Toto sú najlepšie platení šéfovia na Slovensku. Pozri sa, aký vysoký majú plat

  • 60 zo 100 verejných spoločností sa rozhodlo zverejniť platy svojich riaditeľov
  • Najvyšší príjem mal Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko
  • V akých ďalších spoločnostiach sú najlepšie platení riaditelia?
BeFunky-collage-5
TASR - Ján Krošlák
  • 60 zo 100 verejných spoločností sa rozhodlo zverejniť platy svojich riaditeľov
  • Najvyšší príjem mal Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko
  • V akých ďalších spoločnostiach sú najlepšie platení riaditelia?

Platy zamestnancov v jednotlivých verejných či iných spoločnostiach už nie sú žiadnym tajomstvom a dajú sa ľahko dohľadať. To však mnohokrát neplatí pri tých najvyšších pozíciách a už vôbec nie pri riaditeľoch firiem, ktorí zväčša nechcú zverejňovať výšku svojho platu.

Kým napríklad predseda vlády si ročne zarobí približne 76-tisíc eur a najlepšie platený primátor na Slovensku zhruba 73-tisíc eur, platy šéfov verejných spoločností sú ešte o čosi vyššie.

Potvrdzuje to nedávno vytvorený rebríček organizácie Transparency International Slovensko, ktorá vďaka prieskumu transparentnosti firiem zistila platy riaditeľov 60 zo 100 verejných spoločností, ktorí svoje platy netajili a rozhodli sa ich zverejniť.

Vyše 10-tisíc eur mesačne

Podľa nich mal za rok 2018 najvyšší príjem Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko Filip Hlubocký, ktorý si ročne zarobí viac než 137-tisíc eur. Železničná spoločnosť Slovensko pritom od roku 2005 vykázala prvýkrát plusový zisk až v roku 2017, ktorý predstavoval vyše 37 miliónov eur, pri celkových tržbách viac než 104 miliónov eur.

Hlubocký pred postom generálneho riaditeľa pôsobil v advokácii, bankovníctve či nákladnej železničnej doprave. Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského a Faculty of Law na University of Cambridge.

Aj podľa štatistík je práve post generálneho riaditeľa z pohľadu financií tým najlukratívnejším. Generálny riaditeľ si na Slovensku zarobí mesačne v priemere 4 754 eur. V oblasti dopravy si napríklad šéfovia dopravných podnikov Bratislavy, Košíc, Žiliny či Prešova vlani zarobili od 37 do 94-tisíc eur.

Najlepšie platení riaditelia

Okrem dopravy sa však v rebríčku 10 najlepšie platených riaditeľov podľa zverejnených údajov ocitli aj spoločnosti, akými sú napríklad Rozhlas a televízia Slovenska, Tlačová agentúra Slovenskej republiky či Bratislavská vodárenská spoločnosť. V niektorých prípadoch však platy môžu byť ešte vyššie, keďže riaditeľ môže vykonávať aj funkciu predsedu predstavenstva, čo znamená ďalšie odmeny.

 

Zdroje: transparency.sk, Finstat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá