Tieto návyky ti pomôžu „ovládať čas“ presne podľa tvojich predstáv. Ak ich dodržíš, svet sa ti otočí o 180 stupňov

  • Existuje mnoho techník time manažmentu, teda efektívneho riadenia času
  • Podľa odborníkov na time manažment sa deň začína ešte skôr, než ráno vstaneme
Ilustračné foto
Ilustračný obrázok, Archív Canva
  • Existuje mnoho techník time manažmentu, teda efektívneho riadenia času
  • Podľa odborníkov na time manažment sa deň začína ešte skôr, než ráno vstaneme

Čas je jednou z najcennejších a najobmedzenejších zdrojov na svete, ktorý sa nedá kúpiť a nikdy ho nie je dosť. Chceme ti pomôcť nájsť spôsob, ako ho efektívne rozložiť tak, aby si zvládal svoje pracovné aj rodinné záväzky a aby ti zostávalo niekoľko hodín na relaxáciu a zlepšovanie samého seba.

Existuje mnoho techník riadenia času, ako napríklad Pomodoro, ETechnika, GTD (Getting Things Done) a ďalšie. Všetky tieto techniky majú niekoľko spoločných princípov, ktoré považujeme za kľúčové v riadení času.

Ide o umenie rozlíšiť, ktoré úlohy sú prioritné a ktoré znesú odklad, schopnosť pripustiť, že nikdy nestihneme všetko, dodržiavanie striedania fázy sústredenia (cca. 25 minút) s krátkou prestávkou (cca. 5 minút) a nakoniec schopnosť úplne vypnúť a relaxovať. Time manažment sa totiž netýka iba práce. 

Čas na dobitie bateriek

„Deň by mal okrem pracovných povinností obsahovať aj čas na aktívny a pasívny oddych a čas s rodinou alebo priateľmi,“ potvrdzuje hneď na úvod výkonný riaditeľ personálnej agentúry MAXIN´S Group Roman Kučera.

Prečo začíname pri téme o time manažmente zdanlivo od konca, teda od oddychu? Pretože sa naň pri plánovaní času veľmi často zabúda. Vyčerpaný človek nikdy nemôže podať dobrý pracovný výkon. Môže však ľahko ochorieť.

„Z pohľadu fyzického aj duševného zdravia a imunity je kľúčom k dobrému time manažmentu striedanie fázy sústredenej práce s oddychom. Nielen v rámci celého dňa, ale aj v rámci pracovného času,“ potvrdzuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologického laboratória Natures. 

Občas preto treba vstať od stola, ponaťahovať si svaly, dopriať oddych očiam, dovoliť krvi rozprúdiť sa rýchlejšie po celom tele. Alebo si, naopak, sadnúť, ak dlho stojíme, a dovoliť svalom uvoľniť sa.

„Dôležité je, aby bol odpočinok nielen pasívny. Fyzicky náročnejšia aktivita síce unaví telo, ale prináša mu benefity a rovnováhu v iných oblastiach. Mimoriadne dôležitý je aj dostatok spánku. Tak ako sa nedá do zásoby oddychovať, nedá sa do zásoby ani spať. Ak sa v týchto aspektoch ukrátime, nikdy to nedobehneme a telo si to pamätá,“ upozorňuje Doboly.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá