Tisícom Slovákov cinkne na účet o 110 eur viac. Inú sumu bude mať príspevok len tento mesiac

  • Niektorí rodičia dostanú v októbri zvýšený prídavok na dieťa
  • Zvýšenou sumou štát rodičom prispieva na výdavky spojené s nákupom školských potrieb
Matka sa hrá so synom a peniaze v ruke.
Ilustračné foto Freepik/@prostooleh, Freepik/@freepik
  • Niektorí rodičia dostanú v októbri zvýšený prídavok na dieťa
  • Zvýšenou sumou štát rodičom prispieva na výdavky spojené s nákupom školských potrieb

Desaťtisíce rodičov detí, ktoré od septembra nastúpili do prvého ročníka na základnej škole, dostanú v októbri jednorazovo zvýšený prídavok na dieťa. Zvýšenou sumou prídavku štát rodičom prispieva na výdavky spojené s nákupom školských potrieb.

Prorodinný balíček Igora Matoviča pritom s vyplácaním tejto dávky už v tomto roku nepočítal. Poslanci však nakoniec Matovičov zámer zmenili a túto dávku do zákona opätovne zaviedli.

Zvýšený prídavok na dieťa úrady práce a sociálnych vecí vyplatia rodičom prvákov na základnej škole v polovici októbra tohto roka. Kým vlani sa prídavok na dieťa na prváka za september jednorazovo zvýšil o 106,33 eura na 136,33 eura, v tomto roku ide o jednorazový nárast o 110 eur na 170 eur.

Samotný prídavok na nezaopatrené dieťa totiž od začiatku tohto roka stúpol z 30 eur na 60 eur mesačne a zvýšená suma prídavku na prváka sa upravila nahor zo 106,33 eura na 110 eur.

Zvýšený prídavok na dieťa poskytujú úrady práce od roku 2019. Nárok naň majú rodičia detí, ktoré nastúpili prvýkrát do prvého ročníka základnej školy. Zvýšeným prídavkom na dieťa chce štát podporiť rodiny prvákov pri zabezpečovaní základných školských potrieb

Investícia do vzdelania

Čo sa týka vzdelávania, dobre zvolenou investíciou je podľa finančných odborníkov investícia do vzdelania našich detí. Avšak štúdium na vysokej škole niečo stojí, a to dokonca aj na tej štátnej. V prípade súkromných alebo zahraničných škôl sa poplatky vedia vyšplhať na niekoľko tisíc eur. Štúdium vo Veľkej Británii môže vyjsť aj na viac ako 200-tisíc eur, americký Harvard stojí ešte viac.

Odborníci zo spoločnosti Partners Group SK radia, že na vysokú školu by rodičia mali deťom sporiť už od ich narodenia. Odkladanie nižšej čiastky na mesačnej báze zaťaží rodinný rozpočet podstatne menej a zároveň odložené peniaze si zarábajú samy na seba.

No ak ste prípravu podcenili, existujú aj iné možnosti. Pôžička či úver by však mali byť podľa odborníkov krajné riešenie. Vzniká pri nich záväzok vrátiť nielen požičanú čiastku, ale aj úroky, čím sa štúdium značne predraží. Okrem komerčných úverov od bánk existuje aj možnosť požičať si peniaze od štátu, a to prostredníctvom Fondu na podporu vzdelávania.

Finančný plán pre rodičov

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá