TOP správy z vedy: Našlo sa najlepšie zachované embryo dinosaura či ľadovce roztápajúce sa 10-krát rýchlejšie

  • Vedci objavili najzachovanejšie dinosaurie embryo, ktoré má 66 miliónov rokov
  • Zlou správou však je, že ladovce v Himalájach sa topia niekoľkonásobne rýchlejšie, ako sa predpokladalo
  • A vďaka spoločnosti SpaceX si astronauti môžu užiť Vianoce aj na ISS
dinosaurus
Unsplash/Norbert Kowalczyk, University of Birmingham/ Julius Csotonyi
  • Vedci objavili najzachovanejšie dinosaurie embryo, ktoré má 66 miliónov rokov
  • Zlou správou však je, že ladovce v Himalájach sa topia niekoľkonásobne rýchlejšie, ako sa predpokladalo
  • A vďaka spoločnosti SpaceX si astronauti môžu užiť Vianoce aj na ISS

Objav dokonale zachovaného dinosaurieho embrya, zistenie, že ľadovce v Himalájach sa topia najrýchlejšie na svete či 100. úspešné pristátie rakety americkej spoločnosti SpaceX, ktorá dopravila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) zásoby i vianočné darčeky. TASR prináša súhrn najzaujímavejších informácií z oblasti vedy v rámci uplynulého týždňa.

Embryo, ktoré v sebe ukrýva obrovský kus histórie

Paleontológovia objavili na východe Číny skamenelinu vajca s dokonale zachovaným dinosaurím embryom. Podľa vedcov ide o nález starý najmenej 66 miliónov rokov.

Embryo vedci pomenovali Baby Yingliang – podľa Prírodovedného múzea fosílií Jing-liang v meste Sia-men v juhovýchodnej Číne, kde je táto skamenenina uložená. Od hlavy po chvost na dĺžku 27 centimetrov a nachádza sa vo vajci dlhom približne 17 centimetrov.

Vajce objavili v roku 2000 v mestskej prefektúre Kan-čou v provincii Ťiang-si, no uskladnili ho na desať rokov. Keď sa v múzeu začali stavebné práce a zamestnanci triedili staré fosílie, výskumníci naň obrátili svoju pozornosť, pretože sa domnievali, že vo vnútri skrýva embryo.

Časť embrya je podľa britskej stanice BBC stále vrastená do kameňa a bádatelia preto na vytvorenie obrazu celej kostry tohto dinosaura použijú najmodernejšie skenovacie technológie.

Predpokladá sa, že ide o bezzubého teropódneho dinosaura zo skupiny oviraptorosauria, čo sú malé až stredne veľké vtákovité dinosaury. Podľa bádateľky Fiony Waisumovej Maovej ide o „najlepšie zachované embryo dinosaura, aké bolo kedy objavené“.

Objav umožní vedcom lepšie pochopiť spojenie medzi dinosaurami a modernými vtákmi. Fosília ukazuje, že embryo bolo v stočenej polohe, čo je správanie pozorované u vtákov krátko pred ich vyliahnutím.

Ľadovce sa roztápajú 10-krát rýchlejšie

Zo štúdie zverejnenej v pondelok vo vedeckom časopise Scientific Reports vyplýva, že ľadovce v Himalájach sa v dôsledku globálneho otepľovania roztápajú v „mimoriadnej miere“ a rýchlejšie než kdekoľvek inde na svete.

Roztápanie ľadovcov v Himalájach podľa vedcov ohrozuje dodávky vody pre takmer dve miliardy ľudí. Viac ľadovcov než v Himalájach sa nachádza iba v Arktíde a Antarktíde.

Podľa bádateľov sa ľad teraz stráca z himalájskych ľadovcov rýchlosťou najmenej desaťkrát vyššou, než je priemerná hodnota nameraná za posledné storočia. Toto zaznamenané zrýchlenie tempa úbytku ľadovcov sa navyše objavilo len v priebehu niekoľkých posledných desaťročí, čo sa podľa výskumníkov zhoduje s klimatickými zmenami spôsobenými človekom.

Z predmetnej štúdie ďalej vyplýva, že ľadovce v Himalájach stratili 40 percent svojej plochy – z toho veľkú časť od 70. rokov minulého storočia. Ľadovce zásobujú vodou ľudí, ktorí žijú v horách a údoliach v blízkosti riek Ganga, Indus či Brahmaputra, ale aj mnohých ďalších.

Astronautom nedoniesol darčeky Santa Claus, ale SpaceX

Významný míľnik zaznamenala aj súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska. Jej opakovane použiteľná nákladná vesmírna loď Dragon, ktorú v utorok vyniesla do vesmíru raketa Falcon 9, sa v stredu úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Išlo totiž o 100. úspešné pristátie rakety tejto americkej spoločnosti.

Loď odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na floridskom Myse Canaveral a pripojila sa k modulu Harmony na americkom segmente ISS. Na palube má takmer tri tony vybavenia pre siedmich astronautov na ISS.

Súčasťou nákladu sú i vianočné darčeky od rodín astronautov, údené rybie a morčacie mäso, zelená fazuľka či ovocné koláče na sviatočnú oslavu.

Nachádza sa v ňom aj prací prostriedok, ktorý by mali astronauti testovať – v súčasnosti totiž svoje použité oblečenie vyhadzujú. Podľa NASA každý rok takto vyhodia tony oblečenia: po použití ho posádka zbalí a uloží na palubu bezpilotných nákladných lodí, ktoré po návrate na Zem zhoria v atmosfére.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá