Tisíce Slovákov zdieľalo infografiku, ktorá je zavádzajúcim hoaxom

  • Tisíce ľudí zdieľalo tento hoax za posledné týždne
  • Slovenská verzia sa objavila začiatkom apríla
  • Podľa odborníkov sú takéto infografiky zavádzajúce
TASR/AFP
foto TASR/AFP
  • Tisíce ľudí zdieľalo tento hoax za posledné týždne
  • Slovenská verzia sa objavila začiatkom apríla
  • Podľa odborníkov sú takéto infografiky zavádzajúce

Tisíce používateľov sociálnych sietí zdieľali začiatkom apríla na Facebooku rôzne verzie infografiky porovnávajúcej počet zosnulých na chorobu COVID-19 s úmrtiami z iných dôvodov, od chrípky cez alkohol, fajčenie až po autonehody. Účelom týchto grafov bolo ukázať, že sa počet úmrtí na COVID-19 zveličuje. Podľa odborníkov je však takéto porovnanie zavádzajúce a môže viesť k podceňovaniu nebezpečenstva tejto dnes už globálnej pandémie. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

zdroj: TASR/AFP

Slovenská verzia sa objavila začiatkom apríla

Slovenská verzia infografiky bola na Facebooku uverejnená 1. apríla 2020 na súkromných profiloch a iná verzie obdobných dát bola zdieľaná 2. apríla napríklad na Nekŕmte nás odpadom.
Pod nadpisom „Počet úmrtí na svete od 1.1. 2020 do 25.3. 2020“ sú medzi sebou porovnávané čísla počtu mŕtvych z tak rozdielnych dôvodov, ako sú samovraždy, rakovina, autonehody, ale aj chrípka. V jednej z verzií je uvedený aj počet potratov. Ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom figuruje v týchto grafoch ako položka s najmenším počtom mŕtvych.

Ako zdroj dát sa uvádza portál Worldometers, ktorý je prevádzkovaný medzinárodným tímom vývojárov, výskumných pracovníkov a ďalších dobrovoľníkov za účelom poskytovania štatistických údajov v reálnom čase. Patrí malej mediálnej spoločnosti bez podpory politických strán či korporácií.

Čítaj ďalej>>KONŠPIRÁTORI DOSTALI STOPKU: Facebook upozorní používateľov, ak lajknú HOAX

Vychádzajte z oficiálnych zdrojov a nie z infografík

Podľa odborníkov sú takéto infografiky zavádzajúce. Nemožno totiž porovnávať novú, rýchlo sa šíriacu chorobu, s už dlhú dobu známymi chorobami, a už vôbec nie s úmrtiami z iných dôvodov.
Čísla v slovenskej infografike boli prevzaté k dátumu 25. marca a korešpondujú so stavom počtu úmrtí na COVID-19 zo stránky Worldometers, ktorá kopíruje údaje z oficiálnych zdrojov ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Problém je podľa expertov v tom, že porovnávajú neporovnateľné. Brian Zikmund-Fisher, odborník na rizikovú komunikáciu z Michiganskej univerzity, odpovedal pre AFP, že tento typ infografiky by mohol v ľuďoch vzbudiť zdanie, že COVID-19 nie je v porovnaní s inými ochoreniami až tak nebezpečný.

„Porovnávanie rýchlo šíriacej sa choroby s už dlho existujúcimi javmi nie je fér a vedie verejnosť k tomu, že začne vnímať riziko nákazy SARS-CoV-2 ako nízke, a to aj napriek tomu, že má neuveriteľný potenciál ostatné dôvody v krátkom čase preskočiť,“ povedal pre agentúru AFP Zikmund-Fisher. Spochybnil aj výber dát uvedených v infografike. Tá je vraj „problematická“ z toho dôvodu, že „zatiaľ čo počty ostatných javov sa v priebehu času menia len pozvoľna, miera infekcie COVID-19 v tejto chvíli prechádza exponenciálnou explóziou. Aj keby dáta v tabuľke boli presné, rovnako by viedla k mylnej interpretácii toho, ako veľmi by sa ľudia mali mať na pozore či ako rýchlo by mali konať.“

Čítaj ďalej>>Marian Kotleba šíri o koronavíruse hoaxy: Všetko máme dopredu napísané, cez vakcínu a čip vás budú kontrolovať

Podľa profesora biológie na Washingtonskej univerzite Carla T. Bergstroma infografika „porovnáva hrušky s jablkami.“ „Porovnávajú dennú globálnu smrtnosť choroby COVID-19, ktorá je v plnom rozpuku a bola vyhlásená za pandémiu, so smrtnosťou endemických ľudských chorôb, ktoré už dávno dosiahli svoj potenciál,“ povedal Bergstrom pre AFP.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech