Toto sú najstresujúcejšie povolania. Pravdepodobne medzi nimi nájdeš aj to svoje – 2. časť

  • Ženie ich čas, majú v rukách životy či sú sexuálne obťažovaní
  • Toto je pokračovanie tých najstresujúcejších povolaní
stresujúce povolania
TASR/AP Tamas Kovacs a Alvaro Barrientos
  • Ženie ich čas, majú v rukách životy či sú sexuálne obťažovaní
  • Toto je pokračovanie tých najstresujúcejších povolaní

Nedávno sme uverejnili zoznam 10 najstresujúcejších povolaní, medzi ktorými nechýbali hasiči, doktori, ale ani učitelia či taxikári. Kompletný rebríček nájdeš tu:

Toto je 10 najstresujúcejších povolaní, pravdepodobne medzi nimi nájdeš aj svoje

Desiatky čítateľov nám v komentároch nechalo tipy, ktoré povolania na zozname rozhodne mali byť a nie sú. Vybrali sme tie najviac opakujúce sa názory s najväčším počtom reakcií. Toto sú teda tie najstresujúcejšie povolania, ktoré ste doplnili a navrhli vy.

Psychiatria v gastre

A kuchár? 15 hodín a viac denne na nohách. Koľkokrát sa nenaješ za celý deň, ani nesadneš. Päťhodinový spánok a ráno znovu. Stále byť v strehu, aby bolo všetko tip top. Varíme predsa pre ľudí,“ reaguje užívateľ s menom Mike. To, že gastro na zoznam patrí, navrhujú aj mnohí iní.

zdroj: Unsplash/ Shruti Dadwal

Svoje si v gastre rozhodne vytrpia nie len kuchári, ale i čašníci. Človek by bol prekvapený, koľko niektorí z nich denne nabehajú po reštaurácii. K tomu neustála komunikácia a práca s ľuďmi, o ktorej sa správne hovorí, že je najnáročnejšia. Pamätanie si objednávok a stále si, aj keď unavený, držať úsmev. Nie každý je to na stavaný.

Niekoľko žien – čašníčok i barmaniek – nám taktiež poslalo správy o sexuálnych narážkach a obťažovaní, s ktorými sa stretávajú v tejto práci pravidelne. Niektoré to už jednoducho nezvládajú a pozerajú sa po inom zamestnaní.

Na to, že gastronómia býva často poriadna a únavná psychiatria, sme narážali i v samom závere prvého článku. Nedávno sme sa na povolanie kuchár pozreli očami samotných kuchárov detailnejšie. Po tomto článku budeš aj ty na toto povolanie pozerať trochu inak:

Až 15 hodín v kuchyni, no nemajú čas na jedlo ani wc. Kuchári prehovorili o svojej práci

Rušňovodiči a profesionálni vodiči

Na zozname najstresujúcejších povolaní sa ocitli aj piloti, ktorí nesú zodpovednosť za stovky životov. No taktiež zodpovednosť majú aj tí, ktorí prepravujú ľudí a jazdia po zemi.

Na 50 ročných starých vergloch, ktoré sa rozpadávajú za jazdy po tratiach, čo pamätajú ešte parnú éru. Nástupy v noci, prevrátený biorytmus. Samovrahovia a buzerácia zo všetkých strán za smiešne peniaze.“ opisuje trebárs prácu rušňovodiča Tomáš.

zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

Práve tento komentár upútal najväčšiu pozornosť s najväčším počtom „páči sa mi to.“ Svoje zážitky a čo im denne hrozí vyjadrili aj vodiči MHD, diaľkových autobusov či kamionisti. S jednou nohou v base a druhou v hrobe – dalo by sa v skratke zhrnúť to, čo pravidelne zažívajú.

Tí, čo majú v rukách životy – záchranári

Hlasno dali o sebe vedieť aj záchranári, ktorých sa výrazne dotklo, že na zozname boli hasiči, doktori, policajti, no na nich sa opäť zabudlo. Na tieto pocity majú právo a podľa nás na zoznam stresujúcich povolaní patria.

Každá práca, v ktorej tlačí čas, vie byť stresujúca. Nehovoriac o tom, ak ide o ľudský život, ktorý máte v rukách. Pri práci záchranárov rozhoduje každá minúta až sekunda. Nemôžete si dovoliť žiadnu väčšiu chybu. A často si to, čo ste práve videli a zažili, ešte odnášate so sebou domov. Na to byť treba skrátka povaha. Nie padavka.

zdroj: TASR/AP Alvaro Barrientos

Dispečeri

Keby mi nedajbože ruplo v bedni, môžem proti sebe poslať dva vlaky a zabiť tým mnoho ľudí,“ hovorí mi železničný dispečer. Práve toto povolanie sa taktiež vďaka vám objavilo v diskusiách ako profesia, ktorá si pre svoju zodpovednosť a náročnosť svoje umiestnenie na tomto zozname zaslúži.

Väčšine pri povolaní dispečer príde na um najmä letový dispečer, ktorý sa jednoducho snaží predísť tomu najhoršiemu a niekedy udržať aj xy lietadiel naraz vo vzduchu v bezpečnej vzdialenosti od seba. Každá chyba môže mať fatálne následky a spôsobiť smrť množstva ľudí. S týmto pocitom byť plne sústredený by si zrejme nechcel nastupovať každý deň.

zdroj: TASR/ Lukáš Furcoň

Sprievodca v cestovnom ruchu

Na záver ešte jedna osobná vsuvka: Majú na starosť cudzích ľudí v cudzích a nie vždy úplne vyspelých krajinách. Zvrtnúť sa môže doslova hocičo – hotel ich odmietne ubytovať, transfer nečaká, zrušia ich let či niečo nefunguje tak, ako bolo cestovkou sľúbené a či za to môžu, nemôžu, oni budú tí, na ktorých klienti nakričia.

Niektorí dokonca po danej krajine s klientmi aj šoférujú, čím si prikladajú ďalšiu zodpovednosť. Práca, ktorá síce na prvý pohľad vyzerá ako práca snov, no už narobila vrásky a zhodila ružové okuliare nejednému adeptovi.

Veľa pevných nervov a čo najmenej stresov v práci, nech už robíte čokoľvek, prajeme každému z vás.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá