Toto sú otázky, ktoré sa ťa na pracovnom pohovore nesmú opýtať, no napriek tomu to robia

  • Pracovný pohovor sa niekedy môže premeniť na peklo
  • Personalisti sa totiž niekedy pýtajú otázky zachádzajúce pod kožu
  • Podľa platnej legislatívy na to ale nemajú právo
pohovor
Ilustračná obrázok, Unsplash/Edmond Dantès
  • Pracovný pohovor sa niekedy môže premeniť na peklo
  • Personalisti sa totiž niekedy pýtajú otázky zachádzajúce pod kožu
  • Podľa platnej legislatívy na to ale nemajú právo

Dokážeš si predstaviť, že po celý svoj život by si mal jedno a to isté zamestnanie? S najväčšou pravdepodobnosťou si to dokáže predstaviť len málokto. Ľudia pracovné miesta prirodzene menia, či už kvôli sťahovaniu, lepším platovým podmienkam alebo jednoducho preto, že chcú nejakú zmenu. 

Ak sa práve nachádzaš v životnom období, kedy ťa niečo takéto čaká, zrejme sa nevyhneš pracovným pohovorom. Tie však niekedy dokážu byť hotovým peklom, hlavne keď sa personalista, manažér či majiteľ spoločnosti pýtajú na otázky, na ktoré nemajú právo – a to doslova. 

Slovenská legislatíva totiž tvojmu potenciálnemu zamestnávateľovi zakazuje klásť ti otázky, ktoré by mohli byť akýmkoľvek spôsobom diskriminačné. Znamená to, že na prijímacom pohovore (ale aj po prípadnom prijatí do zamestnania) zamestnávateľ nemá právo pýtať sa ťa na informácie, ktoré nevyhnutne nesúvisia s výkonom danej pracovnej pozície. 

Ktoré otázky by teda na pracovnom pohovore celkom určite nemali zaznieť?

pohovor
zdroj: Unsplash/Edmond Dantès

Otázky týkajúce sa tvojho rodinného stavu

Nikoho, kto vedie prijímací pohovor, skutočne nemá prečo zaujímať, či niekoho máš, či si už mal svadbu, či ju plánuješ a podobne. Pri tejto otázke v skutočnosti neexistuje ani jediné logické vysvetlenie toho, prečo by mala byť táto otázka relevantná.

Jej cieľom je zrejme zistiť, či by bola práca tvojou absolútnou prioritou, pretože vzťah by bol pre teba len „rozptýlením”. V preklade to znamená, že z daného pohovoru by si mal utiecť čím skôr.

Otázky týkajúce sa detí

Určite sa môže stať, že túto zakázanú otázku dostane aj muž, avšak ešte oveľa častejšou je u žien, a to napriek tomu, že položiť ju je v rozpore so zákonom. Bez kontextu ťažko povedať, kam ňou zamestnávateľ mieri, no akokoľvek, je diskriminačná. Je totiž viac ako jasné, že zrejme nikto by nezamestnal ženu, ktorá by sa priznala, že do niekoľkých mesiacov plánuje otehotnieť. 

Otázky týkajúce sa zdravotného stavu

Aj táto oblasť by mala byť v zamestnaní absolútnym tabu. V niektorých veľmi špecifických prípadoch je na prijatie do zamestnania potrebná zdravotná prehliadka, avšak v drvivej väčšine prípadov sa zamestnávateľ nemôže vypytovať na to, akými zdravotnými problémami trpíš, nebodaj aké lieky berieš a podobne. 

Otázky týkajúce sa vierovyznania či sexuálnej orientácie

To, čomu veríš a či ťa priťahujú muži alebo ženy, je len a čisto tvoja vec. V tomto prípade zamestnávateľ naozaj nemá právo pýtať sa ťa na to, keďže to s výkonom tvojej práce nemá absolútne nič spoločné. Rovnako tak sa ťa nemôže opýtať otázku, čo si myslíš o homosexuáloch, či chodíš do kostola a podobne. 

pohovor
zdroj: Unsplash/fauxels

Otázky týkajúce sa tvojho politického presvedčenia

Toto je, predovšetkým v poslednom období, veľmi citlivá téma. Politická situácia na Slovensku je extrémne vyhrotená, čo vyvoláva veľmi napätú atmosféru aj v spoločnosti, ktorá je nesmierne polarizovaná. Zrejme si ani sám nedokážeš predstaviť, že by si pracoval pre člena nejakej politickej strany, s ktorou vrcholne nesúhlasíš, avšak ani o tomto s tebou na pracovnom pohovore nesmú hovoriť. 

Otázka odkazujúca na tvoju finančnú situáciu

No a v neposlednom rade sa ťa na pohovore nesmú pýtať ani na tvoju finančnú situáciu – teda na to, či máš nejaké dlhy, či máš hypotéku, nejaký úver a podobne. Opäť raz platí, že zamestnávateľa to nemá prečo zaujímať, pretože ide o tvoje súkromie. 

Ako na tieto otázky reagovať?

Buďme realisti, napriek všetkému sa s niektorými z týchto otázok ľudia na pohovore stále bežne stretávajú. Ako vtedy ale reagovať? Záleží to aj od toho, aký pocit z toho celého máš a prečo sa vlastne osoba vedúca tento rozhovor niečo také pýta.

Vo väčšine prípadov totiž dospeješ k tomu, že v danej spoločnosti by si kvôli ich kultúre pracovať aj tak nechcel. 

Vždy sa ale snaž reagovať s pokojom, slušne a „diplomaticky”. Môžeš použiť napríklad nasledovné frázy:

  • „Ak by vám to neprekážalo, rád by som využil svoje právo na túto otázku neodpovedať.“
  • „Prepáčte, ale pri tejto otázke sa necítim komfortne, pretože mám pocit, že moja odpoveď by ovplyvnila výsledok pohovoru, aj keď daná vec vôbec nesúvisí s výkonom mojej práce.“
  • „Nechcem byť nezdvorilý, ale radšej by som s Vami hovoril o mojich osobnostných predpokladoch a zručnostiach, ktoré sa priamo viažu na pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádzam.“

A na záver – ak ťa nejaký pohovor práve čaká, držíme ti palce! 

Úspešní podnikatelia a startupisti, na ktorých môžu byť Slováci hrdí

Zdroje: Životopis-online, Pravda, Profesia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá