REBRÍČEK: Tvár známej kauzy aj tajomný miliardár, ktorý sa neukazuje. Najbohatší Slováci cez pandémiu ešte viac zbohatli

  • Forbes vydal nový rebríček najbohatších Slovákov
  • Na čele zoznamu sú aj ľudia, ktorí figurujú v známych kauzách
haščak, trnka
TASR/Jakub Kotian, Martina Baumann
  • Forbes vydal nový rebríček najbohatších Slovákov
  • Na čele zoznamu sú aj ľudia, ktorí figurujú v známych kauzách

Forbes vydáva rebríček najbohatších Slovákov pravidelne. Dnes ráno informovali o tom, ako vyzerá ten najnovší. „Súhrnný odhadovaný majetok najbohatších ľudí krajiny podľa tohtoročného rebríčka Forbesu prvýkrát presiahol hodnotu 12 miliárd eur. Zodpovedá to 13 percentám vlaňajšieho HDP Slovenska,“ informuje Forbes v tlačovej správe.

Zatiaľ čo výkonnosť ekonomiky sa vlani znížila, kumulované bohatstvo ľudí z rebríčka sa mierne zvýšilo – napriek pandémii a tomu, že majetok dvoch miliardárov na čele hodnotíme nižšie.

Najbohatší Slováci (2021)
1. Ivan Chrenko (HB Reavis) – 1,5 mld. eur
2. Jaroslav Haščák (Penta Investments) – 1,0 mld. eur
3. Miroslav Trnka (Eset) – 730 mil. eur
4. Peter Paško (Eset) – 710 mil. eur
5. Rudolf Hrubý (Eset) – 700 mil. eur

Ivan Chrenko

Keď Ivan Chrenko pred vyše dvoma dekádami začínal so svojou developerskou firmou, pravdepodobne ani netušil, že bude vôbec prvý Slovák, ktorý prekročí hranicu svojho majetku čo i len cez jednu miliardu.

Nie každý boháč má tendenciu sa prezentovať v médiách. Dokonalým príkladom je práve Ivan Chrenko, ktorý sa im doslova vyhýba. Stráži si svoje súkromie a nikoho doň len tak nevpustí.

Jeho meno a výsledky sú známejšie ako jeho tvár.

Majetok najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka, väčšinového vlastníka developerskej skupiny HB Reavis odhadujeme medziročne nižšie o 150 miliónov eur, no jeho 1,5 miliardy eur ho stále bezpečne držia na prvej priečke. Čistá hodnota aktív developera totiž vlani podstatne utrpela,“ informuje Forbes vo svojej tlačovej správe.

Jaroslav Haščák

Jaroslav Haščák sa narodil v roku 1969 a študoval na gymnáziu v Starej Ľubovni. Po gymnáziu absolvoval vysokú školu MGIMO v Moskve, kde sa často dostali len ľudia lojálni komunistickému režimu. Počas štúdia si dal prestávku a presunul sa na Pekinskú univerzitu.

Cez vysokú školu spoznal svojich súčasných partnerov Mareka Dospivu a Jozefa Oravkina. Práve s Dospivom založil v roku 1990 svoju firmu, cez ktorú predával oblečenie z Číny. To im vynieslo dostatok peňazí, aby sa neskôr Haščák s Dospivom a Oravkinom dali dokopy a začali obchodovať na trhu s cennými papiermi.

Vyvrcholilo to ku založeniu firmy Penta Brokers. Pre finančníka si ale 1. decembra 2020 prišla NAKA do kancelárií Penty a odviedla ho v putách. Dôvodom bolo podozrenie z korupcie a prania špinavých peňazí. Po rozhodnutí Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) bol vo väzbe, kde strávil Vianoce aj Silvestra.

Jaroslava Haščáka ale následne v januári prepustil Najvyšší súd z väzby. Senát na neverejnom zasadnutí vyhovel Haščákovej sťažnosti proti jeho väzbe.

Hascak
zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Miroslav Trnka

Nadšenec do počítačov Miroslav Trnka vybudoval svetovo uznávanú firmu ESET. Tá je priekopníkom v oblasti antivírusovej ochrany a vytvára oceňovaný softvér na detekciu hrozieb. Dnes patrí k najpredávanejším antivírusom na svete s pobočkami po celej planéte.

ESET Trnkovi nepriniesol len uznanie, ale aj milióny na konte. „Slovenský Bill Gates“, ako ho zvyknú prezývať, v tohtoročnom rebríčku najbohatších Slovákov časopisu Forbes obsadil tretiu priečku. Podnikateľov majetok je odhadovaný na 730 miliónov eur.

Trnka
zdroj: TASR/Marko Erd
Zdroj: Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie