Tóth musel bojovať o svoju česť, Sagana testovali až 26-krát. Toto sú najväčšie dopingové kauzy na Slovensku

  • Užívanie nepovolených látok v športe je problémom od jeho počiatkov
  • Je zaujímavé, že v rebríčku najviac potrestaných športovcov kvôli dopingu vedie Rusko
  • Väčšina Slovákov je v dopingu opatrná a mnohí z potrestaných športovcov o svojich previneniach ani nevedeli
  • Napriek tomu sa u nás testuje čoraz viac. Napríklad u Petra Sagana to bolo až 26-krát
Najväčšie dopingové kauzy
Najväčšie dopingové kauzy, TASR/AP, TASR/Martin Baumann
  • Užívanie nepovolených látok v športe je problémom od jeho počiatkov
  • Je zaujímavé, že v rebríčku najviac potrestaných športovcov kvôli dopingu vedie Rusko
  • Väčšina Slovákov je v dopingu opatrná a mnohí z potrestaných športovcov o svojich previneniach ani nevedeli
  • Napriek tomu sa u nás testuje čoraz viac. Napríklad u Petra Sagana to bolo až 26-krát

Doping je stálym problémom na športovej scéne. Je zaujímavé, že najväčšia história dopingových prípadov siaha do Ruska. Väčšina našich športovcov sa však zakázaným látkam úspešne vyhýba. Napriek tomu sa aj na Slovensku nájde pár dopingových káuz, či už ide iba o podozrenia, či krivé, alebo pravdivé obvinenia. 

István Lévai

István bol v minulosti veľmi dobrý športovec, ktorý pre Slovensko získal aj historicky prvú bronzovú medailu z Európskych hier v Baku. Je štvornásobný majster Európy a považuje sa za najlepšieho slovenského zápasníka, o čom píše aj športová rubrika denníka SME.

Dvadsaťšesťročný zápasník v grécko-rímskom štýle bol za doping potrestaný v roku 2017. Dostal štvorročný dištanc. Rok predtým mu totiž vo vzorke moču našli zakázané meldónium a erytropoetín.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Obe látky sú v antidoping.sk definované ako hormóny, kvôli ktorým športovec vydrží viac. Sú určené na zlepšenie vytrvalosti a na rýchle zotavenie sa po výkone. Do zoznamu zakázaných látok boli pridané práve v roku, kedy ich István použil. 

Zápasník s výsledkami nebol stotožnený a bolo mu to veľmi ľúto, o čom písali aj Tv noviny. „Prípravok som užíval preventívne, na ochranu srdcového svalu a predispozícii k diagnóze, na ktorú, žiaľ, umrela aj naša mamička.

V decembri minulého roka som na základe nového štatútu reprezentanta od môjho zamestnávateľa dostal upozornenie, že táto látka bude od januára už zakázanou, a tak som meldónium okamžite prestal užívať.

Veľmi ma to mrzí, chcem sa všetkým ospravedlniť a ľuďom, ktorí mi verili a podporovali ma, povedať, že nie som žiaden podvodník a nikdy by som vedome neužil dopingovú látku, ktorou by som získal výhodu nad mojimi súpermi.“

zdroj: TASR/Martin Baumann

Nielen športovec, ale aj jeho tréner rozhodnutie znášal veľmi ťažko. Pre portál Aktuality to uviedol samotný Karol Lengyel, ktorý zápasníka trénoval.

„Toto rozhodnutie berieme s veľkým nepochopením. Nechápem ľudí v disciplinárke, ktorí potrebovali za každú cenu dať Istvánovi štyri roky. István znášal slovenskému zápaseniu zlaté vajíčka v podobe medailí, ale keď nie, bolo treba podrezať zlatonosnú sliepku.“

Istvánovi uplynul trest minulý rok. Ku zápaseniu sa však už nevrátil a v súčasnosti o ňom neexistuje žiadna zmienka. S kariérou skončil a stiahol sa do úzadia. Pred štyrmi rokmi aj jeho tréner potvrdil, že po uplynutí trestu v zápasení určite nebude pokračovať. 

„Zápasník potrebuje mať desiatky sparingov, potrebuje držať krok so svetovou špičkou, čiže aj súťažiť. Pre udržanie vrcholnej výkonnosti je nemožné tri nasledujúce roky trénovať bez cieľa, len na to, aby nepribral.“

zdroj: TASR/Martin Baumann

Milan Haborák

Najlepší slovenský guliar v histórii sa trikrát stal Atlétom roka. Denník N píše o tom, že Milan Haborák sa v roku 2004 previnil užitím nepovolenej látky. Chcel získať medailu, no pár hodín pred štartom mu oznámili, že jeho výsledky ukázali pozitívny dopingový nález. Dostal dvojročný dištanc. 

„Bol som už v Aténach, do kvalifikácie zostával deň alebo dva. Veľmi som sa na súťaž tešil, keďže mala prebiehať v bájnej Olympii. Náhle však prišiel telefonát z vedenia slovenskej výpravy a neskôr mi osobne oznámili, že v moči sa objavil hormón hCG. Bolo mi jasné, že je koniec,“ povedal bývalý športovec v rozhovore pre denník.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Po dvoch rokoch sa k športu vrátil. Bolo to však len na štyri roky, keďže potom ho obvinili druhýkrát. Tentokrát už dostal doživotný zákaz športovej činnosti. V krvi mu našli stanozolol. 

„Opäť som urobil chybu a opäť som bol nedôsledný vo výživových doplnkoch. Na rozdiel od roku 2004 som už však aspoň vedel svoje zlyhanie spätne dohľadať.

Aj viacerí odborníci mi vysvetlili, že mohlo ísť o nesprávne zvolenú kombináciu doplnkov – vitamínov, aminokyselín či kreatínu. Viem, že chyba bola na mojej strane, určite mi nikto nič nenamiešal,“ uviedol Milan.

Ľubomír Višňovský

Rok 2010 bol veľmi pestrý. Previnili sa vtedy až siedmi športovci. Jedným z nich bol aj hokejista Ľubomír Višňovský. Informoval o tom denník Pravda.

Obranca bol prechladnutý, keď reprezentoval Slovensko na olympiáde. Práve preto užil liek, ktorý obsahoval zakázanú látku. Sám uviedol, že by mohol mať vplyv na zvýšenie jeho výkonnosti. Lekár ho pred konzumáciou ubezpečil, že zloženie neobsahuje žiadne zakázané látky. Napriek tomu mu v moči našli zvýšenú hodnotu pseudoefedrínu. Dostal však iba napomenutie.

zdroj: TASR/Michal Svítok

„Fair play je pre mňa dôležité a ja som sa vždy snažil hrať hokej podľa pravidiel. Poslúchol som v tomto prípade odporúčania môjho lekára a v žiadnom prípade som nechcel získať nenáležitú výhodu na ľade.

Vzhľadom na to, že prvotný test bol pozitívny, absolvoval som ďalšie testy vykonávané olympijskými orgánmi. Ako som povedal, uvedomujem si, že olympionici – vrátane mňa – sme zodpovední za to, čo sa dostane do nášho tela, a preto rešpektujem pokarhanie udelené disciplinárnou komisiou Medzinárodného olympijského výboru,“ uviedol dnes už bývalý športovec.

Matej Tóth

Za teraz už bývalého najznámejšieho atléta na Slovensku môžeme považovať Mateja Tótha. Vo svojej kariére zažil množstvo úspechov na športovej, ale aj nešportovej scéne. Jeho život však poznačila aj nespravodlivá udalosť, z ktorej bol zdrvený. Bol obvinený z dopingu. Celý prípad popisuje aj vo svojej vlastnej knihe Odchýlka.

V roku 2017 akoby sa roztrhlo vrece s pozitívnymi dopingovými testami. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) úspešného atléta upozornila na odchýlku v biologickom pase. Ako vtedy uviedol aj Denník N, podľa výsledkov mal znížené hodnoty hemoglobínu. Kvôli tomu ho obvinili z krvného dopingu. Mal manipulovať s vlastnou krvou s využitím nedovolených metód. Tvrdenia o užití nepovolených látok neustále popieral.

Matej Tóth
zdroj: TASR/DPA/Bernd Thissen

IAAF Mateja Tótha aj suspendovala z Majstrovstiev sveta v Londýne 2017. V článku spred štyroch rokov sme to rozoberali aj my. 

Chodec mal potom disciplinárnej komisii dokázať, že dopingové pravidlá neporušil. Tá potom zasiahla a IAAF zaslala stanovisko, že chodec sa neprevinil. Asociácia atletických federácií sa so stanoviskom stotožnila a Mateja očistila. 

Teším sa, že zvíťazila pravda a spravodlivosť. Ďakujem všetkým, ktorí ma podporovali od začiatku toho prípadu. Ukázalo sa, že aj experti na základe faktov uznali naše argumenty. Vo svoju pravdu som veril a vedel som, že ju mám. Vnímam to aj ako skvelú aj prácu Slovenského atletického zväzu,“ povedal atlét pre TV JOJ hneď potom, keď sa dozvedel, že je po všetkom.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Ľuboš Križko

Ľuboš Križko bol najlepším slovenským plavcom po osamostatnení Slovenska. Trojnásobný bronzový medailista z majstrovstiev Európy sa sám priznal ku dopingu. Bolo to však až po skončení jeho športovej kariéry. Suspendácia teda už nehrozila.

Počas európskeho šampionátu v Budapešti mal pozitívny test na Tamoxifen. Podľa jeho slov užil látku nevedome a odporučil mu ju človek, ktorému dôveroval. Ten sa mu však potom osobne ospravedlnil

zdroj: TASR/Tomáš Halász

„Spomínaný človek mi počas prípravy odporučil medikamenty na urýchlenie regenerácie a zvýšenie sily, ktoré som nepoznal. Ubezpečil ma, že sú vyskúšané a konzultované s doktorom.

Nemám záujem vymýšľať si pochybné story a nezvažujem ani právne kroky voči spomínanej osobe, ktorá mi spôsobila nemalé problémy,“ priznal plavec pre Hospodárske Noviny.

Najčastejšie testovaný cyklista

Práve Peter Sagan bol pred troma rokmi najviac testovaný na užívanie nepovolených látok v športe. Odborníci ho preverovali až 26-krát. 20-krát to bolo súťažne a šesťkrát ho kontrolovali mimo súťaženia. Informoval o tom denník pravda.

Peter Sagan
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Náš najlepší cyklista sa síce prezentuje rebelským spôsobom, no napriek tomu je striktne proti dopingu. S prísnymi kontrolami v športe jednoznačne súhlasí.

„Náš šport je v drvivej väčšine čistý. Síce sa vždy nájde niekoľko hlupákov, ktorí stále dopujú, to však bude vždy. Kontrol je stále viac, sú komplexnejšie a to je dobre. V dnešnej dobe nemá žiadny zmysel riskovať,“ priznal talentovaný cyklista pre Šport.sk

Zdroje: SME, antidoping.sk, Aktuality, TvNoviny, Denník N, TV JOJ, Pravda, Hospodárske Noviny, Pravda, Šport.sk, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá