Teraz môžeš vlastniť svoj kúsok Bratislavy. HB Reavis znižuje minimálnu investíciu na 10-tisíc eur
- Dlhodobo nedostupné realitné fondy sú o čosi dostupnejšie
- Realitný fond od HB Reavis investuje napríklad do Twin City či CBC
- „Poistený“ je proti inflácii, výnos generoval aj v pandémii
- Dlhodobo nedostupné realitné fondy sú o čosi dostupnejšie
- Realitný fond od HB Reavis investuje napríklad do Twin City či CBC
- „Poistený“ je proti inflácii, výnos generoval aj v pandémii
Nákup nehnuteľnosti je na štandardne vrchole priorít bežného Slováka. Najmä na vidieku platí, že vlastniť dom patrí medzi hlavné investičné aktivity – kto má dom, ten má skrátka „vystarané“.
Nehnuteľnosti sú však na Slovensku rekordne drahé a bežný Slovák tak môže potrebovať aj vyše 100-tisíc eur (v mestách aj výrazne viac), aby nejaké bývanie mohol vôbec vlastniť.
Jedným z aktuálnych investičných trendov sú však realitné fondy – takisto tu ide o investovanie do nehnuteľností, akurát miesto priameho vlastníctva investorovi patrí podiel vo fonde, ktorý zvyčajne zahŕňa viacero nehnuteľností.
Ani realitné fondy však väčšinou nebývajú lacné – tie s najprestížnejšími projektmi, napríklad obchodné centrá v Bratislave, majú minimálny prvý vklad vo výške desaťtisícov eur. Automaticky tak vzniká bariéra, kvôli ktorej dostáva väčšina investície chtivých Slovákov stopku. A pritom by si napríklad nižšiu sumu mohli dovoliť investovať.
Trh sa však zásadne mení – Investičný Realitný Fond HB Reavis znižuje výšku minimálneho vkladu na 10-tisíc eur, vďaka čomu sa investovanie do nehnuteľností stáva výrazne dostupnejším a zaujímavým pre omnoho väčší počet Slovákov.
Ako fungujú realitné fondy?
Typický realitný fond zahŕňa niekoľko nehnuteľností – a teda už sám osebe diverzifikuje riziko. Ak jednej z budov „nepôjde karta“, jej prepad môžu vypriemerovať úspechy ostatných budov a investor aj tak môže skončiť v pluse.
Bežný priamy nákup investičnej nehnuteľnosti však takúto výhodu nemá – kto kupuje či dokonca stavia dom, staví všetko na jednu kartu. Ak následne hodnota padne alebo sa objaví nejaký problém, majiteľ stráca na hodnote a veľa s tým neurobí.
Investičný Realitný Fond HB Reavis, doteraz známy ako CE REIF, môžu Slováci poznať napríklad z reklamy na bratislavských Nivách.
Fond v sebe zahŕňa 5 budov – kombinácia kancelárskych a obchodných priestorov. To znamená, že akonáhle niekto do fondu zainvestuje, stáva sa akcionárom fondu, ktorý má vo svojom portfóliu tieto budovy. Úspech a vývoj jeho investície tak bude priamo závisieť od toho, ako sa bude dariť budovám v tomto fonde.
- Twin City B – kancelársky komplex na Továrenskej, súčasť nového downtownu v Bratislave
- Twin City C – kancelársky komplex na Mlynských nivách, súčasť nového downtownu v Bratislave
- City Business Center I – výšková kancelárska budova pri Nivách, v Bratislave známa aj veľkým BMW logom
- City Business Center II – nízka office budova na Karadžičovej, súčasť veľkej office mikroštvrte pri Nivách
- Aupark Hradec Králové – najväčšie obchodné centrum v českom meste s takmer 100-tisíc obyvateľmi
Ako zarobím: Fond závisí od prenájmu v týchto 5 budovách. Keďže ide o mix kancelárskych a retailových budov, investor si môže zvážiť, aký vývoj záujmu a cien prenájmu bude v týchto segmentoch nasledovať. Od založenia fond generoval celkový výnos 9,6 % p.a.
Realitný fond tak dáva vybalansovanú príležitosť zarobiť na jedných z top komerčných nehnuteľností na trhu. Fond navyše ako jediný na Slovensku vypláca aj kvartálne dividendy (ročný priemerný objem 5 % – 6 % p.a.).
Realitné fondy: Stabilná obrana proti inflácii?
Jedným zo základných pravidiel pri investovaní je snažiť sa o čo najväčšiu diverzifikáciu. Ideálne investičné portfólio by tak malo okrem realitného fondu obsahovať aj iné aktíva, samotný realitný fond už však sám osebe diverzifikuje, keďže investuje „do viacerých budov“ naraz.
Ak sa zameriame priamo na Investičný Realitný Fond HB Reavis, ten diverzifikuje ešte o to viac, že cieli na dva rôzne trhy nájomcov – v portfóliu totiž má retailové priestory aj office priestory – dva rôzne trhy.
Teda ak by sme napríklad čelili lockdownu, ktorý by zatvoril len obchody, fondy alebo podfondy zamerané len na obchodné centrá budú mať problém. Fond, ktorý však obsahuje aj iné priestory, však takýto prepad dokáže ustáť a hypoteticky aj tak skončiť v pluse.
Vybabrali s infláciou: Investičný Realitný Fond HB Reavis je vybavený aj takzvanou inflačnou doložkou. V období, keď inflácia v Európe skáče medzi 10 % a 15 %, je to veľmi dôležité.
Takýto „záchranný mechanizmus“ sú schopné ponúknuť len niektoré fondy – obyčajné akciové či ETF fondy takto ukotvené nie sú, a teda sú oproti inflácii menej odolné – spoliehajú sa na výkon zaradených firiem.
Vďaka inflačným doložkám sa však vie roztočiť jednoduchý kolotoč – ak rastie inflácia, vďaka doložke rastú aj ceny nájmov, vďaka čomu zase rastú výnosy fondu, ktorý tak je v lepšej pozícii prekonať infláciu.
Ak sa pozrieme na výnosy v posledných rokoch, fond sa držal veľmi stabilne medzi 6 % a 10 %, za 12-ročné fungovanie mal len jediný prepad, počas pandémie, kde aj napriek ťažkým podmienkam skončil v plusovom výnose 1,13 %.
Vlastníš kúsok Bratislavy
Jednou z výhod realitných fondov je, že zvyčajne investujú do menšieho počtu nehnuteľností – a teda je v nich jednoduchšie si držať prehľad. Kým klasický akciový fond môže mať zaradených aj 100 firiem, pri ktorých je veľmi náročné priebežne kontrolovať každú jednu z nich, pri menšom počte nehnuteľností to reálne je.
Navyše, keďže budovy v Investičnom Realitnom Fonde od HB Reavis sú priamo v Česku a na Slovensku, investor z nich môže získať osobný pocit už len vďaka tomu, že na vlastné oči vidí, ako sa im darí.
Chcem investovať do bratislavského downtownu →
Nákup akéhokoľvek aktíva by však nemal byť podmienený sentimentom – investovať podľa toho, čo sa mi páči a k čomu mám blízko, síce môže byť etické a aj ziskové, no zvyčajne nejde o stratégiu, ktorá získa najväčší maximálny výnos.
Dnes je však bežné investovať nielen s cieľom maximalizovať výnos, ale s cieľom napríklad podporiť zmysluplné projekty – príkladom sú čoraz populárnejšie ESG fondy, ktoré sa zameriavajú napríklad na zelenú energiu či medicínske inovácie.
Dali základy novej tvári Bratislavy
HB Reavis je jedna z najúspešnejších slovenských firiem, Bratislavčania ju budú poznať primárne ako developera Twin City, Apollo Nivy či prestížneho projektu Nivy, ktorý kombinuje rozsiahle obchodné centrum s autobusovou stanicou a priestrannou zelenou strechou. Na rozvoj nového downtownu tak firma mala zásadný vplyv.
Aj keď HB Reavis na Slovensku už neplánuje nový development a sústredí ho na zahraničné trhy, na Slovensku naďalej ostáva ako jeden z najväčších správcov kancelárskych a obchodných priestorov, z ktorých veľké množstvo je súčasťou práve Investičného Realitného fondu, cez ktorý sa dá z úspechu HB Reavis naďalej ťažiť.
V budúcnosti ešte dostupnejšie
HB Reavis už avizoval, že chce realitné fondy ešte viac sprístupniť – aktuálna hranica 10 000 eur je nastavená najmä kvôli náročnému spracovaniu jednotlivých investorov.
Firma však už pripravuje systém, na čele s mobilnou aplikáciou, prostredníctvom ktorého bude možné fond nakupovať aj za nižšie sumy – podobne, ako dnes funguje investovanie napríklad v mobile bankingoch slovenských bánk, kde to je prakticky na pár klikov.
Realitné fondy by sa vďaka tomu mohli dostať do popredia a nabrať na popularite. Doteraz bežný retailový investor nakupoval primárne ETF fondy, akciové fondy a indexové fondy. Vlastnil napríklad S&P 500 a s ním 500 zahraničných firiem, z ktorých 450 ledva poznal.
Realitné fondy však dávajú možnosť investovať priamo do svojho okolia, pričom doteraz boli možnosti veľmi obmedzené. HB Reavis tak na Slovensku buduje novú investičnú príležitosť, ktorú bude veľmi zaujímavé v budúcnosti sledovať. Viac informácií o realitnom fonde od HB Reavis →