„Tieto špiny podpíšu jednou rukou dohodu a druhou zameriavajú rakety.“ Odesou len niekoľko hodín po dohode otriasli výbuchy

  • Rusi zaútočili na Odesu
  • Spravili tak len pár hodín po dohode o obilí
ruský prezident putin sa usmieva v obleku
SITA/AP, Dmitry Azarov
  • Rusi zaútočili na Odesu
  • Spravili tak len pár hodín po dohode o obilí

Výbuchy otriasli v sobotu dôležitým ukrajinským prístavným mestom Odesa len jeden deň po tom, čo Kyjev a Moskva dosiahli zásadnú dohodu umožňujúcu obnovenie vývozu obilovín. Píše o tom britská stanica BBC.

Príčina niekoľkých výbuchov, ktoré juhoukrajinskú Odesu zasiahli v skorých ranných hodinách, nie je známa. Podľa podmienok piatkovej dohody však Rusko súhlasilo, že nebude ostreľovať ukrajinské prístavy, kým lode s nákladom obilia budú premávať.

Organizácia Spojených národov označila túto dohodu za „maják nádeje“ po mesiacoch ozbrojeného rusko-ukrajinského konfliktu.

Predseda Odeskej oblastnej rady Olexij Hončarenko napísal na sociálnej sieti Telegram, že v meste bolo šesť výbuchov a že po útoku zachvátili odeský prístav plamene.

Hončarenko dodal, že ukrajinské vzdušné sily zostrelili niekoľko ďalších rakiet a že stíhačky sa zapojili do bližšie nešpecifikovaných leteckých súbojov nad mestom.

„Špiny“

„Tieto špiny podpíšu jednou rukou dohodu a druhou zameriavajú rakety,“ napísal šéf oblastnej rady. „Takže – my potrebujeme lietadlá a musíme potopiť celú Čiernomorskú flotilu Ruskej federácie. To bude tá najlepšia dohoda na vývoz obilia,“ uviedol Hončarenko.

Zástupcovia Ukrajiny a Ruska v piatok oddelene podpísali v Istanbule dohody s OSN a Tureckom, ktoré umožnia vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more. V prístavoch alebo v silách na ukrajinskom pobreží uviazlo vyše 20 miliónov ton obilia a od neho sú závislé krajiny Blízkeho východu aj Afriky.

Ukrajinské čiernomorské prístavy sú zatiaľ zamínované, aby sa znemožnil ruský vojenský útok. Turecko je pripravené pomôcť s odmínovaním, aby tadiaľ bolo možné ukrajinské obilie vyvážať do sveta.

Ukrajina v sobotu vyhlásila, že Kremeľ bude zodpovedný za akúkoľvek potravinovú krízu, ak nedôjde k naplneniu piatkovej dohody umožňujúcej obnovenie vývozu obilnín z ukrajinských prístavov blokovaných ruskými silami.

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko sa tak vyjadril v sobotu po tom, čo čiernomorský prístav v Odese zasiahli ruské rakety. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Ruský raketový (útok) je pľuvancom (ruského prezidenta) Vladimira Putina do tváre generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi a tureckému prezidentovi Recepovi (Tayyipovi) Erdoganovi, ktorí vyvinuli mimoriadne úsilie na dosiahnutie dohody,“ povedal hovorca ukrajinského rezortu diplomacie Nikolenko.

Ak táto dohoda nebude naplnená, Rusko ponesie plnú zodpovednosť za prehlbovanie globálnej potravinovej krízy,“ dodal.

„Ukrajina zdôrazňuje potrebu prísnej implementácie dohôd o obnovení bezpečného vývozu ukrajinského poľnohospodárskeho tovaru cez Čierne more z troch prístavov: Odesa, Čornomorsk a Južne,“ apeloval Nikolenko, ktorého citovala stanica Sky News.

„Vyzývame OSN a Turecko, aby zaistili, že Rusko si splní svoje záväzky v rámci bezpečného fungovania koridoru (na vývoz) obilia,“ povedal.

Zástupcovia Ukrajiny a Ruska v piatok oddelene podpísali v Istanbule dohody s OSN a Tureckom, ktoré umožnia vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more. V prístavoch alebo v silách na ukrajinskom pobreží uviazlo vyše 20 miliónov ton obilia a od neho sú závislé krajiny Blízkeho východu aj Afriky.

Hoci podľa podmienok piatkovej dohody Rusko súhlasilo, že nebude ostreľovať ukrajinské prístavy, kým lode s nákladom obilia budú premávať, v sobotu otriasli dôležitým ukrajinským prístavným mestom Odesa výbuchy.

Predseda Odeskej oblastnej rady Olexij Hončarenko napísal na sociálnej sieti Telegram, že ukrajinské vzdušné sily zostrelili dve rakety a dve rakety Kalibr zasiahli infraštruktúru odeského prístavu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá