Toto je rebríček desiatich najdrahších miest na život. Ázia mu kraľuje, Európa umiera

  • Najdrahším mestom sa podľa rebríčka ECA stal Hong Kong
  • Ázijské mestá obsadili až šesť priečok v najdrahšej desiatke
  • Európa stráca bohaté obsadenie
drahé mestá
Unsplash/Ryan Mac Unsplash/Michael Discenza
  • Najdrahším mestom sa podľa rebríčka ECA stal Hong Kong
  • Ázijské mestá obsadili až šesť priečok v najdrahšej desiatke
  • Európa stráca bohaté obsadenie

V minuloročnom rebríčku najdrahších miest na život kraľoval Tel Aviv. Izraelské mesto predbehlo aj Paríž, ktorý bol na čele tabuľky pred dvoma rokmi. Vlani sme sa pozerali na rebríček od Economiest Intelligence Unit (EIU). Ten podľa CNBC odôvodnil vystrelenie Tel Avivu v rebríčku zvýšením cien potravín či dopravy. Cena tamojšieho benzínu v roku 2021 vzrástla o 21 percent. 

Tento rok prišlo CNN s iným rebríčkom od ECA International, globálnej spoločnosti zaoberajúcej sa mobilitou. V tomto prípade tróni na čele tabuľky Hong Kong. 

Spoločnosť ECA International berie do úvahy niekoľko faktorov vrátane priemerných cien základných potravín, ako sú mlieko či kuchynský olej. Ďalej sa zameriava na výšku nájomného, ceny služieb, verejnej dopravy a na silu miestnej meny. V rebríčku ECA sa Hong Kong udržal na čele už tretí rok po sebe.

Svetu kraľuje Ázia

V najdrahšej desiatke sa nachádza až šesť ázijských miest: Hong Kong, Tokio, Tel Aviv, Šanghaj, Kanton a Soul. Môžeme teda bezpečne tvrdiť, že sa z nej stáva najdrahší svetadiel na zemeguli. Ázia sa taktiež stala domovom najrýchlejšie rastúcich miest na svete. Konkrétne ide o Kolombo, hlavné mesto Srí Lanky.

To, prečo sa v rebríčku objavuje čoraz viac čínskych miest, vysvetlil regionálny riaditeľ ECA pre Áziu Lee Quane. „Väčšina vnútrozemských čínskych miest má v našich rebríčkoch vyššie miery inflácie, než tie, na ktoré sme zvyknutí. Stále sú však zvyčajne nižšie ako v iných častiach Ázie,“ vysvetľuje Quane.

Expert vysvetľuje, že hlavným dôvodom výskytu čínskych miest v najdrahšej desiatke je neustále rastúca sila čínskeho jüanu voči iným menám. 

Living Skyscraper For New York City
zdroj: Living Skyscraper For New York City/eVolo

Najdrahšia desiatka podľa rebríčku ECA International:

1. Hong Kong
2. New York
3. Ženeva
4. Londýn
5. Tokio
6. Tel Aviv
7. Zürich
8. Šanghaj
9. Kanton
10. Soul

Mestá, ktoré sa prepadli

Pozrime sa teda na mestá, ktoré sa podľa ECA zosunuli na nižšie priečky. V minulosti tomuto rebríčku kraľoval Paríž, no momentálne sa nachádza až na 30. mieste. Podobne sa prepadli aj Madrid, Rím či Brusel. Podľa Leeho Quanea za to môže slabé počínanie si eura počas posledného roku.

Takmer každé veľké mesto v eurozóne zaznamenalo tento rok pokles v hodnotení, keďže euro si za posledných 12 mesiacov počínalo horšie ako americký dolár a britská libra,“ vysvetľuje Quane.

Úlohu môžu zohrávať aj vonkajšie faktory, ako sú politika a medzinárodné konflikty. Ruská invázia na Ukrajinu a sprievodné sankcie uvalené mnohými krajinami znamenali, že Moskva sa umiestnila na 62. mieste a Petrohrad až na 147. mieste.

Rolu zohrala, samozrejme, aj pandémia koronavírusu. Ovplyvnila globálne dodávateľské reťazce a iné ekonomické faktory.

Najdrahším európskym mestom sa stala švajčiarska Ženeva. Umiestnila sa na tretej priečke za Hong Kongom a New Yorkom. Švajčiarsko totiž nemá ako štátnu menu euro. Používajú svoje franky. 

Zdroje: CNBC, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá