Toto špičkové pretekárske auto vzniklo na Slovensku a ohúrilo svet

  • Praga Cars dostali Slovensko na svetovú mapu výrobcov pretekárskych áut.
collage
  • Praga Cars dostali Slovensko na svetovú mapu výrobcov pretekárskych áut.

„Otcom“ pretekárskeho auta Praga R1 je Slovák Dušan Malý. Pôvodne pri tom závodné autá vôbec nechcel vyrábať.

Keď v roku 2010 založil spoločnosť Race4Slovakia, jeho cieľom bolo vytvoriť kvalitnú pretekársku akadémiu. Pre svoju školu vytvoril prototyp auta, ktorý ale na zahraničných okruhoch hneď zožal veľký úspech.

construction-back

Ten slúžil ako impulz k vytvoreniu prvého úplne vlastného modelu. A po 14 pokazených motoroch prišlo aj rozhodnutie postaviť si vlastný motor. Jeho vývoj a výroba sa ale ukázali ako príliš drahé.

Pokrok nastal po spojení s ikonickou značkou Praga, ktorá patrí medzi najstaršie automobilky v Českej Republike. V roku 2011 potom konečne vznikol finálny model Praga R1.

series-logos

„Vďaka formulovému usporiadaniu má auto profesionálne jazdné vlastnosti a dynamiku áut GT triedy. Je ideálny pre racingové tímy s nižšími rozpočtovými možnosťami, rovnako tak pre racingové akadémie či poloprofesionálnych víkendových nadšencov. PRAGA R1 má ambíciu stať sa priekopníkom úplne novej triedy automobilov, položí základ nového racing štýlu. Chceme organizovať vlastné „Cupy“ na známych európskych okruhoch, preteky sa stanú jednoducho dostupné pre tímy aj bez náročnej FIA homologizácie. Môžeme tak vychovávať množstvo nových perspektívnych racingových pilotov,“ povedal pre magazín AutoBild prezident spoločnosti Dick Kvetňanský.

Model R1 zožal vo svete úspechy. Počas svojej prvej celej sezóny v roku 2013 odjazdil všetky závody bez jedinej poruchy. Pochválili ho aj také mená ako David Coulthard alebo Sébastien Loeb a jazdu v Prage si vyskúšal napríklad aj známy skokan Felix Baumgartner.

r1r_road1

Podľa modelu R1 bol minulý rok vytvorený aj cestný model R1R. Výkonovo je podobný známemu Bugatti Veyron. Na tonu hmotnosti pripadá až 550 koní.

„Chceli sme, aby Praga R1R vyžarovala jedinečnosť, dravosť a perfektnú harmóniu medzi funkčnosťou a emóciami. Jednoducho, chceli sme dosiahnuť, aby vám vyrazila dych,“ povedal pre portál auto.pravda.sk jeden z predstaviteľov spoločnosti Jiří Lojan.

r1r_01

Cestnú Pragu asi neuvidíš zaparkovanú pod panelákom, no v racingovom svete nám táto automobilka zlé meno určite neurobí.

zdroj fotografií: pragaglobal.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech