Tisícom Slovákov cinkne na účet o 110 eur viac. Inú sumu bude mať príspevok len tento mesiac

  • Niektorí rodičia dostanú v októbri zvýšený prídavok na dieťa
  • Zvýšenou sumou štát rodičom prispieva na výdavky spojené s nákupom školských potrieb
Matka sa hrá so synom a peniaze v ruke.
Ilustračné foto Freepik/@prostooleh, Freepik/@freepik
  • Niektorí rodičia dostanú v októbri zvýšený prídavok na dieťa
  • Zvýšenou sumou štát rodičom prispieva na výdavky spojené s nákupom školských potrieb

Ak by rodičia začali s prípravou pri narodení dieťaťa, na prípravu majú 18 rokov. Ak by dávali 30 eur mesačne v rámci programu pravidelného investovania do podielových fondov alebo ETF fondov, kde priemerný výnos je teoreticky 6 %, v osemnástich rokoch potomka bude nasporená suma podľa odborníkov z Partners Group SK viac ako 11-tisíc eur. Pri sume sto eur mesačne s rovnakým portfóliom bude výsledná hodnota v čase ukončenia strednej školy dieťaťa viac ako 38-tisíc eur.

Ak rodičia začínajú s prípravou až pred nástupom dieťaťa na strednú školu, na prípravu majú štyri roky. Odborníci na financie odporúčajú kombináciu produktov rozdeliť na tretiny. Tretinu do sporiaceho účtu, tretinu do vhodne zvolenej stratégie ETF fondov, tretinu do realitných podielových fondov s kvalitnými nehnuteľnosťami v portfóliu.

Ak však rodičia nestihli svojim deťom nič našetriť alebo im to finančné možnosti neumožnili, samotný vysokoškolák si vie vykryť školské výdavky väčšinou aj sám. A to rôznymi brigádami, či prácou na skrátený úväzok.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá