Toto jednominútové pravidlo ťa okamžite zbaví lenivosti

  • Lenivosť nikdy nebude považovaná za jednu z obdivuhodných vlastností.
  • S touto technikou sa s lenivosťou môžeš rozlúčiť aj ty.
  • Potrebuješ len dávku trpezlivosti a jednu minútu denne.
Pexels
  • Lenivosť nikdy nebude považovaná za jednu z obdivuhodných vlastností.
  • S touto technikou sa s lenivosťou môžeš rozlúčiť aj ty.
  • Potrebuješ len dávku trpezlivosti a jednu minútu denne.

V našej kultúre je úplne bežné, že keď začíname s niečím novým, očakávame výsledky čo najskôr, najlepšie hneď. A keď zistíme, že cesta k cieľu možno nie je taká jednoduchá ako sa nám na začiatku zdalo, tak to vzdáme. Lebo vlastne sme spokojnejší, keď sú veci po starom a načo sa zbytočne namáhať. Je to tak preto, lebo na to ideme príliš rýchlo. Nie sme trpezliví, na to predsa nemáme čas, píše server www.brightside.me.

zdroj: Pexels

V japonskej kultúre však existuje jednoduchý spôsob pre osvojenie nových návykov alebo precvičovanie novej zručnosti. Ide  o metódu Kaizen, inak známu aj ako jednominútové pravidlo. Podstata tejto metódy je jednoduchá – vyber si činnosť, ktorú budeš precvičovať jednu minútu, každý deň v tom istom čase. Je jedno, či sa rozhodneš čítať knihu v cudzom jazyku, meditovať alebo robiť kliky.

Podstatou tejto metódy je jej jednoduchosť. Okrem dodržiavania jednominútového intervalu nemusíš dodržiavať nič iné. Ak prekonáš prvých pár týždňov, vytvoríš si návyk a jedna minúta pri tvojej činnosti ti už nebude stačiť. Interval môžeš zvyšovať podľa toho, ako to sám uznáš za vhodné. Z jednej minúty sa stane desať minút, neskôr pol hodina, potom hodina a možno si svoju novú záľubu zamiluješ natoľko, že sa jej budeš venovať aj dlhšie.

zdroj: Pexels

Úspech tejto metódy je postavený na postupnosti. Pre osvojenie nového návyku nemusíš urobiť žiadne zásadné zmeny vo svojom dennom režime. Sme naučení, že zmena býva väčšinou veľká a zásadná vec, ktorej sa musíme prispôsobovať. Metóda Kaizen je dôkazom, že sa to dá aj inak.

Podstatné je byť trpezlivý a dodržiavať pravidelnosť. Aj z psychologického hľadiska máme väčšiu šancu zotrvať pri návykoch, ktoré sme si osvojovali postupne. Metóda Kaizen preto rozhodne stojí za vyskúšanie.

Autorom tejto metódy je Masaaki Imai. Pomenovanie je spojením dvoch slov  ‘kai’ (zmena) a ‘zen’ (múdrosť). Metóda sa pôvodne používala pre zlepšovanie pracovných činností vo výrobných podnikoch, preukázane však funguje aj v oblasti osobného rastu a rozvoja.

Zdroj: brightside.me

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech