Toto sú najlepšie novinárske fotografie zo Slovenska. Silná prezidentka a ustráchaný Kočner

  • Slovensko včera večer spoznalo najlepších novinárskych fotografov. Konal sa už 8.ročník
  • Cenu Grand Prix 2019 získal Jozef Jakubčo, fotograf Denníka SME. Víťazná fotografia bola zo série s názvom Noc s prezidentkou
  • Slovenskí fotografi reagovali na aktuálnu spoločenskú situáciu a jej vývoj za posledný rok. Preto boli ich výsledné fotografie plné kontrastov
SPP
SITA/Slovak Press Photo
  • Slovensko včera večer spoznalo najlepších novinárskych fotografov. Konal sa už 8.ročník
  • Cenu Grand Prix 2019 získal Jozef Jakubčo, fotograf Denníka SME. Víťazná fotografia bola zo série s názvom Noc s prezidentkou
  • Slovenskí fotografi reagovali na aktuálnu spoločenskú situáciu a jej vývoj za posledný rok. Preto boli ich výsledné fotografie plné kontrastov

Do súťaže sa tento rok registrovalo 189 fotografov, ktorí dovedna zaslali 2 250 snímok, z toho 246 sérií. Fotografie víťazov, ale aj finalistov, máš možnosť oddnes vidieť na výstave Slovak Press Photo 2019 v bratislavskej galérii Kunsthalle.

Súčasťou výstavy je aj séria fotografií Jána Viazaničku, ktorý minulý rok získal Grant mesta Bratislavy. Nazýva sa Čas oddychu a príprava projektu trvala rok. Ide o dovolenkový fotodokument, ktorý zachytáva ľudí oddychujúcich v Bratislave. Výstava potrvá do 28. októbra a následne sa presúva do Galérie mesta Bratislavy na Primaciálnom námestí, kde bude trvať až do konca roka.

Ocenenia boli odovzdané v 10 kategóriách a udelili sa tiež 3 špeciálne ceny. Toto sú najlepšie slovenské novinárske fotografie za posledný rok.

AKTUALITA

Samostatné fotografie: 1. miesto: Tomáš Benedikovič: Kočner, Denník N.

Marián Kočner, obvinený z objednávky vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa po vykonaní domových prehliadok jeho nehnuteľností ukrýva v policajnom aute pred objektívmi novinárov. Dá sa povedať, že kým nesedel vo väzení, pozornosť médií skôr vyhľadával.

zdroj: SITA/Slovak press photo

Série: 1. miesto: Jozef Jakubčo: Noc s prezidentkou, Denník SME.

Noc, keď sa na Slovensku stala prezidentkou žena.

zdroj: Archív: SITA/SLovak Press Photo

REPORTÁŽ

Série: 1. miesto: András Á. Cséfalvay: Vivien, Parameter.sk.

KAŽDODENNÝ ŽIVOT

Samostatné fotografie: 1. miesto: Ondrej Čechvala: Ľudia z hôr (zo série), voľný fotograf.

Severný Pakistan je miesto, kde sa stretávajú tri najväčšie pohoria na svete, a zároveň miesto, kde izolovane existujú etnické minority žijúce stáročia nezmeneným, archaickým spôsobom života. V náročných prírodných podmienkach kultivujú krajinu manuálnymi nástrojmi a ich život je podriadený rytmu prírody. Svoje šťastie nachádzajú v rodine a v komunite, do ktorej patria. Ich život je náročný, ale v svojej podstate jednoduchý, prehľadný, určovaný normami a pravidlami komunity. Medziľudské vzťahy a vzájomná pomoc sú v tomto živote tou najvyššou prioritou.

zdroj: SITA/Slovak press photo

Série: 1. miesto: Alexander Rehorovský: Správa o stave mojej duše, voľný fotograf

PORTRÉT

Samostatné fotografie: 1. miesto: Šimona Müllerová: Dievča, 15 rokov, po najlepšom koncerte svojho života, voľná fotografka.

Na fotografii je Zuza Müllerová, moja sestra, ktorá sa práve vrátila z festivalu Pohoda. Prvé, čo povedala: „Tak strašne to stálo za to!“ a ukázala mi odvrátenú polku tváre. Zakryla som si zrak. Vrhla sa po hlave do moshpitu a rovnako ako desiatky ďalších tanečníkov si hrdo odniesla značku zábavy. Táto oddanosť hudbe, oddanosť okamžiku, pohnutie, ktoré ľudia masovo pocítia, sú fascinujúce.

Po nich im ostane už len dôkaz o tom, že zažili kapelu Ic3peak (contra Putin). Vyzerá to tak, že pre radosť sa trpí. Ambivalencia fotografického odkazu je v tomto prípade kľúčová. Niekto by si povedal „Načo je toto dobré?“ a ďalších 30 000 ľudí by odpovedalo dupotom a potleskom, ranami a spevom. Pri prvom pohľade fotografia vyženie z úst podvedome vyvolanú otázku „Kto jej to urobil?“. Pretože vinník je vždy odsúdeniahodný a pretože ho chceme poznať. Tu je na vine zanietenosť a chuť prežívať každú chvíľu naplno. Nový svet.

zdroj: SITA/Slovak press photo

Série: 1. miesto: Soňa Maletz: Common People, voľná fotografka

ŠPORT

Samostatné fotografie: 1. miesto: Michal Svítok: Posledná? (zo série), TASR – obrazová redakcia.

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová počas pretekov a rozlúčky v cieli pretekov s hromadným štartom žien na 12,5 km počas 9. finálového kola Svetového pohára v biatlone v nórskom Holmenkollene 24. marca 2019. Pre „Nasťu“ to mali byť posledné preteky individuálneho charakteru.

zdroj: SITA/Slovak press photo

Série: 1. miesto: Juraj Sedlák: 5 dní, voľný fotograf

SVET UMENIA A KULTÚRY

Samostatné fotografie: 1. miesto: Michal Babinčák: Vogue (zo série), voľný fotograf.

Móda, mólo, zákulisie. Módni návrhári ako Boris Hanečka, nervozita modeliek, únava, stres a neskôr radosť. Takto už piaty rok zaznamenávam backstage na Fashion Live. Po rokoch som sa stal súčasťou zákulisia a som neviditeľný, čo umožňuje zaznamenať nesmrteľné okamihy.

zdroj: SITA/Slovak press photo

Série: 1. miesto: Boris Németh: Mágia Pohody, .týždeň.

Veronika, 25 rokov. Na Pohode je štvrtýkrát. Line-up si nikdy nepozerá, chodí zo stanu do stanu a kde sa jej páči, tam ostane. To sa jej na Pohode páči najviac – organizátori vždy vyberú oveľa viac dobrého programu, než sa dá stihnúť.

zdroj: Archív: Boris Németh

PRÍRODA A ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

Samostatné fotografie: 1. miesto: Tomáš Benedikovič: Mariupol počas ruskej blokády Azovského mora (zo série), Denník N.

„Nič nové, vojnový stav tu máme už dlho,“ hovorili obyvatelia Mariupola, ktorý sa druhý raz cítili ohrození Ruskom. Po vypuknutí vojny na Donbase zažili ostreľovanie mesta zo strany proruských separatistov. Koncom novembra 2018, počas ruskej blokády Kerčského prielivu žili v neistote, čo bude ďalej s prístavom. Ten je pre ekonomiku mesta aj regiónu kľúčový.

zdroj: SITA/Slovak press photo

Série: 1. miesto: Vanda Mesiariková: Sídlisko s výhľadom, voľná fotografka

ŠTUDENTI A MLADÍ FOTOGRAFI DO 26 ROKOV (medzinárodná kategória)

Samostatné fotografie: 1. miesto: Alexandra Chudá: Fashion Live (zo série), voľná fotografka.

Alexandra Chudá už niekoľko rokov dokumentuje backstage módneho podujatia Fashion LIVE!. Fotografia vznikla v zákulisí prehliadky českej dizajnérky Terezy Vu.

zdroj: SITA/Slovak press photo

Série: 1. miesto: Zuzana Jakabová: Niekde uprostred ničoho, voľná fotografka

DLHODOBÝ DOKUMENT (medzinárodná kategória)

Série: 1. miesto: Peter Dobiš: Periféria, voľný fotograf

FOTOGRAFIA VYTVORENÁ MOBILNÝM TELEFÓNOM (medzinárodná kategória)

Série 1. miesto: Jana Hunterová: Nová šanca (Domov sv. Márie Magdalény v Jiřetíne pod Jedlovou), voľná fotografka (ČR)

GRANT BRATISLAVY

Katarína Líšková: Nové Nivy, voľná fotografka

MLADÝ TALENT ROKA

Timotej Janko

GRAND PRIX

zdroj: Fotografia zo série s názvom Noc s prezidentkou od autora Jozefa Jakubča ocenenej v kategórii Grand prix pri príležžitosti 8. ročníka súťažže novinárskej fotografie Slovak press photo 2019. Všetky fotografie, ktoré postúpili do finále, možžno od piatka 4. októbra do 28. októbra vidieť na výstave Slovak press photo 2019 v bratislavskom Dome umenia. Bratislava, 3. október 2019. Foto: SITA/Slovak press photo

Jozef Jakubčo: Noc s prezidentkou (séria)/Noc, keď sa na Slovensku stala prezidentkou žena.

Zdroj: SITA/Slovak Press Photo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá