Trenčín ide Slovensku príkladom v triedení plastov. Ku kontajnerom umiestnili špeciálne lisy 

  • Po zlisovaní sa do kontajnera zmestí až o 80 percent viac fliaš
  • No väčšina Slovákov plasty aj tak nelisuje a potom sa sťažujú na preplnené kontajnery
  • Mesto Trenčín sa to rozhodlo zmeniť
copa
pixabay.com, mesto Trenčín
  • Po zlisovaní sa do kontajnera zmestí až o 80 percent viac fliaš
  • No väčšina Slovákov plasty aj tak nelisuje a potom sa sťažujú na preplnené kontajnery
  • Mesto Trenčín sa to rozhodlo zmeniť

Podľa informácií Ministerstva životného prostredia, ročne sa na Slovensku uvedie na trh až miliarda PET fliaš. Z toho 400 miliónov končí na skládkach, v prírode alebo v riekach. V súčasnosti miera triedenia PET fliaš dosahuje zhruba 60 %. Nie je však triedenie ako triedenie.

Mnohí ľudia si neuvedomujú, že keď plasty pred vhodením do kontajnera nestlačia a nezmenšujú ich objem,  je v nádobách zbytočne kopec vzduchu a nádoby sú preplnené skôr, ako je naplánovaný vývoz. Po zlisovaní sa do kontajnera zmestí až o 80 percent viac fliaš. 

Trenčín zatiaľ skúšobne osadil pri kontajneroch 2 lisy, aby zistili, ako budú občania reagovať, koľko lisy vydržia bez poškodenia a či sa dostaví očakávaný efekt. Trenčín má v plańe pravidelne sledovať spôsob a celkovú naplnenosť nádob pred vývozom a v neposlednom rade chce mesto sledovať aj odozvu od občanov na túto novinku.

♻️ LISY NA FĽAŠE!

♻️ K polopodzemným kontajnerom sme namontovali lisy na fľaše.📍 Testujeme ich na stojisku na Kvetnej pri Lidli a na Žilinskej na Sihoti.😃 Postup je ľahký!1️⃣ strč fľašu2️⃣ povoľ stupeľ3️⃣ stlač4️⃣ zatiahni štupeľ📈 Ak sa lisy osvedčia, namontujeme ich aj na ďalšie miesta.🙏 Vďaka za pomoc Marius Pedersen, Slovensko

Gepostet von Trenčín am Freitag, 9. August 2019

Ak občania vidia preplnené nádoby, útočia na mesto a žiadajú častejšie vývozy (triedený zber nefinancuje mesto, takže to nie je výlučne rozhodnutím mesta, ako často sa budú nádoby vyvážať), pričom v podstate nie sú vo väčšine prípadov vôbec nutné (pretože častejšie vývozy znamenajú nielen nárast nákladov, ale samozrejme aj ďalšiu záťaž na životné prostredie), takže ide o to, aby sme si všetci uvedomili, že nádoby treba využívať čo najefektívnejšie, a to práve stláčaním odpadu, trhaním, pučením a maximálnym zmenšovaním jeho objemu,” povedala pre Startitup Zuzana Čachová, referent pre životné prostredie mesta Trenčín.

Čo sa týka ďalších plánov z oblasti ekológie, Trenčín chce svoje aktivity predovšetkým zamerať na to, aby občanov naučili znižovať objemy odpadov. 

Cieľom je viesť našich občanov k tomu, aby ich v prvom kroku tvorili čo najmenej a v ďalšom kroku. ak im už odpady vzniknú, aby ich uložili tam, kde patria a tak ako treba, čiže v čo najmenšom objeme a do správnych nádob,” hovorí Z. Čachová.

Mesto je aktívne aj na Instagrame, kde zverejňuje príbehy z praxe, prostredníctvom ktorých ukazuje ľuďom ako môžu svoje okolie efektívne odbremeniť od odpadu.

Gepostet von Trenčín am Donnerstag, 2. Mai 2019

Ide napríklad o stojisko znečistené krabicami či plastami uloženými mimo nádob. Občania avizujú, že je to hanba mesta, že sú nedostatočné vývozy, pričom, keď prídeme na stojisko, roztrháme krabice, potlačíme odpad v nádobách, tak sa to všetko do nádob zmestí a do konca ostane aj priestor na ďalší odpad do vývozu,” konštatuje Čachová.

Z. Čachová prezradila viac aj o plánoch mesta do budúcna. Už v septembri je v pláne 3-dňový jarmok  v duchu „bez plastov a s maximálnou možnou mierou vytriedenosti odpadu“. Na jarmoku bude možné vyhadzovať odpady len na triediace stanice, na ktorých budú zabezpečený dohľad nad správnym vyhadzovaním odpadov.

Čítaj viac: Slovensko zavedie zálohovanie PET fliaš a plechoviek

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá