TOP 5 podceňovaných vecí pri vašom prvom podnikaní

  • Často počujete podnikateľov hovoriť, že mať vlastný biznis je jednou z najuspokojivejších vecí, ktoré kedy urobili – že to akosi napĺňa ich nezávislého ducha. Po štyroch rokoch vedenia mojej prvej startupovej firmy musím naplno súhlasiť. Neexistuje nič uspokojivejšie ako vidieť zrod myšlienky pod vašim vedením – po tom čo tej misii obetujete všetko čo máte.
image_1416434713.jpeg
  • Často počujete podnikateľov hovoriť, že mať vlastný biznis je jednou z najuspokojivejších vecí, ktoré kedy urobili – že to akosi napĺňa ich nezávislého ducha. Po štyroch rokoch vedenia mojej prvej startupovej firmy musím naplno súhlasiť. Neexistuje nič uspokojivejšie ako vidieť zrod myšlienky pod vašim vedením – po tom čo tej misii obetujete všetko čo máte.

 

Práca samotná je nepopierateľne zaujímavá, ale súčasťou toho, prečo je to tak napĺňajúce je práve tá ťažká cesta, ktorou musí prejsť k úspechu každý majiteľ nejakého biznisu. Ako “prvopodnikateľ”, ktorý sa prediera ultrakonkurenčným svetom digitálneho marketingu, som hrdý na to, ako ďaleko som došiel – ale nebola to práve  prechádzka ružovou záhradou.

 

 

 

 

Často si želám, aby bol niekto, kto by ma varoval pred frustrujúcimi aspektmi toho byť si vlastným šéfom. Takže, drahé duše zvažujúce skok do podnikateľských vôd, tu je vaše varovanie:

 

 

1.Nikdy neprestanete pracovať

 

Úspech alebo neúspech firmy leží na vašich pleciach. Vy máte v každom rozhodovaní konečné slovo, a ste tvárou firmy. Obedy s rodinou alebo pivá s priateľmi sa čoskoro premenia na presunuté rozhovory a dobiehanie práce. Až do nedávnej (vynútenej) dovolenky, do ktorej ma dotlačilo predstavenstvo, som tvrdo pracoval bez akejkoľvek pauzy po 4 roky. Vaša snaha je jediná vec, ktorú máte plne pod kontrolou, a nechcete aby váš biznis zlyhal len preto, že ste do toho nedali všetko.

 

 

2.Často ste osamotení

 

Ak chcete v tomto odvetví začať a očakávate úspech, musíte mať nevyčerpateľnú vášeň, snahu, a nemilosrdnú húževnatosť, ktorá dovolí vašej mysli riešiť problémy v každú dennú hodinu. Stojíte pred výzvami a problémami, ktorým by väčšina z vašich najbližších nerozumela, takže zostávate bez pochopenia a ucha, ktoré vás bude počúvať. Nájdite si spôsob, ako spracovávať a premýšľať o každom dni – mne dobre funguje písanie denníka.

 

3.Robíte chyby

 

Musíte sa zbaviť ega. Ako toho, kto má konečné slovo v rozhodnutiach o startupe, vás neustále ochromujú okolnosti a možné scenáre. Pretože váš tím a a investori od vás očakávajú, že budete robiť ťažké rozhodnutia, nemôžete dovoliť strachu zo zlého rozhodnutia, aby vás paralizoval a znemožnil vám byť vodcom. Nerozhodnosť je najhoršia možnosť zo všetkých, takže si pri vedení tímu musíte veriť.

 

 

4.Postup môže byť frustrujúco pomalý

 

Väčšina ľudí vidí podnikateľa na cieľovej rovine, ako drží svoju trofej. To čo nevidia, sú hodiny práce bez akýchkoľvek výsledkov a nespočet neúspešných pokusov dostať sa tam, kde ste teraz. Je veľmi dôležité nevyvíjať produkt príliš dlho, ale ani proces neuponáhľať. Pamätajte, že chce veľkú dávku odvahy založiť firmu, a tiež toľko vytrvalosti, aby ste v tom pokračovali – ale ak rastiete s každou skúsenosťou a máte odhodlanie splniť svoje ciele, odmena je o to významnejšia.  

 

5.Ľudia z vonka vám neporozumejú

 

Väčšina startupov sa pokúša buď vytvoriť niečo čo ešte nikdy neexistovalo, alebo vo veľkej miere zdokonaliť niečo čo už existuje. Pre ostatných je táto myšlienka taká cudzia, že si ani nevedia predstaviť, že je možné ju realizovať. Verte svojmu poslaniu, a kašlite na tých, čo vám tvrdia. že to nepôjde.

 

Pre človeka, ktorý sa po prvý krát púšťa do podnikania je tu veľa prekážok, ktoré musíte byť pripravení prekonať. Denne budete čeliť výzvam, a je dôležité vedieť, že príjdu aj ťažké časy. Avšak, ak skutočne veríte sebe, svojmu biznisu a vášmu tímu, zdrapnete príležitosť do rúk. Verte mi – rozbehnúť startup môže byť tým najuspokojivejším rozhodnutím, ktoré kedy urobíte.

 

 

 

Zdroj: enterpreneur.com (by Aaron Goodin)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech