TikToku hrozí poriadne mastná pokuta. Kontrolný úrad si posvietil na údaje detí

  • TikTok sa voči týmto podozreniam bráni a spochybňuje ich
  • Podobné problémy mal nedávno aj Instagram
dieťa hrajúce sa s mobilom, sociálne siete
Unsplash/Bruce Mars, Szabo Viktor
  • TikTok sa voči týmto podozreniam bráni a spochybňuje ich
  • Podobné problémy mal nedávno aj Instagram

Mobilnej aplikácii a sociálnej sieti TikTok hrozí pokuta vo výške 27 miliónov libier. Dôvodom je nechránenie súkromia maloletých používateľov. 

Úrad britského komisára pre informácie zistil, že platforma mohla spracúvať údaje osôb mladších ako 13 rokov bez toho, aby s tým súhlasili ich rodičia. Ako informuje portál BBC, podľa dozorného orgánu trvalo toto narúšanie súkromia viac ako 2 roky. 

TikTok sa voči týmto podozreniam bráni a spochybňuje ich. Podľa Úradu britského komisára pre informácie však platforma porušila zákon Spojeného kráľovstva o ochrane údajov v období od mája 2018 do júla 2020.

Úradu sa podarilo zistiť, že TikTok toho môže mať za ušami omnoho viac. Okrem toho, že spracúval údaje detí mladších ako 13 rokov bez súhlasu rodičov, neposkytol svojim používateľom správne informácie stručným, transparentným a ľahko zrozumiteľným spôsobom. Problémom je aj to, že sociálna sieť spracúvala údaje osobitnej kategórie bez toho, aby na to boli právne dôvody.

Hoci je používanie TikToku povolené od 13 rokov, v Spojenom kráľovstve ho používa 44 % 8 až 12-ročných detí. 

Podľa Johna Edwardsa, komisára pre informácie, sú sociálne siete povinné chrániť súkromie osôb, ktoré ich používajú. TikTok to údajne nesplnil. 

Problémy mal aj Instagram

Írske regulačné orgány udelili Instagramu pokutu vo výške 405 miliónov eur po tom, ako vyšetrovanie zistilo, že táto sociálna platforma narábala s osobnými údajmi tínedžerov v rozpore s prísnymi pravidlami Európskej únie o ochrane osobných údajov.

Uvedený trest je druhým najvyšším udeleným finančným postihom podľa prísnych pravidiel EÚ na ochranu súkromia po tom, čo luxemburské regulačné orgány minulý rok udelili Amazonu pokutu vo výške 746 miliónov eur.

Dlhodobá sťažnosť sa týkala najmä osobných údajov detí, ich telefónnych čísel a e-mailových adries. Vlastník Instagramu, teda Meta, uvádza, že sa plánuje proti tomuto rozhodnutiu odvolať. Je to už tretia pokuta, ktorá bola firme udelená. 

socialne siete
zdroj: Unsplash

Komisia na ochranu osobných údajov (DPC) reguluje veľké technologické spoločnosti s európskou centrálou v Írskej republike.

Vyšetrovanie sa začalo už koncom roka 2020, kedy sa Komisia na ochranu osobných údajov obávala, že platforma Instagram narába s osobnými údajmi mladistvých a detí.

Takáto vysoká pokuta za porušenie všeobecného nariadenia Európskej únie o ochrane osobných údajov nebola ešte nikdy udelená.

Ochrana detí na sociálnych sieťach

Minulý rok však DPC udelilo dovtedy najvyššiu pokutu za porušenie nariadenia o ochrane osobných údajov EÚ, teda GDPR, ktoré je v platnosti už od roku 2018, a to pokutu vo výške 225 miliónov eur, a to platforme WhatsApp, ktorá spadá do spoločnosti Meta, uvádza portál BBC.

Komisia na ochranu osobných údajov (DPC) má teda na starosti monitorovanie dodržiavania GDPR a jeho uplatňovanie. „Išlo o veľké porušenie, ktoré malo mnohoznačné bezpečnostné dôsledky a mohlo spôsobiť skutočnú ujmu deťom používajúcim Instagram,“ vyjadril sa k pokute Instagramu Andy Burrows, šéf národnej spoločnosti pre prevenciu krutosti voči deťom (NSPCC).

Andy Burrows dodáva: „Rozsudok poukazuje na to, ako efektívne vieme chrániť deti na sociálnych médiách, a podčiarkuje to, ako regulácia takýchto priestupkov vytvára deťom na internete bezpečnejší priestor. Teraz je už len na premiérovi, aby dodržal sľub poskytnúť deťom tú najsilnejšiu možnú ochranu tým, že v plnom rozsahu a bezodkladne doručí a schváli zákon o online bezpečnosti.“

Zdroje: BBC, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá