visí transparentný plášť. Druhý, vodiaci prstenec je pripevnený k podlahe. 

zdroj: Richard Hodonický/Jan Hromádko

Do objektu sa vstupuje po padacích schodoch. Objekt vznikol na základe jednoduchej skice a zamerania stromov. Finálna podoba teda bola z veľkej časti určená až priamo pri stavbe. 

Dom môže po dohode navštíviť ktokoľvek. Dôležitou súčasťou projektu je aj úvaha o organizovaní pravidelného workshope či happeningu. Raz či dvakrát do roka by malo prebehnúť stretnutia, kedy by sa zišli všetci návštevníci stromového obydlia a mohli by si zasadiť vlastný strom.

zdroj: Richard Hodonický/Jan Hromádko

Tento workshop by mal byť realizovaný v bezprostrednom okolí objektu a s jeho pomocou by sa mala napríklad obnoviť alej, no podľa autora projektu by mohol vzniknúť aj iný výrazný krajinný prvok. Takto by už človek nemal byť jednoduchým návštevníkom miesta, ale jeho spolutvorcom.

Domy na stromoch nie sú hitom len v našich končínách, veľkým hitom sa stali dokonca aj priamo v centre Londýna. Ide o projekt dvoch chatiek, ktorý je inšpirovaný Lion Sands Game Reserve, čo sú luxusné domy postavené nad úrovňou zeme. Dve vyvýšené chatky sú postavené z prírodných materiálov a inšpirované africkým štýlom. Navrhoval ich Hubert Zandbergktorý do nich zakomponoval africké umenie a niekoľko skutočne raritných kúskov. Je postavený približne 10 metrov nad zemou.

Čítaj viac: V Modre si môžeš prenajať dom v korunách stromov, ktorý láka návštevníkov z celého sveta 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK