Toto je rebríček najbohatších ľudí sveta 2024: Muska začína „dobiehať“ americký podnikateľ

  • Pozri sa, ktorý z boháčov vlastní najviac majetku na celom svete
  • Očakávaný rebríček je oficiálne vonku
Elon musk o AI
Elon Musk, TASR/AP/Benjamin Fanjoy
  • Pozri sa, ktorý z boháčov vlastní najviac majetku na celom svete
  • Očakávaný rebríček je oficiálne vonku

Podľa najnovšieho zverejneného rebríčka amerického magazínu Forbes dominuje svetovému rebríčku bohatstva Bernard Arnault, majiteľ módneho gigantu LVMH, s majetkom hodnoteným na 233 miliárd dolárov, čím sa z neho opäť stal najbohatší človek na svete.

Elon Musk a Jeff Bezos sú v tesnom súboji o druhé miesto, pričom Musk má 195 miliárd dolárov a Bezos len o miliardu menej.

Mark Zuckerberg a Larry Ellison sa tiež umiestnili vysoko na zozname, teda na štvrtom a piatom mieste, s majetkami 177, respektíve 141 miliárd dolárov.

Ďalšie pozície v top desiatke zaujali Warren Buffett, Bill Gates, Steve Ballmer a Mukesh Ambani, ktorých majetky sa pohybujú od 133 miliárd dolárov pre Buffetta až po 116 miliárd dolárov pre Ambaniho.

Najbohatší zo všetkých

Na celom svete sa počet miliardárov vyšplhal na rekordných 2 781, ktorých spoločný majetok dosahuje úctyhodných 14,2 bilióna dolárov. Tento rok sme svedkami značného nárastu, keďže pribudlo 141 miliardárov oproti roku 2023 a ich celkové bohatstvo prekonalo predchádzajúci rekord o 1,1 bilióna dolárov.

Najbohatšími medzi nimi sú členovia tzv. „100 miliardového klubu“, do ktorého patrí 14 ľudí, čo je oproti predchádzajúcim štyrom rokom obrovský nárast z pôvodného jedného člena. Títo majú spolu majetok vo výške 2 biliónov dolárov, čo predstavuje 14% celkového bohatstva všetkých miliardárov.

Na vrchole rebríčka stojí Bernard Arnault, francúzsky magnát luxusného tovaru, s majetkom odhadovaným na 233 miliárd dolárov, čo je o 22 miliárd viac než minulý rok.

Pribudli aj známe osobnosti

Do rebríčka sa tento rok prvýkrát dostali aj niektoré známe osobnosti, ako napríklad Taylor Swift alebo Dick Wolf, pričom celkovo pribudlo 265 nových mien, píše Forbes. Spojené štáty si udržiavajú prvenstvo s najväčším počtom miliardárov, nasledované Čínou a Indiou.

Ženy tvoria len približne 13% z celkového počtu miliardárov, pričom najbohatšou ženou je Françoise Bettencourt Meyers s majetkom 99,5 miliardy dolárov. Približne dve tretiny miliardárov si svoje bohatstvo vybudovali sami, z čoho vyplýva, že väčšina bohatstva pochádza z vlastnej iniciatívy, nie z dedičstva.

Napriek obrovskému bohatstvu niektorých jedincov, bankroty, škandály a pády akcií spôsobili, že zo zoznamu Forbes vypadlo 189 ľudí. Forbesov zoznam miliardárov zahrňuje každú osobu na planéte s majetkom aspoň 1 miliardu dolárov k 8. marcu 2024, pričom sa berie do úvahy všetok majetok vrátane akcií, nehnuteľností, umenia a iných aktív.

A čo Slováci?

Z 38 mien na totožnom zozname Forbes Slovensko za rok 2023 sú len tri ženy, pričom sa zoznam rozšíril o dve nové osobnosti, písali sme.

Na čele rebríčka sa udržal Ivan Chrenko s majetkom hodnoteným na 1,7 miliardy eur, hoci jeho bohatstvo sa oproti predchádzajúcemu roku mierne znížilo z 1,83 miliardy eur.

Jeho spoločnosť HB Reavis prešla významnou zmenou stratégie, keď sa rozdelila na dve časti: jedna zameraná na development a druhá na správu hotových nehnuteľností. Tento krok a náročné podmienky na európskom trhu s nehnuteľnosťami viedli k zníženiu hodnoty Chrenkovho majetku a jeho firmy, ktorá po dvojročnom zisku zaznamenala stratu.

Rodina Haščáková si udržala druhú priečku s majetkom 1,46 miliardy eur. Tiež kontroluje značný podiel v skupine Penta Investments. Valeria Haščáková, manželka zakladateľa Jaroslava Haščáka, zastupuje rodinu ako správkyňa českého zvereneckého fondu T69.

K beneficientom tohto fondu patria aj ich dvaja synovia. V minulom roku bol výkon spoločnosti Penta pozitívne ovplyvnený lekárňami Dr. Max, predajom Empiku v Poľsku a ziskom v Slovalco. Vďaka tomu sa bohatstvo Haščákovcov zvýšilo a ich odstup od Ivana Chrenka sa znížil.

Tretie miesto obsadilo rodinné duo Tkáčovcov s majetkom 920 miliónov eur. Jozef Tkáč a jeho syn Patrik si svoju pozíciu zlepšili vďaka úspechom svojej finančnej skupiny J&T Finance Group, v ktorej Jozef drží najväčší podiel a Patrik je súčasťou vedenia.

Zdroje: Forbes, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá