Test, ktorý môže zachrániť milióny životov. Rozpozná infarkt už do pár minút

  • Infarkt patrí medzi najčastejšie príčiny smrti vo svete
  • Kľúčová je pri ňom rýchla a správna diagnostika
  • Nový test od izraelských vedcov dokáže infarkt diagnostiovať zo sliny
laboratórium, testy
Pixabay/fernando zhiminaicela
  • Infarkt patrí medzi najčastejšie príčiny smrti vo svete
  • Kľúčová je pri ňom rýchla a správna diagnostika
  • Nový test od izraelských vedcov dokáže infarkt diagnostiovať zo sliny

Infarkt patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia na svete. Často však len preto, lebo ho lekári nedokážu včas diagnostikovať. Times of Israel však informuje o štúdii, ktorá ukázala, že infarkt možno rozoznať už za desať minút a je k tomu potrebná iba slina.

V prípade srdcového infarktu je kľúčový čas, ktorý však pacient nemá. Lekári doteraz potvrdzovali infarkt najmä z krvného testu, ten je však príliš pomalý.

Prekvapivý test

Štúdia, ktoú izraelskí vedci prezentovali na digitálnom Kongrese európskych kardiológov ukázala, že jednoduchý test zo slín dokáže potvrdiť infarkt u pacienta veľmi rýchlo. Autor štúdie, doktor Roi Westreich zo SorokaUniversity Medical Center v meste Beer Ševa hľadal alternatívu práve k pomalým krvným testom. K diagnostike je potrebný aj elektrokardiogram, ktorý sa pri diagnostike infarktu štandardne používa.

V trnavskej škôlke majú štyri prípady koronavírusu, škôlku museli zatvoriť

Ako nový test funguje? Klasický krvný test hľadá v krvi proteín troponín, ktorý sa v krvi nachádza pri poškodení srdcového svalu. Takáto diagnostika však často zaberie aj hodinu, čo je v prípade infarktu naozaj priveľa. Vedci však prišli na to, že troponín sa pri infarkte nachádza aj v slinách.

Rýchly, ale nie stopercentný

Na detekciu proteínu v slinách sa použvajú štandardné testy, ktoré ho zisťujú aj v krvi, plazme, či krvnom sére. „Je tu však dopyt po jednoduchom a rýchlom teste na troponín pre pacientov, ktorí prídu do nemocnice s bolesťou hrudníka,“ povedal Westreich.

Štúdia však tiež ukázala, že nie všetci pacienti mali v slinch troponín. Test je teda podľa lekára rýchly, no je možné, že niektoré prípady infarktov lekárom prekĺznu pomedzi prsty. Vedci sa teraz zamerajú na vývoj takéhoto testu, ale aj na výskum toho, v akom časovom období sa troponín v slinách nachádza a ako dlho po infarkte sa stráca.

Zdroj: TimesOf Israel

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech