Toto je na Slovensku 10 najstresujúcejších povolaní, zrejme medzi nimi nájdeš aj svoje

  • Zoznam prác, ktoré nie sú pre každého a vyžadujú si nekomfortné situácie
  • Riskujú životy, zdravie, musia denne stíhať termíny či stoja pred zrakmi verejnosti
policajt vojak autobus
Unsplash/ Ricardo Arce, TASR/Vladimír Benko, FB/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
  • Zoznam prác, ktoré nie sú pre každého a vyžadujú si nekomfortné situácie
  • Riskujú životy, zdravie, musia denne stíhať termíny či stoja pred zrakmi verejnosti

Sú mesiace od rodiny. Často riskujú zdravie či dokonca život. Alebo niekoho život majú doslova vo svojich rukách. Naháňa ich čas. Majú obrovskú zodpovednosť. A niektorí sú pred zrakmi miliónov ľudí, ktorí sledujú každý ich pohyb či prípadnú chybu, ktorú môžu spraviť.

Aj toto je niekoľko faktorov, ktoré sa zohľadňujú pri výbere tých najstresovejších povolaní. Pravidelne taký zoznam uverejňuje niekoľko portálov, jedným z najznámejších je napríklad CareerCast.

Ľudia v hodnoteniach rozhodli: Najlepšie hovädzie burgre na Slovensku ti pripravia v týchto podnikoch

Môžeme povedať, že aj keď s menšími rozdielmi, vo väčšine povolaní sa jednotlivé rebríčky zhodujú. Dali sme ich dokopy a toto sú tie, ktoré sa na zoznamoch najstresujúcejších objavujú najčastejšie:

10. Učiteľ

Niekto by isto namietal, že majú celé leto prázdniny. No skús mať po zvyšok roka na starosti niekedy aj 30 detí či možno ešte horšie – 30 pubertiakov.

A nie sú to tvoje deti, ku ktorým môžeš pristupovať ako k svojej malej dcére, ktorá keď ťa znova pajedí, nedovolíš sa jej pozerať na rozprávku či nedajbože jej hodiť „výchovnú“ na zadok.

Rozhodne to nie je jednoduchá práca, ktorá nesie i kus zodpovednosti a povedzme si úprimne – žiadna vidina veľkých ziskov, pri ktorých by si si mohol povedať, že to za to rozhodne stojí.

A taktiež, čo moc ľudí nevidí, učiteľ nepracuje len v škole, ale vo veľkej miere ešte aj doma. Opravuje testy alebo nejaké nové pripravuje, číta slohy žiakov, známkuje, chystá si osnovy a poznámky, s ktorými sa zajtra vracia do džungle, kde sa pokúsi mladých znova zaujať.

zdroj: Unsplash/ Tra Nguyen

9. Taxikár

Povolanie, ktoré by si tu možno nečakal, no nechýba na žiadnom podobnom zozname. Aj tu môžeme spomenúť, že nejde o profesiu, ktorá ma jasne vyhradený čas a sľubuje vidinu veľkých ziskov, za ktoré si raz postavíš chalupu.

Okrem napríklad zodpovednosti za pasažiera je najčastejším argumentom, prečo taxikár patrí na zoznam, stres z toho, koho bude najbližšie viesť. Nikdy nevie, čo za indivíduum si ho zavolalo. V akom bude stave a ako sa bude správať.

Mnoho taxikárov si už odnieslo skúsenosť s bitkou, okradnutím, vulgárnym slovníkom či v trochu lepšom prípade „len“ dogrcaným autom, ktoré trebalo potom vytepovať.

zdroj: TASR: Roman Hanc

8. Hovorca

Ďalším možno prekvapujúcim povolaním na tomto zozname je hovorca alebo PR manažér. Človek, ktorý musí pohotovo reagovať a ísť pred kameru niekedy sebavedomo a čo najlepšie vysvetliť i tie najnepríjemnejšie otázky ohľadom firmy či politika, ktorého zastupuje.

Je pred zrakmi verejnosti i svojich vedúcich, ktorých musí obhájiť a pozitívne odprezentovať. Možno niekedy ani sám nechce. Nezvládne to správne, tak končí.

7. Novinári a moderátori

Riadne platení Sorosom, tí zapredanci, čo len hovoria a píšu, čo im nakážu – isto aj takéto a o mnoho horšie komplimenty si už počul z úst ľudí, ktorí jednoducho nepočuli to, čo chceli, a novinári si napríklad dovolili očierniť ich obľúbeného politika.

Nie tak ružovo platená práca, bez priateľstva so Sorosom, ktorá má obrovskú zodpovednosť, plná deadlinov a pri náročnejších témach si vždy odnesieš veľa podobných pekných pozdravov i sem-tam vyhrážok.

Môže ťa to stáť aj priateľstvá či dobré vzťahy so známymi, keď uvidia, že si si dovolili o ich obľúbenom politikovi či strane napísať, že toto čo povedal, nie je pravda. Nebudú sa hnevať na toho politika, že zavádzal, budú sa hnevať na teba.

Každá konkrétna mediálna pozícia je ešte o čosi špecifickejšia a prináša ďalšie nevýhody. Tí, čo píšu, musia každodenne stíhať deadliny pred tlačou. Investigatívni novinári sa únavne hrabať v mori dokumentov, kde skúšajú odhaliť niečo, o čom by mala verejnosť naozaj vedieť, no môže ich to priviesť do veľkých problémov či dokonca stáť život.

Moderátori či televízni reportéri sa zas často nie úplne pripravení musia postaviť vlastne pred celú krajinu a rozprávať. Musia byť schopní okamžite niekam vyraziť. A priniesť reportáž v mraze, v daždi alebo v prípade vojnových reportérov z miest, kde by normálny človek ani len nešiel. No nebyť nich, svet by bol na daných miestach úplne hluchý i slepý.

6. Chirurg

Asi ani netreba hovoriť, akú nesmiernu zodpovednosť má človek, ktorý ťa doslova otvorí a hrabe sa v tvojom vnútri, aby ti pomohol. Jedna chyba a človek pod vašimi rukami doslova umrie.

Mnohé operácie pritom trvajú hodiny a hodiny. Vecí, ktoré sa môžu pokaziť a skomplikovať, je neúrekom. Byť plne sústredený a správne balansovať na hrane života a smrti.

zdroj: Unsplash/ Javier Matheu

Netreba však úplne zabudnúť ani na ľudí okolo neho, zdravotné sestry, ktoré často v nemocniciach robia prácu, ktorú by mnohí z nás nedali. Či aj na iných špecialistov doktorov, kde aj zlá diagnóza a následne nevhodná navrhnutá liečba môže doslovne znamenať rozsudok smrti.

5. Výkonný riaditeľ

Ten má peňazí. A pritom tam často len vysedáva vo svojej kancelárii. Tomu je dobre, isto takto vidí mnoho zamestnancov svojich riaditeľov firiem. No každý, kto raz niečo viedol a mal pod sebou niekoľko ľudí, staral sa o chod i keby len malej firmy, vie, že realita až tak ružovo-pohodlná nie je. A rozhodne to nie je práca určená pre každého.

Mnoho ľudí má stále v sebe myslenie, že kto nerobí manuálne – teda ak niečo nedvíha, neprekladá – nerobí. No už viaceré štúdie dokázali, že robiť hlavou je často náročnejšie a vyčerpávajúcejšie, než manuálna práca. Aj keď, samozrejme, nedá sa každá manuálna práca či každá práca hlavou hodiť do úplne rovnakého vreca. Najlepší dôkaz je však vyskúšať si obe na vlastnej koži.

Výkonný riaditeľ je zodpovedný za správny chod celej firmy, aby fungovala, rozvíjala sa, zarábala, a samozrejme, aj za ľudí, ktorí v nej robia. Len ťažko sa dá opísať, čo všetko a koľko vybavovačiek za tým všetkým stojí, koľko dôležitých rozhodnutí musí za deň urobiť.

zdroj: Unsplash/Emre Aliriz

Žiadne veľké starosti. Žiadny stres. Pohodlný a šťastný život,“ vysvetľoval mi raz jeden známy, keď som sa ho pýtal, prečo už neriadi biznis v danom odvetví, ktorému sa naozaj rozumel a mal v ňom viac skúsenosti než jeho terajší nadriadení. Radšej chcel byť radovejším zamestnancom, než podstatne viac zarábajúcim vedúcim, ktorý musí stále dačo riešiť a stále rozmýšľať i popredu, aby daný biznis fungoval.

4. Policajt

Dostávajú sa do neľahkých a nepríjemných situácii. Niekedy musia hold riskovať aj svoje zdravie či životy. Vbehnúť do bijúceho sa, agresívneho davu alebo spacifikovať niekoho, kto sa oháňa nožom, nie je úplne pre každého.

Povolenie, ktorá ma taktiež obrovskú zodpovednosť, a to nie len za svoj život, svojich kolegov, ale aj za životy iných ľudí. Nezasiahnuť správne a v správny čas môže znamenať, že niekto zomrel zbytočne.

zdroj: Unsplash/ Ricardo Arce

Isto si aj ty na vlastné oči videl situácie, kedy si si povedal, že toto vám nezávidím riešiť. Prísť upokojiť vrieskajúcich, agresívnych, opitých ľudí, ktorí občas nemajú problém skákať ani do policajtov. Riešiť rôznych asociálov, kriminálnikov a iné indivíduá.

A tak trochu ako pri novinároch, opäť ide o povolanie, ktoré sa neteší na verejnosti veľkej obľube a veľmi často si na svoju adresu vypočuje mnoho nepekných i vulgárnych slov. Niečo na motiváciu, aby aj druhýkrát chlapci prišli zasiahnuť a uhasiť problém.

3. Pilot

Práca, ktorej úlohou je veľmi vysoko nad zemou dopraviť niekam stovky ľudí, si našla v rebríčkoch najstresujúcejších povolaní svoje umiestnenie.

O zodpovednosti, ktorú piloti nesú, asi netreba príliš hovoriť. Aj keď mnohí z nás si myslia, že dnes už lietadlá riadi automatika a počítače,  sústredenosť pilota, neustála kontrola množstva faktorov a riešenie problémov, ktoré sa počas letu pomerne bežne objavujú, sú stále na mieste. Jedna fatálna chyba či nepozornosť môže niesť fatálne následky.

zdroj: Unsplash/ Westwind Air Service

U mnohých pilotov sa mieša stres i vyčerpanosť a podľa jednej štúdie až ¾ z nich sa priznalo, že to všetko následne ovplyvňuje aj ich výkon, ktorý si však nemôžu dovoliť nemať pod kontrolou. „Dnes to trochu odfláknem,“ si povedať proste nikdy nesmú.

Taktiež ide o typ povolania, ktorý si vyžaduje na istý čas opustiť rodinu a vyraziť znova a znova niekam na cesty. Znova presedieť ďalšie zodpovedné hodiny a hodiny v tom malom kokpite.

2. Hasič

Každoročne zomrú v USA pri svojej práci desiatky hasičov. Desiatky ďalších zomreli v posledných rokoch na infarkt, ktorý je pripísaný práve stresu, spôsobenému v práci.

Jednoznačne ide o povolanie, ktoré sa vykonáva v jedných z najnebezpečnejších podmienok – v ohni, v dyme, v budovách, ktoré môžu spadnúť, ale napríklad aj pri povodniach či iných katastrofách.

zdroj: Na snímke hasiči vyťahujú vrak havarovaného autobusu na mieste dopravnej nehody, ktorá sa stala 13. novembra 2019 na zlatomoravskej ceste I/65 neďaleko Malanty pri Nitre. Pri tragickej nehode pri Malante neďaleko Nitry sa zrazilo nákladné auto s autobusom. V autobuse sa viezli najmä mladí ľudia, ktorí sa vracali zo škôl. Nehoda si vyžiadala 12 obetí, z toho štyri maloleté deti, potvrdila po nehode ministerka vnútra Denisa Saková. Zranených bolo 20 ľudí, z toho traja ťažko. FOTO TASR - Vladimír Benko

Taktiež ide o povolanie, ktoré má v rukách životy a kde môže rozhodovať každá sekunda.

Vidia zničené, dolámané či obhorené telá a po takejto práci sa vracajú naspäť domov k svojim rodinám, kde sa snažia viesť normálny život. Kým zas nebudú musieť ísť do práce a ponáhľať sa na ďalší, bohvie aký, výjazd.

1. Vojak

Sú mesiace odlúčení od rodiny a priateľov a posielaní sú často do tých najhorších krajín, kde vidia smrť a následky vojny na vlastné oči. Sami sú neustále pod pocitom ohrozenia. V strehu a v strese. Nesú zodpovednosť zas svoje životy, životy svojich kolegov i civilistov. Mnohí sú nútení stlačiť spúšť a zabiť iného človeka. Práca, ktorá je náročná nie len psychicky, ale i fyzicky.

Dalo by sa povedať, že azda všetky hlavné prvky, ktoré sa zohľadňujú pri hodnotení jednotlivých povolaní, nájdeme v armáde. Práve preto povolenie vojak obsadzuje prvé miesta.

jaroslav naď vojak
zdroj: FB/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Niektorí vojaci majú viac šťastia než iní. Je rozdiel, či vás pošlú niekam na dnešný Balkán monitorovať situáciu alebo niekam do krajín ako Afganistan či Irak.

Práve z týchto krajín sa často vojaci vracali i vracajú s takzvaným PTSD – postraumatická stresová porucha. Návaly spomienok a strachu, pocity úzkosti, ktoré sa ich môžu držať už po zvyšok života. Dokonca je dokázané, že sa môžu dedične preniesť i na potomkov, ktorí budú oproti svoji rovesníkom viac pociťovať strach.

Mnohým vojakom sa rozpadnú vzťahy či majú problémy vrátiť sa do normálneho života. Kto totiž raz zažije hrôzy vojny, nikdy už nebude ako predtým.

My – ostatní

Azda každé povolanie a práca vie priniesť situácie, ktoré dostávajú človeka do stresu. Isto si niektorí poviete „no tak to by si ešte mali vyskúšať…“ toto a toto.

Sám som napríklad sprevádzal ľudí po krajinách Afriky či Blízkeho východu, často náročných klientov, ktorí chceli toho odo mňa naozaj veľa vedieť i zažiť, a ktorých spokojnosť bola mojou výplatou. Tiež si túto prácu v týchto končinách neviem predstaviť u každého. A odolnosť voči stresu je jednou z vlastností, ktorú bolo treba mať.

Alebo spomínam na môjho spolubývajúceho kuchára, ktorého som prvý týždeň ani raz nevidel, keď odchádzal skoro ráno a prichádzal veľmi neskoro v noci. Unavený, rozbitý, išiel len priamo do postele. A neskôr keď opisoval svoju prácu, zodpovednosť za to, čo podá hosťovi a ako to tam celé funguje, zmenil som pohľad na gastronómiu a začal si týchto ľudí viac vážiť.

Každá práca prináša so sebou isté muchy, ktoré možno niekedy na prvý pohľad ani nevidíme. Ide o to, koľko ich vieme zvládať a ako moc chceme danú prácu vykonávať.

Článok bol pôvodne vydaný 2. septembra.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá