Toto je 10 zlozvykov, ktorými denne sabotuješ svoju vlastnú produktivitu

  • Tieto zlozvyky sú tichým zabijakom
  • Postupne ničia nielen tvoju produktivitu, ale aj motiváciu či tvoje sebavedomie
Na snímke je muž v poseli
Unsplash/Alex Block
  • Tieto zlozvyky sú tichým zabijakom
  • Postupne ničia nielen tvoju produktivitu, ale aj motiváciu či tvoje sebavedomie

Dnes sa spolu pozrieme na 10 zlozvykov, ktorými môžeš denne sabotovať svoju vlastnú produktivitu. Alebo, inak povedané, na 10 spôsobov, ako znižuješ svoje šance na úspech.

Ale neboj sa, nepíšeme to preto, aby sme ti pokazili náladu. Práve naopak. Sú tu, aby sme ich spoznali, porozumeli im a následne na nich pracovali. Takže poďme na to.

1. Neustále „prepínanie“ úloh

Predstav si, že si žonglér. Ako je pre teba jednoduchšie žonglovať? S dvoma loptami alebo s piatimi naraz? Ak si si predstavil tú druhú situáciu, určite máš v hlave obraz chaosu. To isté platí pre naše úlohy. Vždy, keď sa snažíme robiť viac vecí naraz, strácame čas a energiu na prechod medzi nimi.

2. Nedostatočné plánovanie

Máš pred sebou mapu, ale nevieš, kde je tvoj cieľ. Ako máš vedieť, ktorou cestou sa vydať? Plánovanie je základom úspešného dňa. Vedieť, čo musíš urobiť a kedy to urobíš, ti dáva kontrolu nad dňom. Najefektívnejšie je spraviť si presný plán dňa vopred, najneskôr ráno ešte predtým, než sa do všetkého pustíš.

3. Neustála kontrola sociálnych sietí a e-mailov

Vezmi si predstavu o neustálom prepínaní medzi úlohami a pridaj k tomu nekonečný prúd informácií z internetu. Je to ako otvoriť dvere do miestnosti plnej otravných múch. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť tomuto zlozvyku, je nastaviť si konkrétne časy na kontrolu sociálnych médií a e-mailov alebo skúsiť digitálny detox,

scrollovanie
zdroj: Unsplash/Courtney Clayton

4. Perfekcionizmus

Niekedy je dobré chcieť dosiahnuť perfektnosť. Ale všeobecne platí, že čakanie na perfektný moment alebo neustále brúsenie detailov môže byť na škodu. Pomôže ti to len strácať čas, ktorý by si mohol využiť na niečo iné.

5. Nedostatok odpočinku

Tvoj mozog nie je stroj. Potrebuje pauzy a regeneráciu, aby mohol fungovať v plnej paráde. Ak ho neustále tlačíš do práce bez dostatočného odpočinku, skôr či neskôr príde vyhorenie. Navyše, keď si unavený, všetko ti aj tak trvá niekoľkokrát dlhšie.

6. Prokrastinácia

Čakanie na „ten správny moment“ je jednou z najväčších bŕzd na ceste k produktivite. Ten správny moment je práve teraz. Každú úlohu, ktorú odkladáš, si len pridávaš na zoznam vecí, ktoré musíš urobiť neskôr. A ako vieš, tie sa zvyknú tak nakopiť, že ti to spôsobí obrovský (a zbytočný) stres. O tom, ako sa zbaviť prokrastinácie, sme písali v tomto článku.

7. Strach z neúspechu

Strach z neúspechu je paralyzujúci. Ale skús sa na to pozrieť z iného uhla. Každý neúspech je len lekcia, ktorá ti ukáže, čo funguje a čo nie. Určite sa nám to nepáči, no bez toho to jednoducho nejde.

8. Nedostatok motivácie

Motivácia je to, čo nás poháňa. Ako môžeš očakávať, že budeš produktívny, keď nemáš žiadny dôvod, prečo by si mal byť? Pre každého je motiváciou niečo iné, jednoducho si musíš nájsť tú svoju.

9. Zametanie problémov pod koberec

Ignorovanie problémov neznamená, že zmiznú. Skôr naopak. Ak nečelíš svojim problémom, len sa hromadia a robia tvoj život ťažším.

lenivosť
zdroj: Unsplash/Adrian Swancar

10. Nedostatok sebadisciplíny

Toto je asi najväčší zlozvyk všetkých. Bez sebadisciplíny sa všetky ostatné zlozvyky len zhoršujú. Zbaviť sa nedostatku disciplíny je základ, na ktorom sa dá postaviť úspešný a produktívny život.

Takže tu máme našich 10 zlozvykov, ktorými môžeš denne sabotovať svoju produktivitu. Ale teraz, keď ich už poznáš, môžeš na nich začať pracovať. A nezabudni, každý zlozvyk môže byť prekonaný. Len treba začať. A čo tak začať už dnes?

Zdroje: Develop Good Habits, Due, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá