Tolerancia alkoholu za volantom nula celých nula celých nula nula je na Slovensku minulosťou. Vie o tom však málokto

  • To, že alkohol za volant nepatrí, je dobre známe
  • Podľa platného zákona nesmie šofér viesť motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky
Screenshot/Youtube/ Illegal MEET Levice TASR/Roman Hanc
  • To, že alkohol za volant nepatrí, je dobre známe
  • Podľa platného zákona nesmie šofér viesť motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky

Na Slovensku síce platí nulová tolerancia alkoholu za volantom, no existuje interný predpis polície, ktorý povoľuje toleranciu minimálneho množstva alkoholu. Táto hodnota však predstavuje nižšie množstvo ako je povolené množstvo v iných európskych krajinách.

Slovenská polícia toleruje dychovú skúšku pod 0,14 mg/l, čiže 0,29 ‰. Spôsobené to je fyziologickou odchýlkou. Ak ťa teda polícia zastaví a ty nafúkaš toto množstvo, pustia ťa ďalej. 

zdroj: TASR/Roman Hanc

Stačí aj pomarančový džús

V prípade, že by si nafúkal od 0,29 ‰ do 1 ‰, považuje sa to za závažný priestupok. V tomto prípade ti polícia na mieste zadrží vodičský preukaz a neobíde ťa ani pokuta. Hodnota alkoholu v krvi nad  nad 1 ‰ je už trestný čin, kde ti okrem pokuty a odňatia vodičského preukazu hrozí aj trest odňatia slobody až na 12 mesiacov.

Hranica tolerancie je nastavená na číslo 0,14 mg/l kvôli tomu, že mnohé nápoje a pochutiny obsahujú stopy alkoholu. Známa je napríklad čokoláda Margot, no prekvapením je aj pomarančový džús. Nafúkať však môže aj abstinent, ktorý má diagnostikovaný diabetes a isté odchýlky má aj samotný alkoholtester.

„Na základe týchto skutočností, ktoré sú už dokázané, bol vydaný interný predpis. Kto má pod určenú hranicu, nie je pod vplyvom alkoholu,“ tvrdí Lucia Kurilovská, rektorka Akadémie Policajného zboru, pre TV Markíza.

Nejde o známe fakty

To, že polícia dokáže odpustiť isté množstvo alkoholu v dychu, je pre motoristov novinka. Polícia to doposiaľ verejne nepriznala. Mnohí vodiči však dúfajú, že ak sa táto informácia začne šíriť, vodiči to budú vnímať ako nulovú toleranciu. Na druhej strane sú radi, že polícia povolila aspoň malé množstvo alkoholu v krvi.

Týmto predpisom by sa mal riadiť každý policajt, no psychológovia aj tak varujú, že je rozdiel medzi alkoholom z jedla a alkoholom zo žúru z predošlej noci. Pri odburávaní alkoholu sa v druhom prípade prejavuje aj únava, ktorá je pre všetkých šoférov nebezpečná. Je dobre známe, že neobľúbenú opicu je potrebné vyspať.

Zdroj: TV Markíza/Televízne noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá