Počul si už o Parkinsonovom zákone? Vysvetľuje (ne)efektivitu práce, takto ho oklameš

  • Zdá sa ti, že čím máš na vykonanie nejakej úlohy viac času, tým dlhšie ti trvá?
  • V skutočnosti sa ti to nezdá - je to naozaj tak
práca
Unsplash (Magnet.me/Daniele Franchi)
  • Zdá sa ti, že čím máš na vykonanie nejakej úlohy viac času, tým dlhšie ti trvá?
  • V skutočnosti sa ti to nezdá - je to naozaj tak

Počul si už niekedy o Parkinsonovom zákone? Hovoríme o zákone, ktorý môže vysvetliť, prečo sa niekedy cítiš preťažený prácou a zdá sa ti, že čím viac času na prácu máš, tým viac sa zvyšuje jej množstvo.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako tento zákon funguje a ako ho môžeme oklamať.

Čo je Parkinsonov zákon?

Parkinsonov zákon bol pomenovaný po Cyrilovi Northcote Parkinsonovi, britskom historikovi a autorovi, ktorý ho prvýkrát popísal v 50. rokoch minulého storočia. Zákon znie: „Trvanie práce sa rozširuje tak, aby zaplnilo svoje vymedzené časové rozpätie, bez ohľadu na množstvo práce, ktorú treba urobiť.“

Znie to zložito? V skutočnosti je to ale veľmi jednoduché. Predstav si, že máš na dokončenie projektu jeden týždeň. Podľa Parkinsonovho zákona stráviš jeho dokončovaním skutočne 7 dní. Ale ak by si mal na jeho dokončenie len jeden deň, dokázal by si ho dokončiť za jeden deň.

Samozrejme, nie vždy to takto funguje, ale vo všeobecnosti to platí.

práca
zdroj: Unsplash/Avi Richards

Prečo je Parkinsonov zákon dôležitý?

Tento zákon je dôležitý, pretože vysvetľuje, prečo sa často cítime preťažení prácou. Máme totiž tendenciu naplniť dostupný čas danou úlohou a zbytočne ju tak naťahovať, čo nás môže vyčerpať a odradiť.

Parkinsonov zákon taktiež naznačuje, že ak si dáme viac času na dokončenie úlohy, nevyužijeme ho efektívne. Namiesto toho, aby sme úlohu dokončili rýchlejšie, dáme si pauzu, pretože máme pocit, že máme dosť času. A potom, keď sa blíži deadline, začneme panikáriť a pracovať v strese.

Ako oklamať Parkinsonov zákon?

Teraz, keď už vieme, čo je Parkinsonov zákon a ako nás ovplyvňuje, poďme sa pozrieť na to, ako ho môžeme „oklamať“ a pracovať efektívnejšie.

Stanov si kratšie deadliny

Keďže podľa Parkinsonovho zákona sa práca rozširuje tak, aby vyplnila čas dostupný na jej dokončenie, jedným zo spôsobov, ako ho oklamať, je stanoviť si kratšie deadliny. Tým sa prinútiš pracovať rýchlejšie a efektívnejšie.

Rozdeľ si prácu na menšie úlohy

Ďalším spôsobom je rozdeliť si prácu na menšie úlohy. Takto sa nebudeš cítiť preťažený a budeš mať lepší prehľad o tom, čo máš robiť. A keďže každá úloha bude menšia, budeš mať pocit, že na ňu potrebuješ menej času.

Použi časovače

Časovače sú tiež skvelým nástrojom, ako oklamať Parkinsonov zákon. Stanov si napríklad, že na úlohu budeš pracovať 25 minút, potom si dáš 5-minútovú pauzu a potom zase pracuješ 25 minút. Tento spôsob práce sa nazýva Pomodoro technika a je veľmi efektívna.

Vymyslel ju Francesco Cirillo v 80. rokoch 20. storočia a obrovskej obľube sa teší dodnes. Samozrejme, tak ako je to pri všetkom, ani táto technika nemusí sadnúť úplne každému. Za pokus však nič nedáš a ak sa v nej nájdeš, prácu ti dokáže nesmierne uľahčiť.

čas
zdroj: Unsplash/Djim Loic

Cieľom tejto techniky je jej používateľovi poskytnúť maximálnu koncentráciu, kreativitu a produktivitu. Technika vychádza z dnes už všeobecne známeho zistenia, ktorým je to, že človek sa vydrží plne koncentrovať len niekoľko minút. Ak si po uplynutí tohto obdobia nedopraješ krátku prestávku, tvoja výkonnosť v dôsledku mentálnej únavy klesá.

5-minútové „nútené“ prestávky ti totiž dajú nejaký priestor na odreagovanie sa, takže prokrastinácii tak ľahko nepodľahneš. 25 minút je taktiež optimálny čas, počas ktorého sa dokážeš sústrediť naplno, potom už tvoja sústredenosť, produktivita a kreativita klesajú.

Samotný Francesco Cirillo je presvedčený o tom, že výsledky sa dostavujú veľmi rýchlo. Prvé pozitívne zmeny vo svojom pracovnom procese uvidíš už za 1 až 2 dni. Jeho slová potvrdzujú aj tisícky nadšencov tejto techniky po celom svete. Udáva sa tiež, že čas, za ktorý si ľudia túto techniku úplne osvojili, bol 7 až 20 dní.

Na záver môžeme povedať, že Parkinsonov zákon nám ukazuje, že nie vždy je mať viac času na prácu lepšie. Skôr naopak. Keď si stanovíme kratšie deadliny, rozdelíme si prácu na menšie úlohy a pracujeme v kratších intervaloch, môžeme byť efektívnejší a dosiahnuť viac. 

Zdroje: Atlassian, Lifehack

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá