Toto je prvá slovenská firma, ktorá prestala s budúcimi zamestnancami robiť tradičné pohovory

  • Príjmacie pohovory do nového zamestnania vedia mnohých ľudí vystresovať a psychicky vyčerpať
  • Firma Veracomp sa preto rozhodla pri nábore nových kolegov, túto tradíciu celkom vynechať
vee
Veracomp
  • Príjmacie pohovory do nového zamestnania vedia mnohých ľudí vystresovať a psychicky vyčerpať
  • Firma Veracomp sa preto rozhodla pri nábore nových kolegov, túto tradíciu celkom vynechať

Prednedávnom sme ti priniesli článok o IT firme Veracomp, ktorá ponúka zamestnanecké benefity, aké sa len tak nevidia. Spustili totižto vlastný vzdelávací program, ktorým je počítačová hra na mieru, v ktoré môžeš získať benefity uplatniteľné v reálnom svete. Keďže Veracomp je firma, ktorá veci robí inak, prichádza s ďalšou novinkou, ktorá nie je vo firmách na Slovensku veľmi bežná, týka sa pracovného pohovoru.

Na Slovensku sa ešte stále väčšina firiem drží tradičných pohovorov, na ktoré je potrebná aspoň minimálna príprava. Poznáš to, reaguješ na pracovnú ponuku a následne ti príde pozvanie na prvé kolo pohovoru. Potom je dôležité pripraviť sa na pohovor nielen tak, aby si nič nepokazil ale hlavne, aby si na ňom zapôsobili a tvoja šanca na získanie pracovného miesta sa tak zvýšila. Čaká ťa aj zväčša rovnaká séria otázok, na ktoré si ešte doma pripravuješ odpovede a stresuješ, aby si nič nepokazil.

Veracomp sa chce širokým oblúkom vyhnúť stresujúcim situáciám a rôznym zaužívaným klišé, s ktorými sa musí budúci zamestnanec vyrovnať. Táto IT firma sa preto v Bratislave rozhodla zaviesť nezvyčajný výberový proces pre ich potenciálnych kolegov. Ak by sa u nich chcel zamestnať, nič také ako pohovor nečakaj, tie totižto celkom vylúčili.

Hľadajú vhodnú prácu pre ľudí a nie ľudí na dané pozície

Vo Veracompe panuje názor, že človek, ktorý sem príde by mal predovšetkým zapadnúť do ich kultúry, ktorá sa odvíja práve od kolektívu. Veracomp sa na Slovensku stáva spomedzi IT firiem, akýmsi lovebrandom, kde sa stavia na priateľských až rodinných vzťahoch.

Preto ešte predtým, ako do firmy nastúpiš, máš možnosť neformálne sa zoznámiť s tímom a prejsť si firemné priestory a nezáväzne s ľuďmi pokecať. Sám tak máš možnosť posúdiť, či ti daná atmosféra firmy vyhovuje, alebo nie. Dôležité je spomenúť aj to, že o tom či sa do firmy dostaneš alebo nie, rozhodujú aj tvoji noví kolegovia. Nejde tak len o výlučné rozhodnutie zo strany HR oddelenia či najvyššieho šéfa.

Naposledy sa takýmto spôsobom do firmy dostal aj nový obchodný riaditeľ.  Aj o nástupe človeka na takto dôležitú pozíciu rozhodoval spoločne s HR oddelením aj tím zamestnancov, z ktorých každý povedal svoj feedback a spoločne sa zhodli ako im kandidát sedí najmä po ľudskej stránke.

Toto netradične prijímanie kandidátov na pracovnú pozíciu vychádza práve zo špecifickej firemnej filozofie, ktorou sa Veracomp prezentuje. „Vo Veracomp Slovakia majú všetci zamestnanci možnosť prejaviť sa. Nemajú kladené mantinely. Robia v zásade čokoľvek, čo si vedia obhájiť a majú tu relatívnu slobodu. To zna­mená, ak sú kre­a­tívni a majú ná­pad, do­stanú tú mož­nosť. A po­tom zhod­no­tíme, či bol zre­a­li­zo­vaný ná­pad úspešný alebo nie.”

Na vlastnej koži si to vyskúšal aj Viliam, ktorý do firmy prišiel z biznisu, v ktorom bol sám sebe pánom. A ako tento prechod vníma?„Dlho som podnikal na vlastnú päsť. Mal som obavy pri mojom nástupe, aké to bude pracovať nie vo svojej spoločnosti. Moje obavy boli zbytočné. O slobodu v rozhodovaní som neprišiel,“ hovorí key account manager Veracomp Viliam Kocian.

Vo Veracompe je jasne cítiť, že nič také, ako korporátne pravidlá tu neplatia, ide skôr o hľadanie spoločnej cesty medzi tvojou a firemnou víziou. Stačí byť prácechtivý a samostatný, nakoľko nik ti tu nebude dávať striktný popis procesov, ktorými je nutné sa riadiť.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Veracomp

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech