Toto sú rizikové okresy na Slovensku. Pandemická komisia určila červené oblasti

  • Pandemická komisia určila rizikové okresy na Slovensku, odporúča v nich prijať opatrenia
  • Situácia sa zhoršila najmä v okrese Michalovce a mestskej časti Bratislava I. Na semafore rizikových okresov svietia preto na červeno
AktualneSIU
  • Pandemická komisia určila rizikové okresy na Slovensku, odporúča v nich prijať opatrenia
  • Situácia sa zhoršila najmä v okrese Michalovce a mestskej časti Bratislava I. Na semafore rizikových okresov svietia preto na červeno

Pandemická komisia určila rizikové okresy na Slovensku, odporúča v nich prijať opatrenia. Ako na tlačovej konferencii po skončení rokovania komisie uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, situácia sa zhoršila najmä v okrese Michalovce a mestskej časti Bratislava I.

Na semafore rizikových okresov svietia preto na červeno. Medzi oranžové sa na semafore zaradili zvyšné mestské časti Bratislavy, Pezinok, Senec, Tvrdošín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín. Ostatné regióny Slovenska sú zatiaľ na semafore v zelenej farbe.

Niekoľko opatrení

Keďže v rizikových regiónoch je rastúci trend nákazy, pandemická komisia odporúča prijať v červených a oranžových okresoch niekoľko opatrení. Prijať by sa podľa komisie mal zákaz konania hromadných podujatí v interiéri od 23:00 do 6:00 ráno s výnimkou svadieb do 150 osôb. Odporúča tiež zakázať konanie hromadných podujatí v exteriéri nad 500 osôb a interiéri nad 250 osôb.

„Odporúčame tiež samospráve, aby vydala zákaz konzumácie alkoholu po 22:00 a takisto navrhujeme prísne zakázať používanie vodných fajok,“ konštatoval šéf rezortu zdravotníctva.

Zahraničie je jasné

Čo sa týka importu nákazy zo zahraničia, najviac prípadov Slovensko eviduje v auguste rovnako ako v júli z Ukrajiny. Na druhom mieste sa však ocitlo Chorvátsko, tretiu pozíciu si udržuje Česko. Okrem Česka je podľa ministra situácia relatívne vážna aj v Rakúsku.

Ruská vakcína je účinná a nemá vážne negatívne efekty

Do Prahy a Viedne aktuálne neodporúča cestovať. Situácia nie je podľa neho dobrá ani na talianskom ostrove Sardínia, rizikovým regiónom začína byť aj Budapešť. „Čo sa týka Ukrajiny, v hre je aj úplné uzatvorenie hraníc,“ konštatoval.

Naopak, už len jeden rizikový región má Poľsko, najrizikovejšie oblasti v Poľsku sú však práve na pohraničí so Slovenskom. „Situácia sa zlepšuje aj v Bulharsku a Švédsku, ak sa za ďalšie týždne nezhorší, dostali by sa do zelených krajín,“ avizoval minister zdravotníctva. Zoznam červených krajín pre Slovensko sa zatiaľ nemení.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech