Teploty vyskočia aj na 30 stupňov. Leto sa nikam odísť nechystá, v najbližších dňoch nás potrápi horúčavami

  • Tento týždeň môžeme očakávať vysoké teploty
  • V sobotu bol v obci Gelce tropický deň
  • Neskoré leto bude pokračovať takmer do konca mesiaca
slnko seno stohy
Slnečné počasie, TASR/Jaroslav Novák
  • Tento týždeň môžeme očakávať vysoké teploty
  • V sobotu bol v obci Gelce tropický deň
  • Neskoré leto bude pokračovať takmer do konca mesiaca

Podľa iMeteo nás tento týždeň čakajú teploty nad 30 stupňov. Nie je zvykom, že by v polovici septembra počasie robilo nejaké divy. Tento rok a práve tento týždeň to však bude výnimka. Vlna teplého počasia by sa mala na Slovenku udržať až niekoľko dní.  

„Počasie už niekoľko dní ovplyvňuje komplex tlakových výší, ktoré sa presúvajú cez vnútrozemie Európy a zabezpečujú tak stabilný charakter počasia,“ uvádza iMeteo. Ako ďalej uvádzajú, nad našim územím sa nachádza oklúzny front, ktorý prináša prehánky a búrky. Za včerajší deň nad Slovenskom udrelo okolo 450 bleskov, prevažne v blízkosti Vyských Tatier. Dnes treba s týmto fenoménom opäť počítať, a to najmä na severe krajiny. 

Od zajtra bude počasie výrazne teplejšie

„Na vine je nasúvajúci sa výbežok tlakovej výše, ktorá sa zvýrazňuje nad Stredozemným morom a v priebehu tohto týždňa sa pomaly bude presúvať smerom cez Európu,„ informuje iMeteo. Týmto spôsobom sa na okraj tlakovej výše dostane a bude prúdiť teplý vzduch, ktorý môže byť až z Afriky, a tak vo veľmi značnej miere ovplyvní počasie na Slovensku.

Teploty by mali stúpnuť až na +23 až +29 °C. V najteplejších oblastiach Slovenka sa môžu teploty vyšplhať až za hranicu +30 °C. Cez víkend sa môže počasie mierne pokaziť, avšak pri dlhodobej predpovedi do konca tohto mesiaca môžeme vidieť, že jeseň sa k nám zatiaľ nechystá.

„Ak sa pozrieme na porovnanie s dlhodobým teplotným normálom, tak zistíme, že blížiace sa teploty sú v porovnaní s dlhodobým normálom až o 10 °C vyššie,“ uvádza iMeteo.

V sobotu 11.9. bol na Slovensku tropický deňV sobotu bol na Slovensku jasný deň. Plytké kopovité oblaky sa tvorili len…

Posted by Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) on Sunday, September 12, 2021

Tropický deň v septembri

V sobotu bola teplota vyššia, než býva v týchto mesiacoch zvykom. Kopovité oblaky sa tvorili len v horských oblastiach, a tak mohla teplota stúpať do neskorších hodín. „Maximum teploty bolo väčšinou v intervale od 24 do 29 °C. Ešte o málo vyššiu teplotu sme zaznamenali v juhovýchodnom cípe Podunajskej nížiny. V obci Gbelce bol dokonca tropický deň. Maximum teploty tam dosiahlo rovných 30 °C,“ uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

„Maximum nižšie ako 24 °C bolo v horských oblastiach stredného a východného Slovenska, ale tiež v kotlinových a dolinových polohách na Orave, pod Tatrami a na Zamagurí,“ dodal na svojom Facebooku.

Zdroje: iMeteo, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie