Toto je kľúč k tomu, aby si sa naučil efektívne oddychovať

 • Aj ten najaktívnejší a najenergickejší človek si občas potrebuje odpočinúť
 • Tráviť čas s priateľmi je síce príjemné, ale aj unavujúce
 • Preto, ak túžiš po kvalitnom odpočinku, vyber si čas strávený osamote pri svojej obľúbenej činnosti
unsplash.com
 • Aj ten najaktívnejší a najenergickejší človek si občas potrebuje odpočinúť
 • Tráviť čas s priateľmi je síce príjemné, ale aj unavujúce
 • Preto, ak túžiš po kvalitnom odpočinku, vyber si čas strávený osamote pri svojej obľúbenej činnosti

Vonku je sychravé a chladné počasie, a tak je úplne prirodzené túžiť po teplej posteli, šálke kávy alebo čaju spolu s obľúbenou knihou. Dokonca aj najnovšia vedecká štúdia potvrdzuje, že máš plné právo vynechať návštevu baru len preto, aby si si prečítal svoju obľúbenú knihu, úplne sám.

Výskumný kolektív z Durha University v spolupráci s BBC nedávno uskutočnil rozsiahlu štúdiu s názvom The Rest Test. Výskumnou vzorkou bolo 18 000 respondentov v 134 rôznych krajinách na celom svete, ktorým bol ponúknutý konkrétny zoznam aktivít. Ich úlohou bolo vybrať tri činnosti, ktoré považujú za najkvalitnejšie vo vzťahu k odpočinku.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: think360studio.com

Rebríček desiatich najpopulárnejších aktivít, ktoré sa v odpovediach respondentov objavovali najčastejšie, vyzerá takto:

 1. Čítanie 60%
 2. Pobyt v prírode 53%
 3. Tráviť čas osamote 52%
 4. Počúvanie hudby 41%
 5. Nič nerobenie 40%
 6. Prechádzka 38%
 7. Dlhý kúpeľ alebo sprcha 37%
 8. Snívanie 37%
 9. Sledovanie televízie 36%
 10. Meditácia 25%

Výskumníci poukazujú na trend samoty a k tejto téme uviedliJe zaujímavé poznamenať, že aktivity spojené so socializáciou, ako sú stretnutia s priateľmi alebo rodinou či popíjanie niekde v bare, sú na nižších priečkach. Nie sú to len introverti, ktorí hodnotia samotu, ako oddychovú činnosť. Dokonca aj pre extrovertov bola táto možnosť ideálnejšia, než by byť v spoločnosti iných ľudí.“

Výsledkom fínskej štúdie je fakt, že ako introverti tak aj extroverti preukazujú známky sociálneho vyčerpania. Touto problematikou sa zaoberal aj článok s názvom Šťastný teraz, unavený neskôr, v ktorom sa uvádza, že extroverti pociťujú nadšenie a kopu energie ihneď po socializácií, no o tri hodiny neskôr sa cítia vyčerpaní.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: themindsjournal.com

Dáva to zmysel, vzhľadom na množstvo energie, ktorú je potrebné vynaložiť na trávenie času s ostatnými. Možno si to nevšimneš v prvom momente, ale tvoje telo po všetkých tých vypitých drinkoch, siahodlhých konverzáciách a množstve jedla začne pociťovať únavu.

No a teraz úprimne, nebolo by lepšie stráviť čas v pokoji a osamote, bez potreby vynakladať čo i len minimálne množstvo energie? Áno vieme, môže to znieť príliš lenivo, ale na mysli máme tie chvíle voľna, keď sa nevenuješ koníčkom, rodine, partnerovi, deťom, práci alebo niečomu inému.

Podľa testu The Rest Test až 68% respondentov tvrdilo, že chcú viac odpočinku. Opýtaní odpovedali, že v predošlí deň si oddýchli len v priemere 3 hodiny, aj keď ideálna doba pre úplnú pohodu je 5 až 6 hodín. Inými slovami, vo všeobecnosti by sme mali odpočívať dva krát toľko, ako teraz.

Prvým a najdôležitejším krokom k naplneniu tohto cieľa je, aby sme sa kvôli leňošeniu a nič nerobeniu necítili previnilo. Musíme si osvojiť to, čo nám ukázala táto štúdia: viac čítať, alebo sa len tak doma povaľovať, dopriať si dlhý kúpeľ alebo praktikovať skôr súkromné ako skupinové prechádzky. Jedná sa o veľmi dôležitý bod v starostlivosti o samého seba, o naše fyzické a duševné zdravie.

zdroj: inc.com; bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech