Tretie kolo plošného testovania bude úplne dobrovoľné, žiadne certifikáty ani zákaz vychádzania

  • Tretie kolo plošného testovania podstúpia iba vybrané obce na Slovensku
  • Pôjde o približne 500 obcí, ktoré mali v druhom kole testovania viac ako 1% pozitívnych testov
aktualna
  • Tretie kolo plošného testovania podstúpia iba vybrané obce na Slovensku
  • Pôjde o približne 500 obcí, ktoré mali v druhom kole testovania viac ako 1% pozitívnych testov

Najbližší víkend prebehne ďalšie kolo plošného testovania, pôjde však len o obce a mestá, kde bolo pri poslednom testovaní 1% a viac. Zoznam obcí bude podľa ministra obrany zverejnený ešte dnes. Zmenou bude dobrovoľné testovanie, nebudú žiadne certifikáty. „Chceme vidieť, ako k tomu pristúpia obyvatelia a tiež zástupcovia samospráv,“ dodal minister obrany Jaroslav Naď.

Premiér Igor Matovič nevylúčil, že do Vianoc sa budeme ešte veľa testovať, plošne a antigénovými testami. „Máme možnosť si vybrať medzi lockdownom a testovaním. Ešte milióny a milióny testov budeme musieť vykonať do Vianoc,“ povedal predseda vlády.

Do školy podľa semafora

Jedným z cieľov Slovenska v boji proti pandémii je dostať deti do školy. Ak nad tým chceme uvažovať a postupovať podľa semafora, musíme dostať celoslovenský 7-dňový priemer 750 a v nemocniciach musí byť menej ako 2 000 ľudí. Ak to situácia v okrese dovolí, môžeme otvárať školy. Informoval o tom premiér Igor Matovič na tlačovej besede po rokovaní krízového štábu.

Aby sa deti vrátili do škôl, je potrebné, aby bol denný limit nových prípadov maximálne 500 a zároveň v nemocniciach nebude hospitalizovaných viac ako 1 000 ľudí. 

Na obdobie pred Vianocami si vláda a krízový štáb stanovila cieľ, aby v období ešte pred Vianocami bolo menej ako 1 000 ľudí hospitalizovaných a na pľúcnej ventilácii najviac 100 ľudí. Hlasovalo sa o dvoch variantoch. Buď udržiavanie na 1500 prípadoch v prípade denne, alebo radikálne znížiť počet nakazených. Štáb sa takmer jednohlasne zhodol na znižovaní počtu pozitívnych.

Matovič: Rišo Sulík je ako malý nezodpovedný chlapec. Šancu na svoj koronaplán premrhal

Premiér počíta s prirodzeným vianočným „lockdownom“, ktorý by mal pomerne výrazne znížiť počty nakazených, až o 20 percent. Ľudia na prelome roka podľa neho menej cestujú a zdržiavajú sa až do Troch kráľov doma.

Matovič uviedol, že plošným testovaním sme sa vyhli hrozivej predikcii 6 000 prípadov denne, dnes máme približne 1 500 nových prípadov denne. Situácia však stále nie je ideálna. Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že každý deň zomrie na Slovensku 28 ľudí s koronavírusom. 

Hlavný hygienik Ján Mikas doplnil, že Úrad verejného zdravotníctva bude dohľadávať kontakty aj ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní antigénovými testami. 

Správu aktualizujeme.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK